690 680 960

W Lublinie rozpoczęły się Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Są już pierwsze medale (wideo, zdjęcia)

Paulina Nogaj i Tomasz Polewka (AWF Katowice) byli gwiazdami pierwszego dnia Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które w piątek rozpoczęły się w Lublinie. Oboje wywalczyli pierwszego dnia mistrzostw po trzy złote medale.

W zawodach zorganizowanych na pływalni Aqua Lublin bierze udział ponad pół tysiąca zawodniczek i zawodników, którzy reprezentują 52 uczelnie.

Polewka, reprezentant Polski na uniwersjadzie w Tajpej, wygrał rywalizację na 50 i 100 metrów stylem grzbietowym i dołożył złoto w sztafecie 4×50 metrów stylem zmiennym. Z kolei wśród pań Paulina Nogaj była najlepsza na 50 metrów dowolnym i 100 metrów motylkowym oraz w sztafecie 4×50 metrów.

– To jest taka impreza, że wszystko cieszy, i starty, i atmosfera. Widać radość z tego, co się robi. Można spotkać się z wieloma byłymi sportowcami. Jestem zadowolony z dzisiejszych startów. Teraz skupiam się na poprawie elementów technicznych i z optymizmem patrzę w przyszłe sezony – komentował Polewka.

– Pierwszy raz mam okazję w akademickich mistrzostwach Polski reprezentować AWF Katowice i chciałam bardzo pokazać się z najlepszej strony, a to sto metrów delfinkiem zajmuje zawsze miejsce w moim sercu. Fajnie jest spotkać ludzi, którzy zawodowo już nie trenują, ale przyjeżdżają i chcą się pokazać – dodała Nogaj.

Z dobrej strony pierwszego dnia pokazał się także Marcel Wągrowski z Politechniki Łódzkiej. Mistrz Polski na 200 metrów stylem zmiennym i uczestnik uniwersjady w Neapolu okazał się najlepszy na 100 metrów motylkiem.

– Sto procent planu wykonane, wszystko dobrze się ułożyło. Po mistrzostwach Litwy miałem mniej treningów, ale, jak widać, wcześniejsze wypracowanie formy pozwoliło dzisiaj wygrać. Bardzo lubię startować w AMP, bo wiem, jak ciężko jest połączyć wyczynowe pływanie i studia. Mnie się to udaje, ale zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie jest w stanie tego pogodzić. Spotykamy się, możemy pogadać, to jest fajne – mówił Wągrowski.

 

Pozostałe złote medale pierwszego dnia zawodów wywalczyli: Dominika Kulaga (CH Rzeszów, 50 metrów grzbietowym), Dominika Kulaga (CH Rzeszów, 100 metrów grzbietowym), Natalia Lewandowska (UMCS Lublin, 100 metrów dowolnym), Weronika Hallmann (AWF Warszawa, 100 metrów klasycznym), żeńska sztafeta UMCS Lublin (4×50 metrów dowolnym), Szymon Jaworski (AWF Katowice, 50 metrów dowolnym), Wiktor Kopacki (UWr Wrocław, 100 metrów dowolnym), Łukasz Solak (AGH Kraków, 100 metrów klasycznym) i męska sztafeta PW Warszawa (4×50 metrów stylem dowolnym).

Organizatorzy z AZS Lublin są szczęśliwi, że trzeci raz zmagania najlepszych studentów w pływaniu odbywają się na pływalni Aqua Lublin.

– W kwietniu, z powodu pandemii koronawirusa, musieliśmy zawody odwołać, ale udało się znaleźć nowy termin i jesteśmy. Cieszymy się, że spora grupa zawodników zawitała do Lublina. Dobra pływalnia powoduje, że ludzie chcą do nas przyjeżdżać. AZS Lublin, czy AZS UMCS Lublin robią zawody na wysokim poziomie, więc zawodnicy chcą w nich startować – mówi Paweł Danielczuk.

W sobotę, która będzie ostatnim dniem zmagań, zawodnicy będą ścigać się na 50 metrów klasycznym i motylkowym, na 100 zmiennym i w sztafetach mieszanych 4×50 dowolnym.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem AMP w pływaniu jest Miasto Lublin.

Wyniki 1. dnia Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Kobiety

50 metrów grzbietowym
1. Dominika Kulaga (CH Rzeszów)
2. Laura Pogorzelska (AWF Kraków)
3. Julia Święcka (UW Warszawa)

100 metrów grzbietowym
1. Dominika Kulaga (CH Rzeszów)
2. Laura Pogorzelska (AWF Kraków)
3. Julia Święcka (UW Warszawa)

50 metrów dowolnym
1. Paulina Nogaj (AWF Katowice)
2. Natalia Lewandowska (UMCS Lublin)
3. Julia Świstuń (AWF Katowice)

100 metrów dowolnym
1. Natalia Lewandowska (UMCS Lublin)
2. Julia Świstuń (AWF Katowice)
3. Kamila Andrzejewska (UMCS Lublin)

100 metrów klasycznym
1. Weronika Hallmann (AWF Warszawa)
2. Kinga Paradowska (WSG Bydgoszcz)
3. Angelika Wikieł (Łazarski Warszawa)

100 metrów motylkowym
1. Paulina Nogaj (AWF Katowice)
2. Daniela Georges (UMCS Lublin)
3. Aleksandra Cieplak (AWF Katowice)

