W całym regionie zawyją syreny, odbędą się też uroczystości. Kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W godzinę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, w całym regionie uruchomione zostaną syreny. Dodatkowo w wielu miastach i miejscowościach odbędą się wydarzenia rocznicowe.

W sobotę obchodzona będzie kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Aby upamiętnić ten największy tego typu zryw wolnościowy w historii II wojny światowej, w wielu miejscowościach naszego regionu przewidziano uroczystości. Dodatkowo punktualnie o godzinie 17:00 zawyją syreny.

Uroczystości w Lublinie odbędą się przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim. Złożone zostaną tam wieńce a o godzinie 18:00 w kościele przy Al. Racławickich 20 odprawiona zostanie msza święta. Godzinę później posłuchać będzie można koncertu pieśni patriotycznych. W Puławach obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano przed tablicą poświęconą Krystynie Krahelskiej.

W Chełmie prezydent miasta złoży wieniec i odda hołd ofiarom zrywu pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Miejskim. Wieczorem, o godzinie 20:00, w Amfiteatrze „Kumowa Dolina”, odbędzie się koncert „Godzina W”. W klimat międzywojennej Warszawy wprowadzą zebranych znane szlagiery z tamtych lat. Podobne uroczystości odbywać się będą w wielu miejscach na terenie województwa.

(fot. archiwum)

8 komentarzy

  1. Cześć i Chwała Bohaterom!

  2. Taniec na grobach.
    Tak przy okazji – nie zakłamujmy historii – największym pojedynczym zrywem wolnościowym w okupowanej Europie było Słowackie powstanie narodowe, a nie Powstanie Warszawskie.

    • Co ty bredzisz, największym powstaniem było powstanie niemieckich antyfaszystów i zamach na hitlera 20 czerwca 1944 roku!

  3. Było to najbardziej spektakularne i najbardziej niepotrzebne powstanie w dziejach okupowanej europy. Wiedząc o wynikach akcji „Burza” generał Bór -Komorowski powinien odwołać wybuch powstania, nie odmawiając postawy patriotycznej i odwagi uczestnikom uważam że jedyną strona która odniosła z tego korzyści byli sowieci a nie o to chyba miało chodzić wydającym rozkaz o wybuchu powstania . Tak czy siak w dosyć nie przemyślany sposób pozbyliśmy się najbardziej nastawionej patriotycznie i wykształconej młodzieży ku zadowoleniu stalina .

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021