Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Kradli maszyny rolnicze i budowlane, a także pojazdy. Stosowali metodę na tzw. klona (zdjęcia, wideo)

Prokuratura Krajowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami maszyn rolniczych, budowlanych oraz pojazdów. Tego typu sprzęt ginął w ostatnim czasie na terenie całej Polski. Czynności w tej sprawie realizują funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Według ustaleń śledczych, członkowie grupy najpierw typowali ciągniki rolnicze i specjalistyczny sprzęt budowlany, a następnie po pokonaniu zabezpieczeń dokonywali ich kradzieży przy pomocy urządzeń do uruchamiania silników bez użycia kluczyka. Następnie skradzione w ten sposób pojazdy transportowali za pomocą niskopodwoziowych przyczep z plandeką we wcześniej przygotowane miejsca.

Pojazdy trafiały do tzw. dziupli gdzie przerabiano ich numery identyfikacyjne, nanosząc na elementy nadwozia i tabliczki, numery pojazdów poruszających się legalnie w innych krajach UE. Rejestracja metodą na tzw. klona, miała na celu ukrycie nielegalnego pochodzenia pojazdu.

Policjanci na początku zatrzymali 4 osoby, które miały dopuścić się kradzieży ciągników. Skradzione przez nich pojazdy zostały umieszczone na specjalnie przygotowanej lawecie i miały następnie zostać przekazane paserom. W trakcie przeszukania posesji zatrzymanych funkcjonariusze ujawnili kolejny sprzęt pochodzący z przestępstwa, z uprzednio usuniętymi znakami identyfikacyjnymi.

Niebawem natrafiono na trop kolejnych osób, które mogły być zamieszane w przestępczy proceder. W tym przypadku poza specjalistycznym sprzętem zabezpieczone zostały również samochody osobowe i łódź motorowa pochodzące z przestępstwa. Ich numery identyfikacyjne zostały przerobione lub trwale usunięte.

Łącznie policjanci zatrzymali już 9 osób przy czym zaznaczają, że sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania. Łączna wartość odzyskanych pojazdów i sprzętu wynosi blisko 500 tys. złotych, natomiast zabezpieczonych do badań mechanoskopijnych ponad 300 tys. Na poczet kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 200 tys. złotych.

Członkowie grupy usłyszeli w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem czy paserstwa.

Autor: redakcja

Dodaj komentarz