4×50 metrów dowolnym
1. UMCS Lublin
2. AWF Katowice
3. AWF Warszawa

4×50 metrów zmiennym
1. AWF Katowice
2. WSG Bydgoszcz
3. AWF Warszawa

Mężczyźni

50 metrów grzbietowym
1. Tomasz Polewka (AWF Katowice)
2. Paweł Smoliński (AWF Katowice)
3. Viktor Khnykin (UMCS Lublin)

100 metrów grzbietowym
1. Tomasz Polewka (AWF Katowice)
2. Viktor Khnykin (UMCS Lublin)
3. Kamil Bryła (AWF Katowice)

50 metrów dowolnym
1. Szymon Jaworski (AWF Katowice)
2. Hubert Nakielski (PW Warszawa)
3. Wojciech Kaźmierczak (UW Warszawa)

100 metrów dowolnym
1. Wiktor Kopacki (UWr Wrocław)
2. Szymon Jaworski (AWF Katowice)
3. Hubert Nakielski (PW Warszawa)

100 metrów klasycznym
1. Łukasz Solak (AGH Kraków)
2. Robert Kusto (PW Warszawa)
3. Mateusz Dubas (AWF Katowice)

100 metrów motylkowym
1. Marcel Wągrowski (PŁ Łódź)
2. Karol Popiela (PŚ Gliwice)
3. Jakub Bartosiewicz (ALK Warszawa)

4×50 metrów stylem dowolnym
1. PW Warszawa
2. UW Warszawa
3. UMCS Lublin

4×50 metrów stylem zmiennym
1. AWF Katowice
2. AGH Kraków
3. USz Szczecin

(fot. wideo nadesłane)

9 komentarzy

 1. Fajowsko 🙂 Gratulacje dla wszystkich zawodników 🙂

 2. W treści wkradł się błąd. I miejsce w AMP w pływaniu w konkurencji 50 m stylem grzbietowym wywalczyła Dominika Kulaga reprezentującą KU AZS COLLEGIUM HUMANUM
  Proszę o korektę.

 3. Poziom Waszego dziennikarstwa jest zatem marny. Organizator już dawno przeprosił za błąd
  i skorygował wyniki. Zawodniczka, którą wskazaliście na pierwszym miejscu
  (P. Romanowska) nie płynęła, gdyż spadła na starcie z platformy startowej. Niestety, pzypadkowa osoba trąciła tablicę pomiarową i system wygenerował wstępnie błędny zapis.
  Skoro Wam się nie chce uprawiać profesjonalnego dziennikarstwa, to pomogę:
  Lista końcowa organizatora (dostępna na livetiming.pl). Wystarczyło sprawdzić, albo zweryfikować u organizatora.
  Chyba znacie Prawo Prasowe ?

  • Wyślemy w tej sprawie informację do autora informacji. Nie ma się co ekscytować. Kwestia skorygowania omyłki, która nie jest po naszej stronie. Chyba jasno się wyraziliśmy skąd pochodzi informacja. Nie trzeba sączyć jadu pod naszym adresem. Media AZS nie przesłały takiego sprostowania, więc zostało tak napisane, jak przekazały Media AZS.
   Pozdrawiamy

   • Szanowna Redakcjo.
    Pogrążacie się poziomem tego komentarza. Dynamiką korekty jeszcze bardziej.

    • Naprawdę taka dyskusja jest zbędna. Informację prasową otrzymaliśmy od AZS Media, nie jesteśmy portalem o profilu sportowo-pływackim. Uważaliśmy, że skoro AZS Media zajmuje się informowaniem redakcji o zawodach robi to, w co wierzyliśmy, poprawnie. Przecież nikt z nas, z redakcji nie będzie sprawdzał przesłanych wyników pozycja po pozycji, czy przypadkiem AZS Media pomyliło się. Trochę logiki zalecamy i zrozumienia a nie sączenia jadu po raz kolejny. Skoro przedstawiciele AZS Media byli na miejscu, to należy wierzyć, że przesłaną informację zrobili na najlepszym poziomie, jaki mogli zrobić. Ufaliśmy, że przesłane informacje są poprawne. Nie rozumiemy tej egzaltacji i ekscytacji pod tym materiałem. Nikt nie zrobił tego, ani celowo, ani złośliwie. Ktoś się pomylił i tyle. Nikt nie jest nieomylny. Wystarczy już dywagacji na ten temat, bo jak widać problem po stronie szanownej komentującej, czy też komentującego urósł do olbrzymich rozmiarów, przede wszystkim jakiegoś niezrozumiałego ataku. Wysłaliśmy do autora notki prasowej prośbę o wyjaśnienie tej sprawy, zalecamy mniej emocji. Zawsze można było do nas zadzwonić lub napisać maila ;).
     Pozdrawiamy

 4. Szanowna Redakcjo.
  Dziękuję za korektę tekstu. Informuję, że jest ona jednak niepełna. W artykule nadal widnieje treść:
  „Pozostałe złote medale pierwszego dnia zawodów wywalczyli: Patrycja Romanowska (AWF Wrocław, 50 metrów grzbietowym), Dominika Kulaga (CH Rzeszów, 100 metrów grzbietowym)”.
  Jest to błąd, gdyż w obu przypadkach złote medale wywalczyła Dominika Kulaga.
  Grzecznościowo dodam, że kilka wierszy wcześniej, w zestawieniu medalistów na 50m oraz 100m stylem grzbietowym odnotowaliście różne zawodniczki (Święcka i Święcicka) – podczas, gdy w obu przypadkach była to Julia Święcka.
  Serdecznie pozdrawiam i liczę na szybką korektę.

Kursy walut

 • USD 4.3833zł 2.11%
 • GBP 5.2764zł 0.37%
 • EUR 4.7195zł 0.59%
 • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas