Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W czwartek w Lublinie odbyła się inauguracja działalności Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Ta jednostka organizacyjna została utworzona w ramach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w celu zwiększenia skuteczności działań skierowanych przeciwko przestępczości środowiskowej. Jest to już dziesiąta taka wyspecjalizowana jednostka w Polsce, po Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Zielonej Górze, Poznaniu, Kielcach, Białymstoku, Gdańsku i Szczecinie.

Działalność Wydziału oficjalnie zainaugurowano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. W konferencji prasowej udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba, główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Gołębiewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski i wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

Wyzwanie, które wymaga zdecydowanych działań

Podczas konferencji prasowej sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba zwrócił uwagę na to, jak ważna jest współpraca w zwalczaniu przestępczości środowiskowej.

– Zaostrzyliśmy Kodeks karny, wprowadziliśmy wysokie kary. Teraz zwiększamy wykrywalność. Jesteśmy zdeterminowani, by jeszcze skuteczniej działać na rzecz czystego środowiska. To wyzwanie, które wymaga zdecydowanych ruchów i współpracy wielu jednostek – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

– To ważny dzień dla Lubelszczyzny. Inspekcja Ochrony Środowiska ma już inne oblicze niż jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj inspektorzy nie muszą powiadamiać podmiotu 7 dni wcześniej o tym, że będą go kontrolować. Dzisiaj inspektorzy działają jak np. Policja, ale do tego są jeszcze potrzebne instrumenty, czyli Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Lubelszczyzna jest wzbogacona o fachowców w zakresie zwalczania przestępczości – podkreślał wiceminister Jacek Ozdoba.

– Bez zmian legislacyjnych nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy teraz. Po kilku latach od reformy, od wejścia nowych przepisów, statystyka pokazuje, że polskie państwo ukróciło nielegalny import odpadów, „szara strefa” zmniejszyła się, liczba pożarów nie stanowi już tak gigantycznej skali. Od lutego 2022 r. funkcjonuje system SENT, system geolokalizacji, który poprzez administrowanie Krajowej Administracji Skarbowej i współpracę z inspekcją ochrony środowiska daje możliwość zwiększonej kontroli. To ten system, który spowodował, że kwestie, jeśli chodzi o mafie lekowe, czy paliwowe już dzisiaj nie jest problemem dla państwa polskiego. Dlatego te doświadczenia przełożyliśmy na gospodarkę odpadową. Rok funkcjonowania systemu SENT to kilkadziesiąt tysięcy kontroli – dodał wiceminister Jacek Ozdoba.

Następnie głos zabrali pozostali uczestnicy spotkania:

– Jest to wyraźna wskazówka, że Inspekcja Ochrony Środowiska zmienia się w zakresie organizacyjnym i stawia na zwalczanie tych przestępców, którzy szkodzą nam wszystkim i niszczą środowisko. Staramy się być coraz bardziej skuteczni. Staramy się działać prewencyjnie i realizować, które mają na celu identyfikowanie tych, którzy nielegalnie korzystają ze środowiska. Dzięki wprowadzonym zmianom legislacyjnym mamy możliwość tworzenia Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej jako jednostek terenowych, które mają identyfikować grupy przestępcze i współpracować z innymi służbami – mówił główny inspektor ochrony środowiska Krzysztof Gołębiewski.

– Zmieniamy się również pod kątem wzmocnienia technicznego, wykorzystujemy nowoczesne technologie w walce z przestępcami środowiskowymi, wykorzystujemy drony, fotopułapki i inne urządzenia techniczne, które umożliwiają nam rejestrowanie obrazu i dźwięku, by skutecznie zbierać materiał dowodowy, którzy później wykorzystywany jest w postępowaniach, by ukarać tych, którzy nielegalnie korzystają ze środowiska – dodał główny inspektor ochrony środowiska.

