690 680 960

Umowa na dostawę śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej RP podpisana (zdjęcia)

W piątek w Zakładach Lotniczych w PZL-Świdnik została podpisana umowa na dostawę śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej RP. Dzięki tej umowie polskiej armii zostaną dostarczone cztery śmigłowce wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym.

Dzisiaj w PZL-Świdnik została podpisana umowa, dzięki której Marynarka Wojenna RP do 2022 roku zostanie wyposażona w cztery śmigłowce AW101. W podpisaniu umowy udział wziął premier Mateusz Morawicki, zaś sygnatariuszem dokumentu jest minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Śmigłowiec AW101 jest najbardziej wszechstronnym 15,6-tonowym śmigłowcem, który sprawdził się w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych na świecie, od Arktyki po Antarktydę, w całym spektrum misji. Maszyna ta łączy najbardziej zaawansowaną technologię, bezpieczeństwo konstrukcji, nowoczesne systemy i wysoko rozwiniętą produkcję, stanowiąc sprawdzoną platformę do misji Sił Specjalnych (SOF), zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) i poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

Na początku kwietnia tego roku resort obrony podpisał wartą prawie 400 mln zł umowę offsetową, która była warunkiem zawarcia umowy głównej o dostawie maszyn.

Jak podkreślił dzisiaj premier, podpisanie tej umowy to początek modernizacji Sił Zbrojnych. Premier zaznaczył, że dla dobra Wojska Polskiego i Polski będzie wykorzystywany potencjał i możliwości PZL Świdnik.

– Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dokonujemy tego zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wartość umowy wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym wynosi 1,65 miliarda złotych, a terminy dostaw śmigłowców AW101 zostały przewidziane do końca 2022 roku.

(fot. KPRM)

5 komentarzy

  1. Z całym szacunkiem, ale AW101 to taka Skoda Fabia wśród śmigłowców

  2. 1.65 mld wyślą do Włoch. Te śmigłowce nie są produkowane w Świdniku. Buahahhaha.

  3. Rety ile można to wałkować. Nie dociera czy co? Sokoły są za MAŁE do ratownictwa i mają za SłABE silniki…trudno to pojąć? to są wydmuszki a nie śmigłowce ratownicze. Szkoda że jeszcze nie postulujesz zakupu MI2 w wersji ratowniczej. Ten typ byłby jeszcze bardziej „tańszy”. Czas skończyć już z patrzeniem tylko na „cenę”, powinny liczyć się możliwości. Pomysł unifikacji obydwu zastosowań w jednej maszynie jest nie tylko błędem, ale daleko posuniętym brakiem znajomości tematu… Wychodzi przy tej okazji swoisty analfabetyzm polskich elit dotyczący znajomości zadań, sposobu działania Marynarki Wojennej… Wskazuje na to przypadkowość „pomysłów”, decyzji, ogólny brak wizji rozwiązywania problemów, planowania rozwoju sił zbrojnych by działały wg zasady synergii.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas