Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Urzędnicy zawalili, remontów ulic nie będzie. Prezydent przeprasza mieszkańców

Miasto straciło 3,5 miliona złotych dofinansowania na remont ulic. Okazuje się, że jeden z urzędników nie wysłał odpowiednich dokumentów. Co więcej nie jest to pierwszy tego typu przypadek z udziałem tej osoby.

Niedawno władze Chełma poinformowały, że w końcu zaczną się remonty dróg na osiedlu Kilińskiego, gdzie od lat nie realizowano tego typu inwestycji. W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg miasto otrzymało 3,5 mln zł dofinansowania na przebudowę ulic Lotniczej, Reytana i Żeromskiego. Przyznana dotacja stanowi 60 procent całej kwoty potrzebnej na realizację zadania. Dziś już wiadomo, że radość była przedwczesna. Prace te nie zostaną bowiem zrealizowane, a nawierzchnia pozostanie dalej w fatalnym stanie.

Okazuje się bowiem, że urzędnicy nie przesłali wymaganych dokumentów. Tym samym miasto straciło pieniądze, jakie miały zostać przeznaczone na ten cel. Pismo w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miasta miesiąc temu, a jeden z pracowników nie zapoznając się z nim umieścił dokument w segregatorze. Kiedy zrobiło się zamieszanie, przyznał się, że nie doczytał pisma.

Jak wyjaśnia prezydent Chełma Jakub Banaszek, sprawa wyszła na jaw trzy dni temu, kiedy Urząd Wojewódzki zwrócił się z pytaniem, dlaczego miasto zrezygnowało z dotacji. Dodał, że niestety, jest wiele sytuacji, w których niektórzy pracownicy podchodzą do tego „jakoś będzie”. Pozyskał jedno dofinansowanie, pozyska drugie. Są to wyjątki, gdyż większość zespołu to świetni ludzie, którzy ciężka pracują i spinają projekty.

– Mieliśmy wszystkie dokumenty, dokumentacje, poświeciliśmy dużo czasu na przygotowanie wniosków, otrzymaliśmy ponad 3,5 mln złotych dofinansowania, a naszym kolejnym, jedynym działaniem powinno być przesłanie podpisanych kilku kartek papieru. Niestety, ale Departament Architektury, Geodezji i Inwestycji tego nie zrobił. Nie zrealizujemy inwestycji, bo pracownik nie przeczytał dokumentu, wpiął do segregatora, a dyrektor nie nadzorował projektu. Sztywną zasadą przy projektach drogowych jest 30 dni na złożenie odpowiedzi. To co się wydarzyło, to kryminał. Ja pisma w tej sprawie podpisałem już dwa tygodnie temu. Opisałem Państwu to szczegółowo, bo inaczej nie umiem. Po ludzku jest mi wstyd, jestem (wulgaryzm) i bezsilny – wyjaśnia w swoim oświadczeniu Jakub Banaszek.

Okazuje się, że to nie pierwsza tego typu sytuacja. Dwa lata temu, również z błędu urzędnika, miasto nie otrzymało środków na drogi. Wtedy wniosek nie został zarejestrowany, gdyż został złożony zbyt późno. Wówczas pracownik ten otrzymał drugą szansę i wychodzi na to, iż z niej nie skorzystał. To bowiem on znów ma być współwinny obecnej sytuacji. Tym razem władze miasta zapowiadają, że pobłażania już nie będzie a oprócz kary dyscyplinarnej podjęte zostaną dodatkowe kroki.

Prezydent Chełma w swoim oświadczeniu zwrócił się do mieszkańców z przeprosinami za zaistniałą sytuację. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, aby pozyskać środki na remont tych ulic

– Zdaje sobie sprawę, że jestem odpowiedzialny za całość i na końcu to ja odpowiadam, dlatego wiem tez, że i ja powinienem ponieść odpowiedzialność. Na pewno nie będę się od niej uchylał. Tym bardziej, że jednemu z pracowników osobiście dałem szanse po poprzedniej sytuacji, był jednym z moich najbliższych współpracowników, do którego miałem ogromne zaufanie i szacunek, a dzisiaj czuje ogromny zawód i porażkę – mówi Banaszek.

