UOKiK sprawdza, czy doszło do zmowy na rynku fitness

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdza, czy największe sieci fitness w Polsce i operator pakietów Multisport stworzyły kartel, który podzielił rynek i utrudniał działalność innym firmom. Wszczęto postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom.

W ostatnim czasie znacznie urósł rynek zajmujący się usługami fitness. W 2017 r. prawie 3 miliony osób w Polsce korzystało z usług takich klubów. Klienci nie zawsze kupują wejściówki, czy karnety bezpośrednio w klubie, korzystają również z pakietów sportowo-rekreacyjnych. Są one często oferowane pracownikom przez pracodawców jako świadczenie motywacyjne. Pracodawca zawiera wówczas umowę z operatorem pakietów, który pełni rolę pośrednika między pracodawcą i jego pracownikami a klubem fitness.

– Zebraliśmy wówczas dowody, które wskazują, że szesnastu przedsiębiorców mogło zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję. Kluby fitness mogły m.in. podzielić między sobą rynek, w ten sposób, że wspólnie ustaliły, w których rejonach Polski będą działały – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

UOKiK podejrzewa również, że uczestnicy zmowy ustalili, że uczestniczące w zmowie kluby nie będą współpracowały z rywalami Benefit Systems, np. z OK System, który oferuje na rynku pakiety konkurencyjne wobec kart Multisport. Takie działania mogły sprzyjać ochronie silnej pozycji Benefit Systems na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, stawiać pracodawców szukających alternatywy dla usług Benefit Systems w gorszej sytuacji, a jednocześnie pozbawiać konsumentów używających pakietów innych niż Multisport dostępu do lubianych przez siebie klubów.

– Zdobyte przez nas dowody mogą świadczyć o udziale w zmowie sześciu menadżerów firm. Dlatego po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na prowadzenie postępowania także przeciwko osobom fizycznym. Grozi im kara do 2 mln zł. Z kolei maksymalna sankcja, którą możemy nałożyć na spółkę to 10% jej obrotu. Przedsiębiorcy i osoby zarządzające firmami mogą uniknąć wysokich sankcji ubiegając się o status „świadka koronnego” UOKiK w ramach programu łagodzenia kar. Z programu można skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia zmowy – mówi prezes UOKiK.

Odpowiedzialność menadżerów firm za zmowy rynkowe funkcjonuje w Polsce od 2015 r., samo postępowanie prowadzone jest natomiast zarówno na podstawie przepisów polskich, jak i unijnych.

Przedsiębiorców oraz menadżerów firm zainteresowanych ubieganiem się o status „świadka koronnego” w ramach programu łagodzenia kar UOKiK zaprasza do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące programu, również anonimowe.

Spółka Benefit Systems podała, że nie zgadza się z zarzutami UOKiK i przedłoży swoje stanowisko w terminach określonych przez prezesa UOKiK.

UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko:
AM Classic (Wrocław)
Baltic Fitness Center (Warszawa)
Bartosz Gibała Platinium (Kraków);
Benefit Partners (Warszawa)
Benefit Systems (Warszawa)
Calypso Fitness (Warszawa)
EFC (Warszawa)
Fabryka Formy (Dąbrowa)
Fitness Academy sp. z o.o. (Warszawa)
Fitness Academy sp. z o.o. SKA (Wrocław)
Fit Invest (Warszawa)
Fitness MCG (Warszawa)
Fitness za rogiem (Dąbrowa)
Jupiter Sport (Wrocław)
Platinium Wellness (Kraków)
Zdrofit (Warszawa)

2018-07-05 10:37:23
(fot. pixabay.com)

Zobacz również

4 komentarze

  1. Moim zdaniem trzeba mieć coś z głową, żeby płacić za jazdę rowerem w miejscu w jakimś pomieszczeniu. Podobnie jest z bieganiem.

    • Przynajmniej,wyjdzie mu/jej na zdrowie, bo się spalin nie nawdycha i nikomu pod samochód nie wjedzie, o potrąceniu pieszego z grzeczności nie wspomnę. Dla mnie trzeba mieć coś z głowa jeżdżąc między samochodami z narażeniem życia w imię zasady „jadę bo mogę, moda taka”.

    • Wujek, przyjdź pojeździć, zmienisz zdanie.

    • przy lampie naftowej też siedzisz dziadku bo tak jest tradycyjnie?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew