Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie rozpoczęły się testy sieci 5G. Prędkość internetu ma wzrosnąć 20-krotnie

W Lublinie ruszają testy sieci 5G. Przeprowadzi je Orange we współpracy z Nokią. Obejmą one 4 dzielnice miasta, na terenie których znajduje się 10 stacji bazowych. Całość potrwa do końca roku.

Operator telefonii komórkowej Orange rozpoczął w Lublinie testy sieci 5G. Na początek uruchomionych zostało 10 stacji bazowych, które będą pracowały w tej technologii. Obejmują one dzielnice: Ponikwoda, Tatary, Wieniawa oraz Śródmieście. Na tym terenie prędkość mobilnego transferu danych będzie wynosiła do 800 Mb/s. Oznacza to nawet 20 razy więcej, niż w 4G. Nie oznacza to jednak, że każdy z mieszkańców będzie mógł od razu korzystać z tej technologii. Wszystko dlatego, że użytkowane obecnie telefony komórkowe obsługują tylko sieci 2,3 i 4G. W testach weźmie udział 100 wybranych osób, które po otrzymaniu smartfonów Orange Neva Jet do końca roku będą oceniać parametry oraz funkcjonalność sieci.

Lublin jest drugim miastem po Warszawie, gdzie Orange testuje sieć 5G. Wszystko odbywa się we współpracy z Nokią. Lubelska sieć 5G została stworzona w taki sposób, aby użytkownicy mogli przemieszczać się pomiędzy stacjami bazowymi bez zrywania połączenia. Każda z dziesięciu stacji zapewnia zasięg w promieniu 360 stopni. Wszystkie testowe instalacje zostały zaś podłączone do sieci operatora łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci Orange 4G.

– Od ponad roku pracujemy nad budową polskiego 5G, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla naszych klientów i rozwoju sieci mobilnej. Testy z różnymi dostawcami dają nam bezcenne doświadczenia. Potwierdzają też, że technologicznie jesteśmy gotowi na uruchomienie tej sieci kolejnej generacji i pokazują, jakie możliwości da w przyszłości Polakom i polskiej gospodarce. Cieszę się, że testy odbywają się w Lublinie, mieście stawiającym na rozwój z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

W trakcie czwartkowej prezentacji podkreślano, że Lublin na miejsce testów nie został wybrany przypadkowo. Miasto od lat jest bowiem przyjaznym miejscem dla najnowszych technologii, działa w nim prężny sektor IT skupiony w ramach ekosystemu Lubelskiej Wyżyny IT oraz jest prężnym ośrodkiem akademickim. Sieć 5G ma zaś dawać nowe możliwości nie tylko firmom telekomunikacyjnym oraz klientom indywidualnym, lecz także przedsiębiorstwom, od produkcyjnych zaczynając na zajmujących się bezpieczeństwem kończąc. Na początku przyszłego roku rozpocznie się aukcja, podczas której przyznawane maja być operatorom częstotliwości do budowy sieci 5G w Polsce.

W Lublinie rozpoczęły się testy sieci 5G. Prędkość internetu ma wzrosnąć 20-krotnie

W Lublinie rozpoczęły się testy sieci 5G. Prędkość internetu ma wzrosnąć 20-krotnie

W Lublinie rozpoczęły się testy sieci 5G. Prędkość internetu ma wzrosnąć 20-krotnie

W Lublinie rozpoczęły się testy sieci 5G. Prędkość internetu ma wzrosnąć 20-krotnie

(fot. UM Lublin, Oragne)

74 komentarze

 1. Robią z nas króliki doświadczalne. Ludzie opamiętajcie się i nie pozwólcie na to bo wykończą nas. Jak ktoś ma wątpliwości do niech sprawdzi jak zmieniła się śmiertelność Polaków w ostatnich latach według urzędu statystycznego. Nie ma takiego państwa w europie w którym jest taki masowy wzrost zgonów w ostatnich latach. Faszerują nas lekami i szczepionkami a na dodatek zatrutą żywnością. Popatrzcie na to jakie są reklamy w tv i będziecie wiedzieć kto naprawdę rządzi w Polsce poza kościołem.