Po tym wszystkim włodarz miasta zaczął nawet myśleć o dymisji. Uznał jednak, że w obecnej sytuacji byłoby to niepoważne i nieodpowiedzialne. Chodzi głównie o fakt, iż zbliżają się wybory a miasto realizuje kilkanaście dużych projektów. Zapewnia jednak, że całość rzutuje bardzo mocno na przyszłość i po głębszej refleksji podejmie odpowiednie działania.

31 komentarzy

 1. Wywalić tego Żuka w p!zdu. Wstyd przynosi. Ulice jak ser szwajcarski.

  • Sprawa dotyczy Chełma. Proszę trzymać się wątku.

   • Ma rację Żuk nie lepszy. Ciągle dokłada na Metropolitalny czy Park Ludowy dokładał bez końca. Ulice jak nie mają remontów tak nie mają. Stadion strikte motorowy miał być, a nagle przerobił na halę wielozadaniową. Do tego zmniejszając jej pojemność, jak i przelicznik dla miejsc parkingowych. Już maluję taczkę Panie Prezydencie, wybory już niedługo. 😀

 2. Elizy Orzeszkowej to już tym bardziej nigdy nie zrobią….. Droga jak na wsi a niby obrzeża centrum miasta a klimat jak po za miastem…..

 3. Jak się zatrudnia po znajomości a nie według kwalifikacji i merytorycznego przygotowania- to takie są efekty.

 4. czy ktoś słyszał o urzędolu w POlsce który poniósł konsekwencje , albo został zwolniony za „złe ” decyzje? NIE ! bezkarność armii ponad 600 tys tych kawko- piwoszy jest porażająca! :/ taki chory system w tej PL ! Przypominam że przed wojną za korupcje urzędol dostawał czapę! – szkoda że znieśli to prawo;]

 5. Rządy z pis-owskiego nadania to i są wyniki.

  • Głąbie kapuściany ten urzęda to za czasów poprzedniej został zatrudniony i robi tej władzy wrogą robotę

   • „był jednym z moich najbliższych współpracowników, do którego miałem ogromne zaufanie i szacunek, a dzisiaj czuje ogromny zawód i porażkę – mówi Banaszek”

 6. Zrobili z tego urzędnika kozła ofiarnego.
  Za tak ważny projekt odpowiadała jedna osoba?

 7. Czy ta osoba jest BEZKARNA?
  Czy urzędnicy w Polsce są bezkarni?!
  Jeśli tak. To może mieszkańcy powinni złożyć jakieś skargi do Sądu czy innych instytucji na takie działanie.

 8. Wszyscy na wybory. Pis na aut !

  Czy ta osoba jest bezkarna?
  Czy urzędnicy w Polsce są bezkarni?!
  Jeśli tak. To może mieszkańcy powinni złożyć jakieś skargi do Sądu czy innych instytucji na takie działanie. Swoją drogą tam gdzie PIS tam się dzieją cuda.

 9. Infantylne tłumaczenie prezydenta. Błąd urzędnika to jedno, ale ten urzędnik ma nad sobą jeszcze szefa, który widocznie źle nadzoruje pracę swoich podwładnych. I on powinien również być pociągnięty do odpowiedzialnosci. Wstyd trochę takie posty publikować na FB tłumaczące się ze swojej nieporadnosci, ale czego oczekiwać od niedojrzałego prezydenta z nadania.

 10. RKSchelmiankachelm

  To nie jest zatrudnianie po znajomości tylko to są stare wygi co jeszcze tęsknią za poprzednimi rządami, poprostu myślę że ktoś specjalnie grał na zwłokę myśląc że nic takiego się nie stanie.

Dodaj komentarz

Z kraju