Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Ursus wśród firm, które mają stworzyć prototyp autobusów elektrycznych nowej generacji

Wybrane zostały firmy, które mają zaprojektować autobusy elektryczne nowej generacji. Projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało najkorzystniejsze oferty w postępowaniu na skonstruowanie i wyprodukowanie autobusów elektrycznych nowej generacji.

Ogłoszony w styczniu 2017 roku program, jest jednym z elementów działań w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie pojazdów zero i niskoemisyjnych. W ramach programu rządowa agencja stosuje nowatorską formułę partnerstwa innowacyjnego.

To tryb w ustawie o zamówieniach publicznych, w którym państwo występuje w roli inteligentnego zamawiającego, kreującego nowy rynek dla nowatorskich produktów, w tym przypadku w oparciu o potrzeby zgłaszane przez polskie miasta zainteresowane rozwojem ekologicznego transportu miejskiego. Program przewiduje nie tylko skonstruowanie i produkcję pierwszej serii autobusów nowej generacji, ale również stworzenie niezbędnej infrastruktury, takiej jak stacje ładowania pojazdów.

Właśnie wybrane zostały oferty firm, które będą projektować nowe pojazdy. Jest to lubelski Ursus Bus, Politechnika Śląska oraz konsorcjum, którego liderem jest Autosan.

Kolejnym etapem realizacji zamówienia, będzie zawarcie umów z wykonawcami, którzy przedstawili najkorzystniejsze oferty. Postępowanie podzielone zostało na trzy etapy. Pierwszym jest stworzenie dokumentacji pojazdu, na co Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje przyznać każdemu podmiotowi 2,5 mln złotych. Firmy będą miały na to 6,5 miesiąca. Później, w ciągu 7,5 miesiąca firmy będą musiały opracować prototyp elektrycznego autobusu. Każda z nich otrzyma na ten cel 4,85 mln złotych.

Po tym etapie nastąpi ocena prototypów. Do trzeciego etapu zostaną dopuszczone podmioty, które ją pozytywnie przejdą. Wtedy ruszą prace nad opracowaniem całego szeregu prototypów pojazdów 10-metrowych, 12-metrowych i 18-metrowych. Na ten etap zaplanowano po 15 mln złotych na każdy podmiot. Czas realizacji tego zadania wynosi 215 dni. Do fazy wdrożeniowej zostaną dopuszczone podmioty, których typoszereg pojazdów zostanie pozytywnie oceniony przez zamawiających.

(fot. Ursus)

6 komentarzy

  1. Brzydal z wyglądu, co do jazdy bez zastrzeżeń, bardzo wygodny, małoawaryjny.

    • codziennie widzę jakiegoś na awaryjnych w zatoce przystankowej… ale z półrocznym opóźnieniem to i tak nieźle że już jeżdżą !!

  2. to ma być ten milion elektryków?

    • "Niech zajączek szczodry będzie i z jajeczkiem do was przybędzie"

      W kraju mamy już milion pojazdów elektrycznych. Zapomniałeś o dronach, hulajnogach elektr, samochodzikach sterowanych radiem, robotach z klocków, samolocikach elektr, wózkach inwalidzkich samojeżdżących, kosiarek do trawy…pomysły mi się skończyły.

  3. jeszcze paleciaki w biedronkach.

  4. uhm, już to widzę, jeszcze chwile temu nie mieli kasy żeby się utrzymać, Darujcie

Z kraju