Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa Wilkołaskie Święto Boszczu. Na uczestników czeka szereg atrakcji, nie brakuje też tradycyjnych smaków (zdjęcia)

Wilkołaskie Święto Boszczu to okazja na zapoznanie się z tradycyjnymi smakami Lubelszczyzny. Oprócz szeregu atrakcji, uczestnicy mogą posmakować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wilkołaz.

Na stadionie sportowym w Wilkołazie w powiecie kraśnickim odbywa się Wilkołaskie Święto Boszczu. Jest to impreza poświęcona tradycyjnemu boszczowi, którym jest żur przygotowywany na zakwasie żytnim, zwany też białym barszczem. Wilkołaski boszcz gospodynie w tych okolicach przyrządzają od niepamiętnych czasów, a przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie.

Jest to już trzecia edycja tego wydarzenia i trzeba przyznać, że z roku na rok cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem. Przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy gminy oraz powiatu, lecz także osoby z innych stron regionu. Oczywiście każdy może spróbować tradycyjnego boszczu, lecz nie brakuje również szeregu innych atrakcji.

Na scenie podziwiać można było występy m.in.: dzieci z przedszkola oraz Gminnego Ośrodka Kultury Wilkołazie, gminnych zespołów tanecznych, Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Stacji Teatr z Konopnicy czy też grupy Feniks Band. Są też pokazy sprzętu wojskowego i strażackiego, park rozrywki, animacje i zabawy dla dzieci, przekąski, przejażdżki kucykiem, a także stoiskach: medyczne, kulinarne i lokalnych przedsiębiorców.

Teraz rozpoczynają się koncerty gwiazd wieczoru, jakimi się zespoły Energy Girls oraz Solaris. Na koniec zaplanowano dyskotekę pod chmurką. Wydarzenie ma także wymiar charytatywny. Prowadzona jest zbiórka na leczenie Emilki Nieściór.

Festyn współorganizowany jest przez przez Urząd Gminy Wilkołaz, Gminny Ośrodek Kultury w Wilkołazie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Stowarzyszanie Wschód Lubelskich Serc. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

5 komentarzy

 1. Motor w Ekstraklasie!

 2. co to jest boszcz ? a może borszcz powinno być po ślusku ?

 3. Boszcz – Co to znaczy? Definicja w słowniku Miejski pl

  Miejski › slowo-Boszcz
  Boszcz. 4. inaczej wikary, ksiądz stojący w hierarchii parafii niżej od proboszcza.

 4. Barszcz zwany też boszczem lub boscem

  1 l wody
  300 ml zakwasu
  300-400 ml mleka (słodkiego, najlepiej tłustego)
  1 niecała płaska łyżka soli

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport