Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Upał da się we znaki w najbliższych dniach. Na termometrach nawet 36 °C i noce tropikalne

Przed nami upalne dni i tropikalne noce w regionie. Na termometrach zobaczymy od 31°C do 36°C. Noc z soboty na niedzielę może przynieść intensywne zjawiska burzowe w regionie.

Wczoraj oficjalnie na żadnej stacji pomiarowej IMGW w regionie nie panował upał. Termometry umieszczone w klatkach meteorologicznych zmierzyły od 27.1°C w Terespolu do 29.9°C w Puławach w woj. lubelskim. Oficjalnie pierwszy dzień z upałem wystąpi w czwartek, 21 lipca 2022. Upalna aura pozostanie z nami do soboty, potem czeka nas krótka przerwa od upałów.

Do Polski napływa znad Północnej Afryki gorące masy powietrza zwrotnikowego suchego. Masa ta pozostanie jeszcze nad terytorium centralnej oraz północnej części Europy, w tym Polski, przez kilka najbliższych dni.

Aczkolwiek już w pierwszej części nocy z czwartku na piątek nasz kraj znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, za którą odpowiedzialny jest niż baryczny, który lokuje się na pograniczu Danii i Szwecji. Ponadto z zachodu na wschód wędrować będzie pofalowany front atmosferyczny, który według prognoz poprzedzony będzie wtórnym frontem chłodnym, oraz linią zbieżności dolnego pola wiatru. Jednak przed frontem utrzymywać ma się gorąca masa powietrza zwrotnikowego suchego, zaś za nim napłynie nieco chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze nad zachodnią część kraju. Spadek temperatury poniżej 30°C wystąpi dopiero w niedzielę.

W czwartek termometry na obszarze woj. lubelskiego pokażą od 31°C do 33°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany ze zmiennych kierunków. Nasilający się z biegiem dnia, słabnący pod wieczór. Ponadto w wielu miejscach będzie bezchmurnie, bądź pojawi się zachmurzenie małe.

Piątek przyniesie jeszcze wyższe temperatury. Wtedy to w regionie termometry pokażą od 32°C do 35°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany z zachodu, południowego-zachodu. Zachmurzenie ma być małe i umiarkowane chmurami wysokimi. Dopiero wieczorem, bądź w pierwszej nocy z piątku na sobotę, wzrośnie ryzyko lokalnych burz. Prognozy te jednak będziemy weryfikować jutro.

W sobotę termometry pokażą od 31°C do 35°C. Zachmurzenie ma być na ogół małe, wzrastające do umiarkowanego i dużego w godzinach wieczornych. Zdarzyć mogą się przelotne opady, a nawet burze. Szczególnie w drugiej części dnia. Noc z soboty na niedzielę może przynieść intensywne zjawiska burzowe w regionie. Jednak w ostatni dzień weekendu po przejściu frontu ochłodzi się poniżej 30°C. Termometry pokażą od 24°C do 27°C. Zdarzyć mogą się przelotne opady i burze.

Na początku przyszłego tygodnia znów temperatura zacznie rosnąć. Możliwe jest przekroczenie 30°C. W drugiej części tygodnia wzrośnie jednak ryzyko burz. Ochłodzenie powinno nadejść w okolicach weekendu.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  U mnie na slamsowie pełna gotowość na przyjęcie ciepełka: grządki ogórków zostały osłonięte specjalną folią dającą cień, kompocik z wiśni i jabłek stosownie schłodzony, w „kopciuchu” nie napalę bo węgla nie mam, to będzie miły chłódek… kule odstawię do kąta to i na dwór wychodzić nie muszę (michę też mam).

  • Dziadek ze Slamsowa

   Przepraszam, zapomniałem:
   Brak mi ino cukru bo bym se bimbru napędził (do nalewek), „bracia” mnie ubiegli i za granicę wywieźli, juchy podstępne.

 2. I może jeszcze niszczycielskie burze do tego? 36 to chyba w waszych otwartych tunelach z pomidorami. Żaden z modeli nie przewiduje temperatury powyżej 32.5oC

  • Pogoda to moja pasja

   Specjalisto od pogody, wróć tu za tydzień i napisz to samo. Jak można coś krytykować, co ma dopiero nadejść? Wszędzie w komentarzach specjaliści od wszystkiego, od pogody po prawo. Słabe masz model hehehehe udowodnię ci to heheheh za kilka dni

  • Wróżbita (nie bita)

   Adolfie !!! w pogodowe jasnowidzenie nie wierzysz ?! 😆

 3. Udowodnij do końca lipca linkiem ze stacji imgw radawiec że było wiecej to stawiam dobre whisky. Zdjęcie z termometru w oknie się nie liczy. ?

  • Pogoda to moja pasja

   Możesz sobie już sam to sprawdzić na stacjach pogodowych UMCS, na jednej z nich jest już ponad 34 stopnie.

 4. Niedługo zima i dopiero się zacznie jazda. Kulawy karzeł ze swoimi poplecznikami ma plan.
  Palenie chrustem i robota za miskę ryżu. To było zaplanowane już kilka lat temu..
  Prąd w górę średnio 120%, paliwo ponad 10zl litr diesel.
  Kto będzie jeszcze głosować na PiS ? Ten przeciwko nam wszystkim.

  • Lu żuć się w kopę pełowski błaźnie i z niej nie wychodz.

   • Dlaczego niemasz księza córko rzeczowych argumentów tylko epitety? O tak właśnie wygląda elektorat PiS.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo