Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Biedronce trzeba udowodnić pełnoletność nie tylko przy zakupie alkoholu i papierosów. Wchodzą nowe przepisy

W sklepach Biedronka kasy samoobsługowe przy zakupie niektórych napojów zaczęły wyświetlać komunikat o konieczności potwierdzenia wieku kupującego. To w związku z nowymi przepisami, jakie wejdą w życie od przyszłego tygodnia. Będą one obowiązywały we wszystkich sklepach.

Za kilka dni, a dokładnie o 1 stycznia 2024 r., zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z tzw. energetykami. Mowa o zakazie sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia. To oznacza, iż sprzedawca ma prawo zażądać od klienta, wobec którego ma wątpliwości co do jego pełnoletności, aby ten okazał dokument potwierdzający jego wiek.

Sieci handlowe przygotowują się do zmiany przepisów. W sklepach Biedronka kasy samoobsługowe już dziś przy zakupie tego typu napojów wyświetlały komunikat o konieczności potwierdzenia wieku kupującego przez sprzedawcę. Tak samo jak w przypadku zakupu alkoholu czy papierosów. Od przyszłego tygodnia również w tradycyjnych kasach pracownicy wszystkich sklepów będą baczniej zwracać uwagę na wiek klientów.

Przepisy dotyczą napojów, w których zawartość kofeiny przekracza 150 mg/l, a tauryny jest więcej niż ilość występująca naturalnie. Najczęściej producenci stosują ok. 30 mg kofeiny na 100 ml napoju, co daje 300 mg na litr. To oznacza, iż większość z nich będzie dostępna tylko dla osób pełnoletnich.

Zakaz obejmuje też sprzedaż tego typu napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach. Zmienić ma się również opakowanie „energetyków”. Ich producenci będą zobowiązani umieścić trwałą a także widoczną i dobrze czytelną dla konsumenta informację o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”. To samo tyczy się importerów.

28 komentarzy

  1. Taaak, jeszcze może egzamin dojrzałości Biedronka będzie przeprowadzać…Żenada ale sami chcieliście Tuska i jego Portugalsko-Zydowskie MARKETY. Ludzie ogarnijcie się w końcu!!!

  2. Nie obowiązuje? Jeśli nie popełniam przestępstwa lub wykroczenia to nie mam obowiązku się legitymować. Kasjerzy nie muszą znać moich danych. Może jeszcze okazać dowód przy zakupie chleba czy nie przekroczyło się limitu? Do czego to zmierza?

    • Poproś kogoś mądrzejszego aby ci wytłumaczył jakie przepisy cię obowiązują, kto i do czego ma prawo oraz co to jest RODO.
      Chociaż to może być za dużo abyś zrozumiał.

    • to po prostu ich nie kupuj

  3. A to jeszcze ktoś chodzi do Biedronki?

Dodaj komentarz