690 680 960

Unikatowy dar ponad 4300 zdjęć dla Archiwum Państwowego w Lublinie

Dzięki unikatowemu darowi dla lubelskiego Archiwum, jego zbiory wzbogaciły się o ponad 4300 zdjęć. Niezwykłą kolekcję przekazała Pani Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska, historyk sztuki.

Przekazany zbiór zawiera fotografie autorstwa męża Pani Jadwigi, Anatoliusza Czerepińskiego. Na ten niezwykły dar składa się dokumentacja fotograficzna w formie negatywów (1697 klatek) i odbitek pozytywowych (2620 sztuk) wykonanych w latach 50-tych i 60-tych XX wieku.

Na zdjęciach przeważają widoki z lubelskich ulic, znajdziemy tam budynki kościołów oraz ich detale architektoniczne i wnętrza, ale także inne budynki oraz miejsca użyteczności publicznej, m.in.: budynek Trybunału, Zamek Lubelski, zabudowania dawnego Kolegium Jezuickiego. Oprócz tego autor dokumentował prace przy odbudowie Lublina po zniszczeniach wojennych. Zdjęcia nie były wcześniej publikowane. To wpływa na ich unikatowy charakter.

Anatoliusz Aleksander Czerepiński był związany z lubelską służbą zdrowia. Jako ceniony lekarz psychiatra pracował do czasu przejścia na emeryturę w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Abramowicach. Jego prace można odnaleźć w publikacjach lubelskich archeologów oaz w niedawno wydanej publikacji „Cmentarze Lubelskie” autorstwa Piotra Dymmela i Roberta Litwińskiego.


2016-02-08 18:29:11
(fot. APL)

reklama

5 komentarzy

  1. a czy można gdzieś w lublinie zobaczyć taki czy innne zdjęcia ?

    • Przyłączam się do pytania… Ktoś coś wie w tym temacie? Może jakieś mniej oficjalnie i rozreklamowane miejsca?

  2. czekam na opublikowanie zdjęć

  3. Dokładnie ,sam bym na ową kolekcję spojrzał chętnie

Kursy walut

  • USD 4.4827zł -0.63%
  • GBP 5.4185zł -0.57%
  • EUR 4.6835zł -0.1%
  • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi