W Biłgoraju powstała pierwsza łąka kwietna. Ma cieszyć oczy mieszkańców oraz być rajem dla zapylaczy

Przy rondzie u zbiegu ulic: Tarnogrodzkiej, Motorowej i Al. Jana Pawła w Biłgoraju zasiano łąkę kwietną. Ma ona ok. 300 m² i właśnie zaczęła cieszyć oczy różnokolorowymi kwiatami.

Coraz więcej samorządów stawia na łąki kwietne, wskazując na same zalety takiego rozwiązania. Przede wszystkim można ją założyć w dowolnym miejscu, jej stworzenie jest tańsze niż w przypadku trawnika, do tego zabiegi pielęgnacyjne wymagają o wiele mniej pracy, a więc pochłaniają mniej kosztów. Łąkę kwietną wystarczy wykosić raz, lub dwa razy w roku.

Pierwsza łąka kwietna rozkwitła właśnie w Biłgoraju. Zlokalizowana jest przy rondzie u zbiegu ulic: Tarnogrodzkiej, Motorowej i Al. Jana Pawła. Na ok. 300 m² zasiano m.in. macierzankę, gipsówkę, goździki, żmijowca, jeżówkę, dziurawca, smagliczkę nadmorską, maczka kalifornijskiego i len czerwony. Władze miasta wskazują, że teren ten ma nie tylko cieszyć oczy mieszkańców, ale przede wszystkim być domem dla pszczół, biedronek, motyli, murarek i innych niezwykle pożytecznych owadów.

Przy łąkach kwietnych nie bez znaczenia są też względy ekologiczne. Różnokolorowe rośliny stają się rajem dla zapylaczy. Dodatkowo system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie i zatrzymuje wilgoć na dłużej i zapobiega jej erozji. Do tego dochodzi lepsza niż trawnik zdolność wchłaniania wody.

Łąki kwietne wzbogaca także estetykę terenu, zaś dzięki dużemu zróżnicowaniu barw kwitnących kwiatów urozmaicają krajobraz. Naukowcy wskazują również, że mają one wpływ na poprawę komfortu życia w przestrzeni miejskiej, mogą też wpływać kojąco na emocje.

(fot. UM Biłgoraj)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Ja rozumiem, że woda, że zapylacze, że taniej itd, ale estetyka?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew