Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ukraińcy będą świętować Boże Narodzenie razem z Polakami. Mają na to zgodę Cerkwi

Ukraińska Cerkiew zerwała już więzi z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, teraz zezwoliła na obchodzenie Bożego Narodzenia w tym samym czasie co Kościół Katolicki. Oznacza to, że obywatele tego kraju będą mogli razem z Polakami zasiąść do świątecznego stołu.

Od setek lat katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, zaś w krajach za naszą wschodnią granicą, gdzie obowiązuje obrządek prawosławny, było to 7 stycznia. W tym roku jednak Cerkiew Prawosławna podjęła historyczną decyzję. Mianowicie zezwoliła na celebrowanie przez wiernych Narodzenia Pańskiego w innym terminie.

Ukraiński arcybiskup Jewstratij Zoria wskazał, że jest to podyktowane przede wszystkim tym, iż jeszcze przed wybuchem wojny ok. 30 proc. obywateli tego kraju deklarowała chęć obchodzenia świąt w tym samym terminie co zachodnie kraje. Obecnie odsetek ten ma być znacznie wyższy.

Cerkiew zapewnia, że nie ma to nic wspólnego z polityką, jednak faktem jest, iż od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Ukraina coraz mocniej odcina się od tego kraju. Tym bardziej, że rosyjscy duchowni wspierają „operację specjalną”. Zerwane zostały już m.in. więzi z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Nie bez znaczenia jest również to, iż duża liczba Ukraińców znalazła schronienie w innych krajach, gdzie Boże Narodzenie obchodzone jest właśnie 25 grudnia. Pozwoli to im na wspólne świętowanie.

(fot. lublin112.pl)

34 komentarze

 1. Szkoda że cerkiew nie zakazała wojny

 2. wstęp tylko za opłatą nie ma za darmo…….

 3. Nie interesuje cię temat nie pisz głupot.

 4. Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

  Ukraińska Cerkiew zerwała już więzi z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, teraz zezwoliła na obchodzenie Bożego Narodzenia w tym samym czasie co Kościół Katolicki.
  Więc aby patrzeć jak zamienią swoją jedynie słuszną wiarę, na naszą jeszcze bardziej jedynie słuszną wiarę

  • Dziadem może i nie jesteś ale z pewnością idio*ą skoro twierdzisz, że obchodzą Boże Narodzenie a jednocześnie jest to inna wiara.

 5. Z banderowcami przy jednym stole siedzieć nie będę. Wystarczy,że muszę ich gęby oglądać w pracy.

  • I bardzo dobrze że nie będziesz, ty nawet nie rozumiesz Świąt.
   Pojedź do Moskwy, tam ciebie przywitają z otwartymi sercami, i nie będziesz musiał patrzeć.

Z kraju