690 680 960

Uwierzyła fałszywemu policjantowi, straciła oszczędności

Mieszkanka powiatu zamojskiego została oszukana metodą „na policjanta”. Oszust podający się za funkcjonariusza wyłudził od kobiety jej oszczędności.

Mieszkanka jednej z miejscowości w powiecie zamojskim odebrała telefon od mężczyzny, który poinformował, że jest policjantem i pracuje nad grupą hakerów, którzy rzekomo przejęli jej rachunek bankowy. Oszust przekazał, że prowadzona jest akcja namierzenia przestępców i aby zatrzymać ich należy przekazać mu login i hasło do rachunku bankowego. Policjanci zrobią wówczas z własnych środków finansowych „kontrolowany” przelew na kwotę 16 tys. zł. i dzięki temu zostaną namierzeni oszuści.

Nieznajomy polecił 65-latce, aby zadzwoniła na numer 997 i dopytała, czy w Policji jest rzeczywiście funkcjonariusz nazywający się tak, jak przedstawił się rzekomy policjant. Kobieta wykonała polecenie i usłyszała głos tego samego mężczyzny. Następnie zgodnie z prośbą przekazała login i hasło do konta.

Po chwili zadzwoniła rzekoma pracownica banku, by dokonać autoryzacji przelewu. Zgodnie z instrukcjami, poszkodowana przekazała jej serię i numer dowodu osobistego. Jak się okazało, z konta 65-latki zostały wykonane trzy przelewy, dwa na kwotę ponad 4 tys. zł. Były to oszczędności zgromadzone na rachunku 65-latki. Trzeci z przelewów opiewał na kwotę ponad 16 tys. zł.

Te pieniądze pojawiły się na jej koncie z niewiadomego źródła i po chwili zostały przelane na inne konto. Pokrzywdzona podejrzewa, że oszuści mogli zaciągnąć na jej dane pożyczkę. Mogą być to również pieniądze od osoby, która także została oszukana. Kiedy 65-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszusta, sprawę zgłosiła policjantom, którzy wyjaśniają zdarzenie oraz pracują nad ustaleniem sprawców.

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

  1. Tego już nawet szkoda komentować, tak jak wypadków na rondzie przy Makro …

  2. Najlepsze w tym wszystkim jest dzwonienie na 997 bez rozłączania połączenia z „policjantem”.

  3. Policja cały czas alarmuje,że w sieci nikt nie jest anonimowy,tak,że sprawca już na pewno zatrzymany tak jak i ten od galerii.

  4. „Pokrzywdzona podejrzewa, że oszuści mogli zaciągnąć na jej dane pożyczkę” – taka bystra stała się po fakcie ?

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…