Ubezpieczenie auta – jak dopasować polisę do swoich potrzeb?
14:30 13-03-2025 | Autor: redakcja

Polisa OC, czyli ubezpieczenie obowiązkowe
Zgodnie z ustawą OC to jedyne ubezpieczenie auta, które musisz posiadać jako właściciel auta. Jeśli spowodujesz pojazdem, który ma ważną polisę OC, wypadek czy kolizję, towarzystwo wypłaci poszkodowanemu środki. Nie chodzi tutaj wyłącznie o naprawę jego pojazdu, ale również holowanie samochodu, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji czy też wypłatę zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Zakres tej ochrony określony jest w przepisach – ubezpieczyciele nie mogą kształtować go dowolnie.
Pamiętaj, nie dopuść do przerwy w polisie! Jej brak wiąże się nie tylko z ryzykiem wysokiej kary pieniężnej, ale również zapłacenia za szkody z własnych środków.
Choć zakres tego ubezpieczenia jest odgórnie ustalony, mogą istnieć pewne różnice w ofertach towarzystw. Zwróć uwagę na:
- Zasady korzystania z Zielonej Karty – to dokument, który potwierdza, że twoje auto jest ubezpieczone w ramach OC w kraju rejestracji. Potrzebujesz go, jeśli jedziesz tym samochodem do niektórych krajów, np. Albanii, Maroka czy Turcji. Część ubezpieczycieli pobiera opłaty za jej wydanie, ale nie wszystkie.
- Czy w cenie OC otrzymasz podstawowy pakiet assistance? Możliwe, że uzyskasz go bez żadnych dopłat. Przyda się, kiedy przydarzy ci się awaria pojazdu i będziesz potrzebować pomocy mechanika czy holowania.
- Czy ubezpieczyciel należy do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS)? Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, możesz dzięki BLS zgłosić zdarzenie do towarzystwa, w którym masz OC, zamiast do ubezpieczyciela sprawcy. Jednak taka możliwość istnieje w przypadku określonych zdarzeń, np. kolizji, w których uczestniczyły nie więcej niż 2 pojazdy.
Ubezpieczenia dobrowolne – jakie wybrać?
OC to polisa obowiązkowa, ale weź pod uwagę ubezpieczenia fakultatywne, takie jak:
- Autocasco – chroni cię przed kosztami naprawy szkód w twoim pojeździe. Może również obejmować kradzież auta. Inne ryzyka w ramach tej polisy to m.in. uszkodzenie pojazdu przez ciebie (nieumyślnie), osoby trzecie, siły natury, w wyniku pożaru, w efekcie zderzenia ze zwierzęciem. Zakres możesz dostosować indywidualnie.
- Assistance – podstawowy wariant ubezpieczenia możesz uzyskać w cenie OC, ale weź pod uwagę również szerszy. Dzięki nim ochrona obejmie więcej ryzyk i zapewni np. holowanie za granicą.
- NNW dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli ty lub twój pasażer doznacie trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo wypłaci odszkodowanie. Możesz mieć wiele takich polis i w razie szkody z każdej przysługuje ci wypłata środków.
Które z powyższych ubezpieczeń wybrać? Warto brać pod uwagę wszystkie, gdyż taki pakiet zapewnia odpowiednio szeroką ochronę. Niektóre ubezpieczenia, jak autocasco, w wielu towarzystwach są dostępne tylko dla aut do określonego wieku, ale znajdziesz i takie, w których ten limit nie obowiązuje.