Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Kraśniku uruchomiono pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych (zdjęcia)

Od wczoraj w Kraśniku działa pierwszy w województwie lubelskim pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Punkt utworzony został przy współpracy SP ZOZ w Kraśniku z Powiatem Kraśnickim oraz Miastem Kraśnik, na polecenie wojewody lubelskiego, a zatwierdzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Powstawanie Punktów Szczepień Powszechnych jest odpowiedzią na zapowiedź zwiększonych dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do Polski oraz z wynikającym z tego przyspieszeniem szczepień populacyjnych.

Początkowo w każdym województwie będzie jeden, tzw. pilotażowy. Powszechne Punkty Szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. Na Lubelszczyźnie ma powstać 27 PSP, o ich lokalizacji zadecydują samorządy. Wczoraj w Kraśniku odbyło się otwarcie pierwszego w woj. lubelskim Punktu Szczepień Powszechnych.

– Te punkty powstają przede wszystkim w wyniku tego, że spodziewamy się coraz większych dostaw szczepionek. W ostatnich dniach ten proces już zaczyna funkcjonować. W tym tygodniu będzie m.in. bardzo duża dostawa zarówno Pfizera, jak i Moderny, stąd też chcemy rozszerzyć punkty szczepień o taką liczbę, która pozwoli płynnie przeprowadzać realizację szczepień niezależnie od tych 430, które do tej pory funkcjonują. 27. punktów będzie zlokalizowanych w większości poza podmiotami leczniczymi, a więc w różnych obiektach, np. halach sportowych, szkołach, itp. – w lokalizacjach wskazanych przez jednostki samorządu terytorialnego. W naszym przypadku w zdecydowanej większości są to Starostwa Powiatowe. Niemniej jednak, chociażby dzisiejszy przykład Kraśnika świadczy o możliwości współpracy również z samorządem gminnym, gdzie Punkt Szczepień Powszechnych powstaje przy współpracy starosty kraśnickiego i burmistrza Miasta Kraśnik – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W miarą kolejnych dostaw szczepionek, w powiatach woj. lubelskiego mają powstawać kolejne takie punkty. W każdym powiecie ma pojawić się co najmniej jeden, a nawet dwa punkty szczepień.

– Przyjęto założenie, że zaszczepionych zostanie: w miastach do 50 tys. mieszkańców min. 200 osób dziennie, w przypadku miasta powyżej 50 tys. to 500 szczepień dziennie. Sposób rezerwowania terminu jest identyczny jak w przypadku pozostałych punktów szczepień – wyjaśniał Lech Sprawka.

W Polsce działa ok. 6 500 punktów szczepień. Razem z nowopowstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju.

W Kraśniku uruchomiono pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych (zdjęcia)

W Kraśniku uruchomiono pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych (zdjęcia)

W Kraśniku uruchomiono pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych (zdjęcia)

W Kraśniku uruchomiono pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych (zdjęcia)

W Kraśniku uruchomiono pierwszy w regionie Punkt Szczepień Powszechnych (zdjęcia)

(fot. LUW)

18 komentarzy

 1. Dziwne że nie w Chełmie tak wychwalany na TVP info.

 2. żenibysięmamzaszczepićtam

  g…. mnie obchodzi jakie „elyty” łotwierali, ale do diabła gdzie ten punkt szczepień się znajduje to można by napisać co ?!

  • Ta wiedza, gdzie się znajduje nie jest najważniejsza, ponieważ informację o szczepieniu otrzymuje się SMS, w nim podana jest godzina i adres szczepienia. To nie jest punkt, do którego wchodzi się z ulicy i zapisuje na szczepienie ;). Zapisy na szczepienia będą odbywać się poprzez portal https://pacjent.gov.pl/, SMS o treści SZCZEPIMYSIE na numer telefonu 880 333 333 oraz numer infolinii 989.
   Pozdrawiamy

   • Czyli zwykły punkt szczepień ale populizm i propaganda… że „powszechny”….
    ech urabiacie tą ciemną plastyczną masę… jak chcecie…

    • Zwykły punkt szczepień? Jaki ma być? Jakieś fanfary przy wkłuciu? W takim punkcie nie ma przyjęć chorych, które limitowałyby godziny i dni szczepień. Rejestracja, skierowanie SMS, kwalifikacja, szczepienie, oczekiwanie 15 min. i do domu.

 3. W Kraśniku? W tym Kraśniku?! Ktoś chyba chce podbudować upadła reputację tego miasteczka. Miasteczka znanego w całej Polsce dzięki swoim włodarzom.
  Ale za tyle zła i krzywdy co wyrządzili _ci nazywający siebie katolikami, nieda się tak łatwo cofnąć.

  • Kraśnik właśnie dzięki swoim włodarzom zdobywa szacunek u Polaków a nie u ***. Kraśnik w naszym regionie staje się symbolem wolności i walki z wojującą z Kościołem i z Polską ideologią lgbt. I zasługuje na o wiele więcej niż liberalny lewacki Lublin ze swoim deweloperskim Prezydentem.

 4. Dziwny dobór miejsca. Ale pewnie tam największe sługusy partyjne…. No i LGBT się nie zaszczepi bo wiadomo… a i 5G nie będzie zakłócało iniekcji, no tak brawo partia! brawo partia!

 5. Jak administracja portalu może dopuszczać posty takiego Janek. Przecież on zniechęca ludzi do szczepienia i wysyła ich na cmentarz. To powinno być surowo karane.

 6. mieszkańcom krśnika przypominam że czasteczki tej szczepionki sa wrażliwe na promieniowaie 5g

 7. o. to coś nowego, w Kraśniku uruchomią WiF?i!!! Tylko czy wszyscy zdejmą durszlaki z głów aby odebrać SMS-y?

  • Durszlaki to w Warszawie zakładają. Sam Trzaskowski był obecny przy durszlakowych modłach. Latające spagetti czy coś.

 8. Dziwne miejsce miasto. Czuć ta nietolerancję, to zło , nienawiść tych ludzi do innych…. do odmienności. Oni dziś nienawidzą gejów, lesbijki , choć nikogo takiego nawet nie znają. Jutro będą nienawidzić ludzi którzy inaczej myśla , inaczej glosuja. Dla nich dobry ten który robi interesy z kościołem, z klerem.
  ..Kto wspiera kler. Zresztą tak jest we wszystkich małych miasteczkach. Dziwne co się dzieje z ludźmi w małych miejscowościach.

Z kraju