Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Upał zostanie wypchnięty z Polski. Zmieni się kierunek wiatru, wzrośnie jego prędkość i pojawią się burze

Sobota jest ostatnim dniem w mijającym tygodniu, kiedy to wystąpi upał. Od niedzieli czeka nas istotne ochłodzenie w całym regionie. Stabilne zrobią się jednak warunki pogodowe za sprawą pola wyżowego. Jeszcze tylko dziś termometry pokażą od 29°C do 31°C w najcieplejszym momencie dnia.

Na początku weekendu burze wystąpią we wschodniej połowie kraju. Ich rozwój będzie związany z przechodzeniem zatoki niżowej niżu z północny Europy, z frontem chłodnym, który poprzedza linia zbieżności wiatru. Podstawowym zagrożeniem podczas sobotnich burz okażą się opady deszczu do 15-30 mm, które lokalnie mogą spowodować podtopienia.

Na obszarze woj. lubelskiego burze formować mają się na linii konwergencji wiatru, co spowoduje wymuszenie pionowych prądów wstępujących i rozwój chmur Cumulonimbus. W burzach możliwe są opady gradu o średnicy 1-2 cm, miejscami porywy wiatru do 60-70 km/h. Prognozy modeli nie są do końca zgodne, jeśli chodzi o zasięg i intensywność zjawisk konwekcyjnych. Niewykluczone, że burze rozwiną się dopiero w powiatach przy granicy z Ukrainą, a największa aktywność burzowa wystąpi u naszych wschodnich sąsiadów.

Aktywność burzowa okaże się mała i umiarkowana. Nie przewiduje się, aby te burze były groźne i długotrwałe. Burze możliwe są dziś zwłaszcza na południu i wschodzie regionu.

Pierwsze burze możliwe są około południa. Największa aktywność burzowa powinna przypaść na przedział godzinowy od 12 do 16. Przejście frontu objawi się wzrostem zachmurzenia do umiarkowanego, miejscami dużego. Wiatr zmieni swój kierunek z południowego, południowo-wschodniego na północno-zachodni i północny w czasie przechodzenia frontu. Średnia prędkość wiatru sięgnie 20-30 km/h, w porywach do 50-60 km/h. Prędkość wiatru wyraźnie wzrośnie w drugiej części dnia, natomiast zacznie słabnąć wieczorem oraz w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę. Strefa wiatru przemieszczać ma się z północnego-zachodu, zachodu na wschód, południowy-wschód, osiągając największą prędkość od 13 do 18.

Po przejściu frontu zaczniemy dostawać się w zasięg wyżu atlantyckiego. Płynąc ma do nas chłodniejsza masa polarnomorska. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć dziś w drugiej części dnia. Noc z soboty na niedzielę okaże się znacznie chłodniejsza od ubiegłych. Termometry pokażą zaledwie od 10°C do 13°C. Dominować ma wiatr słaby i umiarkowany z kierunków północnych.

W ostatni dzień weekendu znajdziemy się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia. Zachmurzenie ma być umiarkowane, okresowo duże. Na skutek dziennego nagrzania chłodnej masy polarnomorskiej rozwiną się pod inwersją wyżu chmury Cumulus. Nie są jednak prognozowane opady atmosferyczne. Wiatr ma być słaby, okresowo umiarkowany z północnych kierunków. W porywach do 36 km/h. Termometry pokażą zaledwie od 22°C do 24°C.

Nadchodzący nowy tydzień przyniesie na ogół temperaturę od 24°C do 29°C. Będzie wiele dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi za sprawą dominacji pola wyżowego i suchej masy powietrza. Dlatego też przez blisko tydzień nie powinno padać. Niewykluczone, że lokalne opady burzowe zdarzą się w drugiej części przyszłego tygodnia, ale prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.

Do połowy sierpnia widać w prognozach duży deficyt opadów i wiele pogodnych dni. Przy wysokiej temperaturze i silnej operacji słonecznej, skutkować ma to intensyfikacją parowania, pogłębiając susze hydrologiczną m.in w woj. lubelskim. Niewykluczone, że ostatni miesiąc meteorologicznego lata zapisze się jako miesiąc wyjątkowo suchy, ale z temperaturą powyżej normy w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Wieśniak z ostrogami przy gumofilcach (dawniej: chłop małorolny)

    Opady deszczu (bo sucho jak cholera), a nawet burze (byle z piorunami, bo grzeszniów sie namnorzyło co niemiara), daj (podobnież dobry) Boże.

  2. Cały tydzień piękne słońce a jak przychodzi wekend to pogoda sie psuje i pada deszcz

  3. No i gdzie te burze i deszcz?

    • Wczoraj w regionie w pasie wschodnim woj. lubelskiego wystąpiły burze oraz obfite opady deszczu.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo