690 680 960

Trzy nowe samoloty przekazano chełmskiej uczelni. Mają służyć do szkolenia pilotów (zdjęcia)

Flota szkoleniowa Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie zwiększyła się do 9 samolotów. Przyszli piloci będą zdobywać umiejętności na nowoczesnych maszynach polskiej konstrukcji.

W poniedziałek 18 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyło się uroczyste przekazanie trzech samolotów. Będą one wykorzystywane w procesie szkolenia studentów objętych ścieżką kształcenia na specjalności Pilotaż. Obecnie w chełmskiej uczelni na ten kierunek uczęszcza 150 osób. W wydarzeniu oprócz władz uczelni, wziął udział wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

Nowe maszyny AT3 Serii R100 są polskiej konstrukcji i zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa. Dzięki nim flota chełmskiej uczelni zwiększy się do 9 samolotów. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie konsekwentnie buduje markę jednego z najlepszych w Polsce ośrodków kształcenia pilotażu cywilnego. Zakup nowoczesnych samolotów szkoleniowych pozwoli kształcić studentów na sprzęcie najwyższej jakości.

– Zależy nam bardzo, aby nasi studenci byli odpowiednio i profesjonalnie przygotowani do pracy zawodowej. Do ich dyspozycji oddajemy sprzęt najwyżej jakości, dzięki temu mają możliwość, aby korzystać z pełnej i nowoczesnej awioniki. To pozwoli im na doskonalenie swoich umiejętności i ułatwi start na rynku pracy – powiedział Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie.

Jednak zakup nowych samolotów to nie jedyna inwestycja, rozbudowywana jest bowiem także infrastruktura. Na lotnisku w Depułtyczach Królewskich powstanie betonowy pas startowy. Jest on niezbędny do pełnego funkcjonowania ośrodka, ponieważ umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych, także w okresach niekorzystnych warunków pogodowych. Inwestycja ma podwoić liczbę studentów na kierunkach lotniczych oraz rozwinąć działalność uczelni poprzez m.in. możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów. Zakończenie budowy pasa przewidziane jest na rok 2021.

(fot. nadesłane)

3 komentarze

 1. Jasio Down z zerówki

  Niech latają jak najdłużej i nie spadają tylko lądują.
  Chociaż… nie widać tu „kapłona” z wiechciem i chińską podróbą wody święconej – różnie może być… 😆 😆 😆

 2. Jasio down z zerówki, bardzo śmieszne, a na co dzień pewnie walczysz o tolerancję, twoja wypowiedź jest jej wielkim przykładem. Tolerujemy – tak, ale tylko tych, którzy mają takie same poglądy jak my.

  „Przyjdą czasy, gdy faszyści będą nazywać się antyfaszystami”.

 3. A piąte koło u wozu zwane Gowinem – jak zwykle na posterunku.

Kursy walut

 • USD 4.33zł -0.5%
 • GBP 5.3242zł -0.23%
 • EUR 4.6816zł -0.09%
 • CHF 4.7205zł -0.62%

Polub nas