Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wraz z nowym rokiem zmieni się mapa Lubelszczyzny. Przybędzie miast i wsi, część otrzyma nowe nazwy

Tak jak co roku, z dniem 1 stycznia zaczną obowiązywać zmiany w graniach, nazwach i statusach miejscowości, o jakie wnioskowały poszczególne samorządy. W naszym regionie będzie ich sporo.

Tradycyjnie już, wraz z początkiem nowego roku wprowadzone zostaną zmiany na mapie Polski. Chodzi o wnioski zgłaszane przez cały rok, przez poszczególne samorządy, dotyczące poprawy nazw poszczególnych miejscowości, zmiany statutu wsi na miasto, ustalenia nowych granic, czy też usunięcia nazw wsi, które przestały istnieć.

Z dniem 1 stycznia 2024 roku w całym kraju przybędzie kilkadziesiąt miast. Trzy z nich pojawią się w województwie lubelskim. Chodzi o obecne wsie: Czemierniki, Piszczac i Turobin, które uzyskają status miasta. Miejscowości te starała się o przywrócenie praw miejskich wskazując, iż takie są oczekiwania mieszkańców, do tego dochodzą walory historyczno-kulturowe oraz obecna struktura społeczno-gospodarcza.

Na Lubelszczyźnie przybędą też nowe miejscowości, kolejne zmienią zaś nazwy. W powiecie bialskim w gminie Kodeń wieś Zagacie będzie nosiła nazwę wieś na Zahacie. Zmiana ta ma przywrócić dawną nazwę miejscowości, jak też uporządkować kwestie nazewnictwa. Zwłaszcza, że Zagacie obowiązuje tylko jeżeli chodzi o adresy. W przypadku ewidencji gruntów i budynków używane jest cały czas Zahacie. Nie bez znaczenia jest też wydźwięk samej nazwy, Zahacie ma lepiej brzmieć i nie budzić żadnych skojarzeń.

W powiecie biłgorajskim w gminie Józefów miejscowość Czarny Las-Kolonia zmieni się na Czarny Las, a w powiecie janowskim w gminie Godziszów wieś Zdziłowice zostanie podzielona na cztery odrębne miejscowości. Poszczególne jej części, a więc Zdziłowice Pierwsze, Drugie, Trzecie i Czwarte będą samodzielnymi wsiami. Podobna sytuacja wystąpi w powiecie kraśnickim w gminie Szastarka z miejscowością Polichna. Każda z jej pięciu części będzie teraz odrębną wsią. Mowa o Polichnie Pierwszej, Drugiej, Trzeciej, Czwartej oraz Podlesiu.

W powiecie lubartowskim w gminie Kamionka część kolonii Kierzkówka-Kolonia o nazwie Kokosz będzie samodzielną kolonią, tak samo jak Krzywy Dąb, czyli obecna część wsi Ciemno. W powiecie lubelskim w gminie Wólka Kolonia Pliszczyn, czyli część wsi Pliszczyn Kolonia będzie kolonią Pliszczyna. Podział nastąpi również w Świdniku Dużym. Części wsi Pierwsza i Druga zostaną samodzielnymi miejscowościami. W powiecie ryckim przybędą dwie miejscowości: Kazimierzyn i Kruków. Obecnie są one częścią innych wsi, odpowiednio Swaty i Budki-Rososz.

49 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa ®

  Przybędzie miast i wsi, część otrzyma nowe nazwy – kiedyś ujmowano to określeniem: robić z goowna miód.

 2. Będę mieszkał w mieście i chodował świnię.

  • „W powiecie lubelskim w gminie Wólka Kolonia Pliszczyn, czyli część wsi Pliszczyn Kolonia będzie kolonią Pliszczyna.” Bardziej zagmatwać się nie dało?

   PS
   To nie do Redakcji.

 3. PIS -Pieniądze i Stołki

  Czarnków zamiast Lublina ma być niedoczekanie PISwskich POmiotów

 4. Mam nadzieje ze skończy się teraz z nastaniem normalnośći ta pisowska farsa. Wiochy robić miasteczkami! Gdzie większość chodzi na codzień w gumofilcach. Może i ci wieśniacy nie choduja dziś świń czy krow. Ale wciąż są i pozostaną chłopami. Tam się urodzili.

 5. nie kryty krytyk

  w turobinie to mieszkańcy chcieli, tylko nie jeszcze powiedzą że mało kto wziął udział w rozmowach i mało kto chciał, ale że WÓJT chciał to trzeba powiedzieć że dużo ludzi chciało.

 6. Smakosz piwa naszego powszedniego

  Tylko pytam:
  Jak z goowna można zrobić miód ?

 7. Mieszkać w mieście to wstyd bo tam mieszka największa biedota których nie stać na dom z działką i ogrodem.

  • Niestety ale do miasta pchają się wieski. Ten eksodus trwa od lat.
   Jeśli chodzi o zamożność to kompletna bzdura co mówisz. A domy z ogrodami i basenami są w miastach.

 8. Taka jest prawda

  Teraz idą zmiany. Jeszcze powinniśmy zabronić im korzystania ze sprzętu zakupionego przez WOSP. Za to zbrodnicze opluwanie, niszczenie wizerunku Jurka Owsiaka
  Oraz obrażanie milionów Polaków. Niech kler ich teraz leczy.

  • Jakbyś patusie wiedział to byś nie pisał bzdur bo odkąd powstał WOŚP pieniądze są zbierane w kościele i przed kościołem do puszek.

   • To oczywiście bzdury wieśniaku co opowiadasz. Pod kościołem to zbiórka może jest u ciebie bo niema gdzie.
    Natomiast zbiórki odbywają się wszędzie, w parkach, pod marketami, w centrach miast etc.

Dodaj komentarz

Z kraju