Ubędzie miejsc parkingowych na Krakowskim Przedmieściu. Zastąpią je drzewa i krzewy

Na przełomie października i listopada rozpoczną się prace na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Będą one kontynuacją działań podjętych w centrum miasta, po przebudowie deptaka i Placu Litewskiego, mających na celu zapewnienie przestrzeni przyjaznych pieszym.

Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace mające na celu wykonanie nasadzeń drzew i krzewów przy Krakowskim Przedmieściu. Miasto zasadzi bezpośrednio do gruntu 13 dużych drzew oraz ponad 700 krzewów ozdobnych. Ma to na celu zwrócenie większej przestrzeni zarówno dla pieszych, jak też dla zieleni miejskiej. Ponieważ łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie około 200 m2, konieczne jest przeprojektowanie miejsc postojowych. Wiadomo już, że będzie ich sporo mniej niż obecnie.

Jak wyjaśnia Zastępca Prezydenta Lublina Artur Szymczyk, Krakowskie Przedmieście jest jedną z najważniejszych ulic miasta, która stanowi główny korytarz komunikacyjny do Placu Litewskiego i deptaka. Zmiany, które mają być wprowadzone, to powrót do dawnej formy wykorzystania tego terenu. W przeszłości istniał tam bowiem szpaler dużych drzew, który dodawał temu miejscu charakteru. Projekt, poza zwiększeniem przestrzeni zielonej, ma na celu poszerzenie chodnika dla pieszych oraz poprawę ogólnej estetyki

W ostatnim czasie miasto wprowadziło kilka zmian co do zakresu prac. Ogłoszony w połowie lipca projekt spotkał się bowiem z protestami okolicznych przedsiębiorców. Chodziło o likwidację miejsc parkingowych. Projekt przewidywał bowiem, że większość z nich zostanie zlikwidowanych, pozostanie tylko 14 miejsc, gdzie kierowcy będą mogli pozostawiać swoje auta. Jak wskazuje miasto, opracowana ostatecznie dokumentacja jest wyrazem kompromisu, z pozostawieniem jednak jako priorytetu nowych nasadzeń zieleni.

Na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej z obecnych 27, pozostanie 14 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Zostaną one uporządkowane i skoncentrowane głównie przed siedzibą Sądu Okręgowego. Pozostały teren zostanie obsadzony drzewami i krzewami. Bezpośrednio do gruntu trafi 13 dużych drzew oraz ponad 700 krzewów ozdobnych. Jeżeli chodzi o drzewa, będą to lipy drobnolistne, zaś z krzewów wybrano irgę błyszczącą i róże. Znajdujące się obecnie przy Krakowskim Przedmieściu donice zostaną ustawione przy Urzędzie Pracy na ul. Niecałej, przy skrzyżowaniu ulic Radziwiłłowskiej i Niecałej oraz obok MPWiK na al. Piłsudskiego. Z kolei rośliny z tych donic zostaną posadzone przy ul. Łęczyńskiej i przy Decathlonie na al. Spółdzielczości Pracy.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

45 komentarzy

  1. Franiu proszę Cię wyprowadź się do lasu, miasto nie dla ciebie po co się męczysz? No po co?

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska
Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania