Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uwaga na ataki hakerskie na klientów polskich banków

Klienci polskich banków w ostatnim czasie padają ofiarą wyszukanych form oszustwa. Oprócz skimmingu do panelu praktyk oszustów dołączyły ataki hakerskie.

Banki polskie apelują o szczególną ostrożność podczas transakcji internetowych. Odnotowano nowe formy ataku polegające na informowaniu klientów o potrzebie instalacji na telefonie dodatkowego certyfikatu.

W przypadku tego ataku klient proszony jest o wpisanie numeru telefonu komórkowego, na który następnie wysyłane są wiadomości SMS z aplikacją, służącą do przechwytywania jednorazowych kodów autoryzacyjnych. W przypadku zauważenia komunikatów nakłaniających do instalacji certyfikatów należy wylogować się z systemu i skontaktować z Infolinią konkretnego banku.

Jednocześnie banki informują, że placówka bankowa nie prosi o autoryzację numeru telefonu do otrzymywania kodów sms, jeżeli taka zmiana nie została zainicjowana przez klienta. Również w tym przypadku jeżeli klient zauważy nieprawidłowości w czasie autoryzacji, zwłaszcza dotyczących kodów SMS najlepiej wylogować się z systemu i skontaktować z Infolinią.

Banki apelują również do klientów o ostrożność podczas podejmowania pieniędzy z bankomatu. Należy bacznie przyjrzeć się, czy w obrębie urządzenia nie ma zainstalowanych podejrzanych elementów a podczas wpisywania kodu PIN najlepiej klawiaturę zasłonić ręką.

2015-01-03 18:01:50
(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. teraz pajace apelują półtorej roku temu powinni kiedy kasa z kont znikała

  2. artykuł o niczym konkretnym

  3. I gdzie tu atak hakerski? Atak sugeruje użycie siły, napaść. Co mają tutaj do rzeczy hakerzy? Nikt się do niczego nie włamuje – to użytkownik przyzwala na zrobienie się w „d”. Jeśli rozstawię sobie na Solidarności bramkę, zacznę zatrzymywać samochody i będę próbował pobierać opłaty autostradowe, to czy można mówić o napaści, ataku, agresji? Nie. Wyłącznie o oszustwie z mojej strony i głupocie tych, którzy dali się na nie nabrać. Tak samo jest w przypadku w/w problemu. Wystarczy a) czytać ze zrozumieniem; b) poszperać w internecie przed zaakceptowaniem byle czego, żeby owego „ataku hakerskiego” uniknąć.

  4. Z tego co się orientuje to ,,Polskich,, banków to już niema no może 1 duży i ze 2 małe

    • Polskich faktycznie ze świecą szukać, ale są za to polskojęzyczne, gdzie Właścicielami są Niemcy, albo elementy herbu czosnek

Z kraju