690 680 960

W całym kraju trwa policyjna akcja NURD. Nadzorem objęte są miejsca niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu

W czwartek 12 maja policjanci prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Głównymi przyczynami tych zdarzeń jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Podczas prowadzonych dzisiaj działań nadzorem zostały objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca gdzie dochodziło do potrąceń.

Pamiętajmy! Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:
– zachować szczególną ostrożność,
– zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

Rowerzyści to także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdu dla rowerów.

Pamiętajmy! Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany:
– zachować szczególną ostrożność
– ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe.

Policja przypomina, że przestrzeganie przepisów jest obowiązkiem wszystkich użytkowników dróg.

(fot. Policja)

21 komentarzy

 1. Akcja NERD

 2. Proszę pilnować rowerzystów jeżdżących po przejściach dla pieszych, i tych na hulajnogach..

 3. A pis im mordy lizał.

 4. NURD- Nieudolne Utrudnianie Ruchu Drogowego

 5. X-X-X-X-X---X-X-X

  Może coś w końcu zrobią z plagą kierowców wyprzedzających i omijających na przejściach dla pieszych?

 6. Jeździłem po stolicy, widziałem tylko stojących w krzakach. Czy w ten sposób pomagają NURDom? Szczerze wątpię. Tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo tylko trzepanie suwerena z kasy!

 7. Zapomniałem dodać ***** *** i jego policję.

 8. A ten obrazek to tylko do folderu dla najmłodszych 🙂

Kursy walut

 • USD 4.0181zł -0.04%
 • GBP 5.0458zł -0.27%
 • EUR 4.3303zł -0.07%
 • CHF 4.5913zł -0.25%

Polub nas