  • Ty i tak już piszesz, jak byś był po lobotomii, więc za bardzo tobie nie zaszkodzą.
   Jakiekolwiek pogorszenie twojego stanu kwalifikowałoby się w do zaordynowania tobie wygodnego kaftanika z przydługimi rękawami. A Polaków schodzi ostatnio więcej, bo do trumien masowo ładuje się ostatnio jedyny prawdziwy wyż demograficzny, czyli ten z lat 1945-53 – i bardzo dobrze, bo przy obecnej dzietności (1,4 dziecka na kobietę) byśmy nie wyrobili, gdyby zechcieli pożyć tyle, ile żyją seniorzy w takiej Japonii na przykład. PiS obniżając wiek emerytalny musiał obniżyć poziom świadczeń z NFZ, inaczej trzeba by dodatkowe miliardy do ZUS dopłacać. To darwinowskie podejście do demografii… ale póki co nie zraziło do nich wyborców, zwłaszcza tych starszych.

 2. Do Rzecznika Sieci komórkowej Orange. W artykule jest informacja, że rozpoczęły się testy sieci 5G. Mieszkam na terenie prezentowanym na mapie, na jednym z tych osiedli Lublina. Rozumiem, że do przeprowadzenia testów uruchamiacie nadajniki pracujące w częstotliwości 5G. Nadajniki te oddziaływują na mieszkańców wymienionych osiedli. Szanowny Rzeczniku Orange, informuję, że nikt mnie o zgodę na testy nie pytał. Powołuję się na Konstytucję RP. Zgodnie z Art. 39. Zasada wolności od eksperymentów Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody. W związku z tym raz jeszcze pytam jakim prawem testujecie coś na mnie. Nie wyrażam na to zgody. Proszę też podać w odpowiedzi na ten komentarz link do wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo oddziaływania sieci 5G na człowieka i organizmy żywe. W przypadku braku odpowiedzi lub linku rozumiem, że takich badań nie posiadacie. Jeszce jedno. Szczęśliwie niebawem kończy mi się umowna na TV, internet, telefon stacjonarny i sześć kilkanaście abonamentów komórkowych. Rezygnuję z waszych usług. Stosowne dokumenty prześlę w regulaminowym czasie. Czekam na link do wyników badań.

 3. Do Rzecznika Sieci komórkowej Orange. W artykule jest informacja, że rozpoczęły się testy sieci 5G. Mieszkam na terenie prezentowanym na mapie, na jednym z tych osiedli Lublina. Rozumiem, że do przeprowadzenia testów uruchamiacie nadajniki pracujące w częstotliwości 5G. Nadajniki te oddziaływują na mieszkańców wymienionych osiedli. Szanowny Rzeczniku Orange, informuję, że nikt mnie o zgodę na testy nie pytał. Powołuję się na Konstytucję RP. Zgodnie z Art. 39. Zasada wolności od eksperymentów Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody. W związku z tym raz jeszcze pytam jakim prawem testujecie coś na mnie. Nie wyrażam na to zgody. Proszę też podać w odpowiedzi na ten komentarz link do wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo oddziaływania sieci 5G na człowieka i organizmy żywe. W przypadku braku odpowiedzi lub linku rozumiem, że takich badań nie posiadacie. Jeszce jedno. Szczęśliwie niebawem kończy mi się umowna na TV, internet, telefon stacjonarny i sześć komórek, w sumie mam u was kilkanaście usług. Albo raczej miałem. Rezygnuję z waszych usług. Stosowne dokumenty prześlę w regulaminowym czasie. Czekam na link do wyników badań

 4. niemożliwe,franio nie skomentował???