– Jesteśmy rejonem przygranicznym, który jest narażony na import śmieci z naszej wschodniej granicy, dlatego wyspecjalizowana kadra jest tu niezwykle potrzebna, by wykrywać i przeciwdziałać tego typu sprawom. Drugą ważną rzeczą jest to, że Lubelszczyzna jest regionem ekologicznym, w którym jest mocno rozwinięte rolnictwo ekologiczne. Dlatego niezwykle ważne jest to, by troszczyć się o środowisko naturalne w naszym regionie. Niestety przestępczość środowiskowa bardzo mocno się rozwija. Przestępstwa przeciwko środowisku są wymierzone wobec całego społeczeństwa, mogące zagrażać naszemu życiu i zdrowia – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jan Kanthak.

– Ważne jest, by tu, na miejscu, w całym regionie, istniała instytucja, która doskonale zna miejscowe warunki, dysponuje specjalistami i rozwiązaniami i potrafi współpracować ze wszystkimi instytucjami, które są niezbędne, by zwalczać tego typu przestępczość, bo to jest jeden z najbardziej niebezpiecznych z punktu widzenia zagrożeń rodzaju przestępczości – tj. przestępczość zorganizowana, wymagająca kompleksowego i zorganizowanego podejścia. To dzisiejsze wydarzenie, powołanie Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej pokazuje, że przywiązujemy dużą wagę do tego, żeby przepisy nie tylko były dobre, ale by były skutecznie i efektywnie wykonywane – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

– Ochrona środowiska jest rzeczą bardzo ważną dla nas wszystkich i wszyscy za nią odpowiadamy, zaczynając od pojedynczego mieszkańca województwa lubelskiego, poprzez rodziny, gospodarstwa, firmy, itp. Dziękuję za starania, za doprowadzenie do tego, że w strukturach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powstał Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Mając wsparcie wszystkich struktur rządowych w tym zakresie jest duża możliwość zwiększonej kontroli i wykrywania sprawców w zakresie gospodarki odpadami. Życzę osobom zatrudnionym w tym Wydziale, by mocno reagowali na wszelkiego rodzaju wykroczenia w zakresie ochrony środowiska – mówił wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik

Zadania Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

WZPŚ będzie działał na wielu płaszczyznach. Do zadań nowego Wydziału będzie należało przede wszystkim prowadzenie działań prowadzących do ograniczenia tzw. „szarej strefy” rynku gospodarowania odpadami, w tym: podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku, samodzielnie i we współpracy z m.in. głównym inspektoratem ochrony środowiska; kontrolowanie gospodarki odpadami oraz ich transportu; wykonywanie testów i analiz niezbędnych do ujawniania przestępców; realizowanie działań prewencyjnych mających na celu ograniczenie środowiskowej działalności przestępczej, ostrzeganie o rodzaju i zasięgu potencjalnego zagrożenia.

W ramach nowego Wydziału wykorzystywane będą specjalistyczne bazy danych oraz wykonywane analizy niezbędne do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

W Lublinie powołano Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej (zdjęcia)

(fot. źródło LUW)

19 komentarzy

  1. Powinni zacząć od zwalczenia przestępczości w Ministerstwie Środowiska, bo kto i po co wydaje zgody na przywóz odpadów z zagranicy. Przecież mamy swoje, z którymi jest problem co z nimi zrobić. Papier toaletowy coraz droższy, ale makulatury nikt nie chce skupić. To skąd firmy papiernicze mają makulaturę na papier toaletowy skoro nie z Polski? Najpierw należy zabezpieczyć interesy Polski.

  2. jestem jak najbardziej za !!! ich pierwszym celem powinno być wyeliminowanie frania z społeczeństwa

  3. Kolejne zastępy darmozjadów!

  4. Niedługo na jednego obywatela przypadać będzie kilkudziesięciu kontrolujących.Strach będzie wyjść z domu.Czy ktoś słyszał o rekrutacji do tej „jednostki”?.

    • Popytaj wśród rodzin i znajomych polityków solidarnej polski. Niestety zainteresowanie tematem wiąże się z ryzykiem późniejszego szczucia w reżimowych mediach.

  5. kronikidewelorozwoju

    Dewelobandzie, która lokalnie jest głównym sprawcą niszczenia środowiska, i tak nie podskoczą.

  6. Banda gamoni co chcą brać kasę za nic.