Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie powstanie kolejnych 80 parkingów dla hulajnóg. Będą też warsztaty bezpiecznej jazdy (zdjęcia)

Do końca maja w Lublinie ma być już sto parkingów dla hulajnóg. Właśnie trwa ich tworzenie. W czwartek zorganizowane zostaną też warsztaty bezpiecznej jazdy hulajnogami.

Na terenie Lublina rozpoczęły się prace związane z tworzeniem kolejnych parkingów dla hulajnóg. Miasto zdecydowało się na kontynuowanie programu, którego pilotażem było stworzenie w ubiegłym roku 20 tego typu miejsc. Rozwiązanie to się sprawdziło, więc teraz wyznaczono lokalizację dla kolejnych 80 parkingów.

Jak wyjaśnia Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju, parkingi dla tych urządzeń są systemowym krokiem porządkującym kwestię pozostawiania tego środka transportu. Pilotażowe wyznaczenie 20 dedykowanych miejsc w centrum okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż znacząco spadła ilość interwencji pieszych w sprawie hulajnóg. Dlatego też zapadła decyzja o rozszerzeniu lokalizacji parkingów do 100.

– Lublin po raz kolejny uprzedził działania na szczeblu krajowym, potwierdzając tym samym, że jest liderem w zakresie odpowiedzialnego budowania mikromobilności miejskiej. W ubiegłym roku daliśmy przykład innym samorządom, zawierając jako pierwsi porozumienie z operatorami zobowiązujące do wspólnego budowania mikromobilności i zachowania porządku w sposobie korzystania z hulajnóg. Teraz wyznaczamy kolejnych 80 parkingów, które będą gotowe jeszcze w tym miesiącu – dodaje Artur Szymczyk.

Nowe parkingi wyznaczono w miejscach gdzie występuje największe natężenie użytkowników hulajnóg. W większości tworzą tzw. Strefy Mobilności, czyli miejsca, gdzie w zasięgu wzroku osoba ma przynajmniej dwa różne środki transportu, nie wliczając w to samochodu osobowego. Znaczna część lokalizacji parkingów to bezpośrednie sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej bądź stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Urzędnicy wyznaczając miejsca parkingów dla hulajnóg wzięli również pod uwagę obserwacje, gdzie do tej pory użytkownicy pozostawiali te jednoślady. Dedykowane parkingi wyznaczono na chodnikach w formie wymalowanego obszaru z piktogramem, ale w taki sposób by nie utrudniać ruchu pieszego. Na parkingach można też pozostawić także inne urządzenia transportu osobistego, jak np. deskorolki elektryczne czy segwaye. Są to miejsca ogólnodostępne, z których mogą korzystać zarówno użytkownicy hulajnóg prywatnych, jak i tych oferowanych przez operatorów.

Z uwagi na fakt, iż od czwartku 20 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, postanowiono zorganizować warsztaty bezpiecznej jazdy hulajnogami. Miasto Lublin wspólnie z operatorem hulajnóg Bolt w ten sposób chce pomóc użytkownikom odnaleźć się w zmienionych regulacjach. Spotkania odbędą się w najbliższy czwartek o godz. 14.00, 15.00 i 16.00 przy Moście Kultury.

Uczestnicy warsztatów „Śmigaj Bezpiecznie” będą mogły wypróbować bezpłatnie hulajnogi Bolt, pokonać tor przeszkód i wraz z ekspertami poćwiczyć odpowiedzialną jazdę i parkowanie. Operator dla pierwszych uczestników, którzy punktualnie pojawią się na Moście będzie miał tematyczne upominki. Z uwagi na stan epidemii i obowiązujące obostrzenia liczba osób jest ograniczona.

(fot. UM Lublin)

19 komentarzy

  1. oczekuję dziennikarskiej riposty lub zablokowania

    niestety ,w tm „organie”działa cenzura kasująca wszystko co pachnie żukiem. Pora przestać czytać te wypociny

  2. Ciekawe kogo i jaką kwotą skorumpowano żeby w tej dziedzinie był taki monopol jednej firmy. Zwykli ludzie nie są w stanie niczego ambitnego załatwić legalną drogą w Urzędzie Miasta, co widać choćby na przykładzie planu zagospodarowania przestrzennego – dla zwykłych ludzi działki są niemożliwe do zabudowy, dla deweloperów i innych mających znajomości w ratuszu już problemu nie ma. Dwukadencyjność prezydentów miast to świetny sposób na poprzecinanie siatki tych układów i układzików, interesów na skróty i kontraktów dla swoich. Jeżeli ktoś tego nie dostrzega to albo sam jest umoczony albo jest zwyczajnie idiotą.

Z kraju

Sport