Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ustawiane przetargi na sprzęt medyczny. Akcja CBA w regionie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w ramach śledztwa dotyczącego ustawiania przetargów na sprzęt medyczny. Łączna wartość zamówień objętych śledztwem, w których miało dojść do nieprawidłowości to na chwilę obecną ok. 5 mln zł.

Funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu śledztwo dotyczące rozpowszechniania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych informacji mających istotne znaczenie dla zawarcia umów w ramach prowadzonych przetargów oraz wchodzenia w porozumienie z innymi osobami na szkodę instytucji, na rzecz których były organizowane przetargi. Postępowanie obejmuje lata 2019-2020. Zostało wszczęte w oparciu o materiały własne, zgromadzone w Delegaturze CBA w Warszawie.

– W związku z tą sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób, w tym przedstawiciela znanej firmy oferującej specjalistyczny sprzęt medyczny oraz pięciu przedstawicieli placówek służby zdrowia. Czynności przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego. Wszyscy usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty zmowy przetargowej – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Śledczy ustalili, że przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia, wchodził w nieformalne porozumienie z pracownikami tych jednostek odpowiedzialnymi za przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia lub bezpośrednio biorącymi udział w pracach komisji przetargowych.

– W wyniku zakulisowych rozmów, placówki publicznej służby zdrowia ogłaszały konkursy na dostawy sprzętu z wykorzystaniem kryteriów przygotowanych przez dostawcę tego typu urządzeń, który również ubiegał się o udzielenie zamówienia. Tym samym dochodziło do tzw. zmowy przetargowej i rozpowszechniania informacji z przetargu – czytamy w komunikacie CBA.

Jak przekazują funkcjonariusze CBA proceder ten miał charakter ogólnokrajowy, a do nieprawidłowości miało dochodzić w licznych szpitalach publicznych. W ten sposób nabywano głównie sprzęt ratowniczy wchodzący na wyposażenie nowych karetek pogotowia m.in. w postaci urządzeń do kompresji klatki piersiowej i defibrylatory. Łączna wartość zamówień objętych śledztwem, w których miało dojść do nieprawidłowości to ok. 5 milionów złotych.

Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Gromadzone są kolejne materiały. Niewykluczone dalsze zatrzymania i zarzuty.

(fot. źródło CBA)

15 komentarzy

  1. No w końcu dorwali się do du.y temu złodziejowi za te respiratory – a nie to nie ten 🙁

    • No przecież, to co oni zawinili już dawno zamiecione pod dywan, nic sie nie stało. Byle dopierdzielić swoim oponentom, nawet jak się nie da, to powie sie że to ich wina, aby tylko g**no się wylało i był szum. Zostaje tylko nadzieja, że ktoś kiedyś wyciągnie też konsekwencje z ich czynów.

  2. szukają nowych spraw, a te co znaleźli – do szuflady. co się stało z tamtym handlarzem bronią od respiratorów?

  3. Akurat nic nowego

  4. Szumiego dorwali ?

  5. Przedstawiciele służby zdrowia uwikłani w taką akcję? Jak to? Przecież oni chcą zdrowia ludzi, są wiarygodni i uczciwi. Liczy się dobro i zdrowie pacjenta…

    • A szczypawka to krok do zbawienia 😉 tak samo jak w dawnych czasach lekarze promowali jako produkty zdrowotne: papierosy, kokainę. wodę z pierwiastkiem promieniotwórczym….

  6. Wszystkim złodziejom ucinać ręce i konfiskata majątków.

    • nooo grubo … to nie dość że pissowcy nie mieliby kończyn to w dodatku by zbiednieli – oni i ich rodziny .

  7. Od dwóch dekad tak jest z moich obserwacji. Duże koncerny np. Jonson$… był przyłapany, a rotacja handlowców była znaczna, niemiecki gigant zwany ,,SS” początek i koniec nazwy, kirumpowal osoby decyzyjne od wiekiem, wieku lat. Oprócz egzotycznych wakacji i drogich prezentów wszędzie wisiały certyfikaty i listy dziękczynne w szpitalach… Zapisy w SWIZ praktycznie uniemożliwiały start konkurencji. Pytania do SWIZ, odmowa na wszystkie albo dla oka na wybrane i efekt ten sam. Przy konkurencyjnych cenach z Azji; Chiny, Korea, oraz technologii z Japonii Hitachi, LG to SS by przegrało… A potem jeszcze łowienie na serwisie i zapisach z nim związanych. Dyrektorzy, ordynatorzy i kierownicy pracowni, wielu z nich korzystało. Kolejna sprawa to rozwój naukiwo- techniczny lekarzy. W Polsce nie ma tematu, dlatego firmy na tym żerują. W rozwiniętych krajach są dotacje, wsparcia i wolne w pracy na szkolenia! U nas firma sprzętowa płaci, pokazuje, gości i wymaga….

    • „Rozwój naukowo-techniczny lekarzy” — słowo klucz.

      Potem wciskają takie atrakcje jak np. system monitorujący terapie pozaustrojowe, który wszystkie dane najpierw przekazuje do centrali, a potem centrala łaskawie pozwala sobie to obejrzeć. Za dodatkową opłatą.

Z kraju