 5. Testy na Bronowicach i Tatrach najbogatszych dzielnicach, gdzie patusy biorą najwięcej 500+ i stać na telefony z 5G.
  Dlaczego nie są prowadzone testy na terenie starego miasta i okolic? Bo TECHNOLOGIA5G w tym obszarze jest do du…py. Za dużo dachów z blachy i musieli by nawalic nadajników z 10. Potem będą opierać się na badaniach szybkości na polach, a jak kupisz do gęstej zabudowy to będzie zerowy transfer. Już teraz 4G Orange w centrum przypomina GPRS z początku lat 2000.

 6. Badania dowodzą, że promieniowanie elektromagnetyczne powoduje zachorowanie na nowotwory mózgu (głównie glejaki) i nowotwory serca oraz układu krwiotwórczego. Ciekawa jestem czy Ci wszyscy zarządzający, wprowadzający i budujący maszty sieci komórkowej mieszkają w pobliżu takich masztów? (To jest pytanie retoryczne). I tak brakuje rąk do pracy w naszym regionie, a jak nas usmażycie w tym promieniowaniu, to kto na Was będzie robił, głąby kapuściane.

  • @Sprzeciw wobec 5G Jakie badania, podaj źródło. Podpierasz się jakimiś badaniami nie podając wiarygodnego źródła, coś słyszałeś, ale nie wiesz lub nie rozumiesz o co w nich tak naprawdę dokładnie chodzi.

   Niewiedza na temat oddziaływania pól elektromag. jest porażająca! I nie dziwne są później akcje przeciw budowanym BTS’om. Najgorsza jest całkowita nieświadomość. A jeden z drugim chodzicie z telefonem w kieszeni, czy przy uchu i oczywiście to nie ma absolutnie żadnego wpływu, tylko stacje radiowe? Chodzicie po mieście nafaszerowanymi routerami i jeszcze nawet autobusach! W stosunku do BTS, to jest dopiero bomba radiowa. Całe szczęście, że te fale są niewidzialne, bo wszyscy by chyba zeszli do podziemi!!!

   Wiesz chłopie jaką emisję mają stacje krótkofalowe w Lublinie? Wiesz jaką emisję mają stacje radiowe PKP, wojskowe czy nawet policyjne? A te stacje akurat działają non-stop od czasów, kiedy ty prawdopodobnie mogłeś nie być nawet w planach, nie mówiąc o telefonach radiowych.

   Reasumując, każde promieniowanie w nadmiarze jest szkodliwe. Jesteś non-stop bombardowany wszelkimi falami od statycznego ziemskiego pola magn., falami radiowymi, aż po promieniowanie słoneczne. I choćby z tego powodu nie ma 100% pewności, czy i na ile one mają wpływ na nasze choroby. A co z pogarszającym się powietrzem zatruwanym przez wulkany i dodatkowo palenie teraz plastikami, śmieciami etc.? Do d…py z wiarygodnością takich badań. Jeden beknie jakąś bzdurę, a reszta je powiela. Jest jednak na pewno dowiedzione, że mieszkańcy, którzy mieszkają bezpośrednio pod liniami WN częściej chorują na białaczkę.

   Poza tym odkrycia archeologiczne udowodniły po badaniach m.in. kości, że ludzkość od stuleci umierała na nowotwory. Czyli nowotwory były, są i będą.

 7. rzeczywistość, nie fantastyka

  Electromagnetic Pollution_Krakow_23 Sept 2019

  PRI BANDARA FINAL KRAKOW 19 FINAL Stella

 8. no to testy wydajności na bank będą pozytywne, 10 BTS’ów i 100 użytkowników…

 9. mieszkam na osiedlu tatary i tu testuja i dziecko rano wstaje i placze nie wiadomo dla czego!!! pisk mam w uszach od 4lte a teraz jeden gwizd od 5g smaży nas pan prezydent bo orange placi i h.. z nami mieszkancami

Z kraju

Polityka i społeczeństwo