W listopadzie warto spojrzeć w niebo na cztery komety i cztery planety

Listopad to bardzo dobry miesiąc na obserwacje astronomiczne. Wprawne oko zobaczy cztery komety i cztery planety na nieboskłonie.

Wraz z nadejściem jesieni i zimy polepszają się warunki do obserwacji astronomicznych. Noce są dłuższe a niższe temperatury powodują lepszą przejrzystość powietrza. Prawdziwych miłośników obserwacji nieba nie powinny zniechęcać chłodne noce. To właśnie teraz, w listopadzie mamy okazję zobaczyć aż cztery komety i cztery planety na nocnym niebie. Obecnie widoczne są cztery komety (3 z nich nad ranem, czwarta przez większą cześć nocy) oraz cztery jasne planety: rano Mars i Merkury, wieczorem Wenus, a przez prawie całą noc – Jowisz.

Przez całą noc widoczny jest również Uran. Niestety będzie on ginąć wkrótce w jasnym blasku Księżyca. Podobnie jak komety. Wkrótce pełnia Księżyca, która rozpoczyna się 17 listopada i utrudni obserwację nieba.

Jak odnaleźć interesujące obiekty?

Marsa zobaczycie nad wschodnim horyzontem po północy, na tle gwiazdozbioru Lwa. Kometa C/2012 X1 LINEAR widoczna jest na tle gwiazdozbioru Wolarza zaś kometa C/2012 S1 (ISON) wschodzi około godziny 3 nad ranem i wkrótce będzie niżej nad widnokręgiem oraz będzie wschodzić wyraźnie później.

Trzecia z komet, kometa Enckego wędruje obecnie przez gwiazdozbiór Panny, tuż przy granicy z Wagą. Merkury jest ostatnim akcentem porannego nieba, wschodzi po godzinie 5 rano, świeci na wysokości około 8° nad południowo-wschodnim widnokręgiem.

Przez większą część nocy można obserwować Jowisza i kolejną kometę C/2013 R1 (Lovejoy), która jest daleko od największej planety Układu Słonecznego. Jowisz wschodzi przed godziną 20:00, natomiast kometa Lovejoya niewiele później. Jowisz przez cały czas świeci na tle gwiazdozbioru Bliźniąt. Oprócz komet i planet dobrze widoczne będą księżyce Jowisza oraz nasz Księżyc.

Zachęcamy do obserwacji nocnego nieba. Nadal można dostrzec „spadające gwiazdy” oraz jedną z najbliżej nas położonych galaktyk, Wielką Mgławicę w Andromedzie, czyli galaktykę spiralną, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy.

2013-11-14 22:17:23
(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne szkolenia z samoobrony dla kobiet ruszają w Lublinie
Gminne Święto Ziemniaka w Suchocinie
Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy