Wtorek, 23 lipca 202423/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie odsłonięto nowy pomnik. Upamiętnia postać „proboszcza Majdanka” (zdjęcia)

Monument wykonany został z granitu i powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Mającą 2,5 metra wysokości rzeźbę wykonali ukraińscy artyści.

W poniedziałek, 4 października, na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną w Lublinie miało miejsce uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. Ten greckokatolicki kapłan i męczennik niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku nazywany był „proboszczem Majdanka”. Monument został wykonany z granitu przez znanego rzeźbiarza z Kijowa, Aleksandra Diaczenkę. Z trzech stron pomnika został wyryty – po polsku, ukraińsku i hebrajsku – fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, w którym prosił, aby nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia.

„Tutaj wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych. Może nasze kościoły są inne, ale ten sam Wielki i Wszechmogący Bóg kieruje nami wszystkimi. Kiedy odprawiam mszę świętą wszyscy modlą się. (…) Oni umierają na różne sposoby, a ja pomagam im przejść przez ten mały most do wieczności”

W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent Lublina Krzysztof Żuk, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, arcybiskup większy kijowsko-halicki zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie oraz prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza ks. mitrat Stefan Batruch, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Komitetu Honorowego im. Emiliana Kowcza oraz były wicepremier Ukrainy Iwan Wasiunyk, jak również delegacje z ukraińskich miast partnerskich Lublina – Iwano-Frankiwska, Łucka, Równego, Sum, Kamieńca Podolskiego i przedstawiciele Rady Obwodowej Lwowa.

Wnioskodawcą budowy pomnika była lubelska Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, która w ten sposób postanowiła uhonorować bł. ks. Emiliana Kowcza, który swoją postawą dawał świadectwo wiary w człowieka i pozostawał wierny wartościom ewangelicznym oraz zasadom etyki w ekstremalnych warunkach obozowych. Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską, a za swoją niezłomną postawę otrzymał przydomek „proboszcza Majdanka”. Koszty sfinansowano ze zbiórki społecznej.

Ks. Emilian Kowcz ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich. Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie w baraku nr 14 potajemnie odprawiał msze oraz spowiadał współwięźniów. Zmarł 25 marca 1944 r., niecałe cztery miesiące przed wyzwoleniem obozu. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

W Lublinie odsłonięto nowy pomnik. Upamiętnia postać „proboszcza Majdanka” (zdjęcia)

W Lublinie odsłonięto nowy pomnik. Upamiętnia postać „proboszcza Majdanka” (zdjęcia)

W Lublinie odsłonięto nowy pomnik. Upamiętnia postać „proboszcza Majdanka” (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

12 komentarzy

 1. Rabin Zydow w Polsce ,a nie Polski.Ten Pan nie jest rabinem Polakow

 2. Była taka piosenka, pasujaca „jak ulał” do tej imprezy: „Jezu, jak sie cieszę…” !!!

  • Twoja głupota jest nieuleczalna. Rozwiałeś wszelkie wątpliwości. Jasny gwint! A ja się cieszę, że tacy jak ty głupcy są tylko marginesem. Krzykliwym, ale marginesem. Są jak ten pies, co na Pana Boga szczeka, ale ugryźć Go nie może.

   • Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

    Wypyszczyłeś się na niego jakby to on ten brakujący do miejskiego kompletu pomnik ufundował, albo nawet osobiście wykonał.
    Ale jakbyś był mądrzejszy…

 3. Jak to dobrze, że osoby komentujące nie wiedzą co to jest wojna i obóz koncentracyjny. Może gdyby wiedzieli, nie pisali by takich bzdur.

 4. A dlaczego szanowna Redakcja pisze o tym po fakcie?

  • Matka Polka Pragnąca

   Bo pewnie „naczelny Rabin Polski” zabronił w obawie przejawu tzw. aktywnej „miłości” Narodu.

 5. Na Majdanku ukraińcy byli strażnikami obozu. Sztutowie, Sobiborze, Treblince czy Bełżcu także. To tak dla przypomnienia jaką rolę ukraińcy spełnili podczas wojny.

 6. wierzyć w coś czego nie ma, dawać pieniądze czarnym złodziejom i stawiać pomniki pedofilom za ich zaslugi. Polacy obudzcie się bo wojna puka znowu do naszych Polskich granic

Z kraju

Sport