Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uwaga na kolejne oszustwo. SMS na nr 92520 w sprawie przesyłki może was dużo kosztować

Nasza czytelniczka przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmę kurierską. Jedna wiadomość tekstowa może was kosztować kilkadziesiąt złotych.

Czytelniczka Ewa napisała do nas: Chciałabym przestrzec wszystkich zamawiających na Allegro, którzy korzystają z firmy InPost. Otóż sprawa wygląda następująco: zamówiłam przesyłkę 7 marca, która do dziś (14 marca) nie dotarła do mnie. Dzisiaj w nocy dostałam maila, iż kurier nie zastał nikogo w domu. Aby umówić termin doręczenia przesyłki musiałam wygenerować kod SMS. Więc tak zrobiłam, ponieważ zależy mi na zamówionej rzeczy. Po wysłaniu SMS-a kod był nieaktywny, więc wygenerowałam go kolejny raz i sytuacja się powtórzyła. Wysłałam SMS-a 3 raz i również kod nieaktywny…sprawdzając swoją fakturę za telefon zamurowało mnie! Koszt SMS 25 zł!!! Firma InPost nie może pomóc ponieważ, prawdopodobnie wiadomość poszła automatycznie. I tak przesyłka warta 30 zł kosztowała mnie 75 zł więcej, a i tak jej nie mam…

Jak przekazała nam czytelniczka, firma InPost nie potrafi odpowiedzieć dlaczego takiego maila otrzymała i skąd ten ktoś wiedział, że czeka na przesyłkę. Oszust nadal podszywa się pod firmę kurierską i wysyła podobne maile.

Pytanie, skąd wie, że ktoś czeka na przesyłkę. Być może korespondencja elektroniczna przesyłana jest na przypadkowe maile i oszuści liczą, że akurat ktoś oczekując na paczkę wyśle SMS-a premium za kilkadziesiąt złotych.

Postanowiliśmy poszukać w sieci, czy podobnych osób jest więcej. Okazje się, że nasza Czytelniczka nie jest jedyną oszukaną. Wpisy ze strony http://www.nieznany-numer.pl

2016-03-19_173019

Jeżeli chodzi o rozsyłane maile, w treści nie ma nazwy konkretnej firmy kurierskiej. Problem z wyłudzaniem może dotyczyć więc innych firm niż InPost. Pracownica infolinii InPost przekazała naszej czytelniczce, że InPost współpracuje z Allegro i niektóre maile są automatycznie wysyłane. W tej sprawie została złożona reklamacja. Niewykluczone, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.

O sprawie poinformowaliśmy Urząd Komunikacji Elektronicznej. Pracownica infolinii poinformowała nas, że nie było do tej pory zgłoszeń dotyczących tego typu działalność, ale obiecała zająć się sprawą. Ostrzegamy więc osoby oczekujące na przesyłki kurierskie, nie dajcie się nabrać na kosztowne SMS-y premium. Jedna wiadomość może was kosztować kilkadziesiąt z złotych. Poniżej prezentujemy treść rozsyłanego maila i komunikaty SMS.

Uwaga na kolejne oszustwo. SMS na nr 92520 w sprawie przesyłki może was dużo kosztować
Uwaga na kolejne oszustwo. SMS na nr 92520 w sprawie przesyłki może was dużo kosztować
Uwaga na kolejne oszustwo. SMS na nr 92520 w sprawie przesyłki może was dużo kosztować

2016-03-19 17:16:20
(fot. Ewa)

20 komentarzy

  1. Nawet amerykanckie efbiaj nie jest w stanie wysledzic źródła skąd zostały wysłane wiadomości. A tłumaczenia inpostu są na poziomie i tu przykład, że mogę iść do sklepu i kraść prawą ręką a w razie złapania będę się tłumaczył ze nie wiem kto kierował prawą ręką ani skąd otrzymywała ona impulsy nerwowe, które kierowały ruchem ścięgien itd. Czarna magia, czeski film