Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie odbył się protest przewoźników. „Sytuacja na rynku przewozów jest tragiczna” (wideo, zdjęcia)

We wtorek po południu w Lublinie odbył się protest przewoźników. Była to część ogólnopolskiego protestu przedstawicieli branży przewozowej, która jest w coraz gorszej sytuacji w związku z wprowadzonymi obostrzeniami w czasie epidemii koronawirusa.

We wtorek po południu w Lublinie kilkudziesięciu przedstawicieli branży przewozowej wzięło udział w proteście polegającym na dwugodzinnym przejeździe ulicami Lublina.

Uczestnicy wyruszyli z parkingu spod Areny Lublin, a następnie przejechali ul. Lubelskiego Lipca’80, al. Unii Lubelskiej, do ronda przy Zamku i jeździli al. Tysiąclecia oraz al. Solidarności, zawracając w rejonie ul. Poniatowskiego.

Jak mówili uczestnicy protestu, branża przewozów autokarowych, jako jedna z pierwszych odczuła skutki pandemii i związanych z nią decyzji administracyjnych tj. zamknięcie lotnisk, granic, ograniczenie możliwości przewożenia pasażerów, zamknięcie szkół, kin, teatrów, wprowadzenie ograniczania przemieszczania się i grupowania, wprowadzenie specjalnych reżimów, dotyczących realizacji przewozów liniowych.

Środki powzięte w celu walki z wirusem uniemożliwiają, już od wielu miesięcy, podjęcie przez branżę pracy oraz uzyskiwanie dochodów, a pomoc ze strony państwa jest niewystarczająca lub, co bardziej trafne, nie ma jej wcale.

P0STULATY BRANŻY PRZEWOZOWEJ

1. Uwzględnienie branży przewozu osób w TARCZY 6.0
2. Dopłaty do autobusów uzależnione od klasy emisji spalin i wielkości pojazdu (na wzór czeski, niemiecki, austriacki).
3. Odroczenia płatności rat kredytów i leasingów do czerwca 2021 dla firm z sektora szeroko rozumianego przewozu osób (na wzór węgierski).
4. Dodatkowej puli środków PFR do wysokości 24% obrotu z roku referencyjnego dla firm z branży szeroko rozumianego przewozu osób (na wzór hiszpański).
5. Umorzenia w całości subwencji PFR dla branży autokarowej.
6. Przedłużenia zwolnienia z ZUS o kolejne 3 miesiące, aby utrzymać miejsca pracy.
7. Dopłaty do Wynagrodzeń i przestojowego dla firm doświadczających spadku przychodów w wysokości co najmniej 70% liczonym rok do roku, przez dowolne 3 miesiące przed złożeniem wniosku (na wzór europejski).
8. Dopłata w wysokości 1 zł do każdego wozokilometra na istniejących już liniach regularnych.

(fot. wideo lublin112.pl)

26 komentarzy

  1. Branża kołodziejów też cienko przędzie…

  2. Kupie Glsa którym jednym z tych bidokow szefów przyjechał na protest. Środkowy filmik ok 2:45. Pewnie będzie miał na 10 rat za NOWY autobus.

  3. Ministra kultury trzeba im tam dać i koniecznie bayer full żeby zagral za 2 mln zloty. Majteczki w kropeczki i się nie martwcie chłopaki. Waszej biedy nie widać z Warszawy chyba ze zaśpiewacie w TVP pis to tez może coś wam skapnie. Dużo tolerowałem ale takiego czegoś co teraz w Polsce się dzieje to przegięcie. Czy naprawdę potrzeby artystów z psiej duży są ważniejsze od potrzeb zwykłych ludzi?

Z kraju