Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie nie będzie tzw. „ciepłego autobusu” dla bezdomnych. Obecnie oferowana pomoc jest wystarczająca

Pomysł związany z uruchomieniem w Lublinie autobusu dla bezdomnych został przyjęty z zainteresowaniem, jednak uznano, że obecnie oferowana przez miasto oraz inne organizacje pomoc, jest wystarczająca.

Lubelscy urzędnicy nie zdecydowali się na uruchomienie autobusu dla bezdomnych w Lublinie, co proponował jeden z radnych. Chodzi o tzw. „Ciepły Autobus”, który miałby jeździć po mieście, a bezdomni mogliby się w nim posilić, rozgrzać lub otrzymać ciepłą odzież jak również pomoc medyczną. Radny Piotr Breś z Klubu Radnych PiS argumentował pomysł tym, iż podobne pojazdy kursują po wielu miastach. W Lublinie tego typu działalność mieliby wspierać również mieszkańcy pozostawiając na trasie przejazdu autobusu kurtki, swetry, bluzy czy też szaliki dla bezdomnych.

Miejscy urzędnicy wyjaśniają jednak, że w Lublinie jest bardzo szeroko rozwinięta infrastruktura w zakresie wsparcia osób bezdomnych, dzięki czemu mają one zapewnione różnorodne formy pomocy. Obecnie funkcjonuje 10 placówek w postaci schronisk, ogrzewalni i noclegowni, w tym schronisko z usługami opiekuńczymi. Placówki te zapewniają schronienie, dostęp do zaplecza sanitarno – higienicznego, podstawowe środki czystości oraz środki dezynfekujące, do tego miejsce do prania, wyżywienie, odzież, a przede wszystkim wsparcie ze strony specjalistów w zakresie wychodzenia z problemu bezdomności.

Poza schroniskami, ogrzewalniami i noclegowniami na terenie miasta działa dzienny ośrodek dla osób bezdomnych, oferujący świetlicę, łaźnię i pomoc przedmedyczną. Osoby potrzebujące mogą również skorzystać z dwóch kuchni wydających gorące posiłki oraz ze wsparcia wolontariuszy działających w ramach „Gorącego Patrolu”, zapewniających opatrunki, gorące posiłki i ciepłą odzież. Każdego roku miasto przeznacza na ten cel około 2 mln zł.

Stale monitorowana jest również sytuacja osób, które przebywają w przestrzeni miejskiej i nie wyrażają woli skorzystania z oferowanych form schronienia. Straż Miejska systematycznie patroluje miejsca, w których przebywają osoby bezdomne i proponuje możliwości skorzystania z różnych form pomocy. Miasto dysponuje 262 miejscami w placówkach zapewniających schronienie, a korzysta z nich obecnie ponad 200 osób. Biorąc to wszystko pod uwagę uznano, że obecnie oferowana pomoc osobom bezdomnym jest w zupełności wystarczająca.

(fot. lublin112)

5 komentarzy

  1. pomysł został przyjęty z zainteresowaniem – przez kogo? jakim trzeba być oderwanym od rzeczywistości i nieznającym realiów, by uznać ten pomysł za dobry…
    bardzo dobrze, że radni go odrzucili!

  2. Bolek brat Lolka

    Radny jak tak chce pomóc to niech zaprosi bezdomnych do swojego domu i pomaga ile chce za własne pieniądze

  3. Może chociaż jakiś pokój, żeby się mogli wypłakać…

Z kraju