Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa sezon grzewczy. Jak oszczędzać ciepło i domowe rachunki

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE co roku od kilku lat organizuje na jesieni kampanie edukacyjne prezentujące proste sposoby na zarządzanie ciepłem w domu, dzięki którym można obniżyć zużycie ciepła, a co za tym idzie – oszczędzić domowy budżet. W tym roku, w obecnej sytuacji na rynku paliw, kwestia optymalnego zarządzania ciepłem w budynkach ma szczególne znaczenie.

Wraz z chłodnymi porankami i wieczorami mieszkańcy rozpoczęli ogrzewanie swoich mieszkań i domów. PGE Energia Ciepła corocznie w okresie jesienno-zimowym zachęca odbiorców ciepła do jego oszczędzania. Spółka realizuje działania edukacyjne, pokazujące odbiorcom ciepła i energii elektrycznej, jak w łatwy sposób oszczędzać ciepło zachowując ten sam komfort.

Dlaczego warto zmniejszyć ogrzewanie o 1 stopień, gdy wychodzimy z domu? Jaka temperatura jest najlepsza do spania? Ilu stopniom odpowiadają poszczególne poziomy termostatu? I jak zwiększyć efektywność ogrzewania nawet o 20%? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w 7 animacjach, przygotowanych przez PGE Energia Ciepła w poradniku „Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko”, który znajduje się na stronie PGE Energia Ciepła. Prezentowane porady zachęcają do proekologicznej postawy, a także podpowiadają jak zaoszczędzić ciepło, energię i domowy budżet. Dzięki przyjaznej formie przemawiają nie tylko do dorosłych, ale także i do dzieci, edukując najmłodszych na temat świadomego gospodarowania ciepłem.

– Efektywność energetyczna jest równoznaczna z oszczędzaniem energii. To z kolei oznacza niższe koszty i mniejszy wpływ na środowisko. Warto edukować społeczeństwo, jak dbać o efektywne ogrzewanie domów i mieszkań, i jakie wymierne korzyści zyskają dzięki oszczędzaniu. Obecnie optymalne zarządzanie energią ma dodatkowy aspekt – pośrednio wpływa na bezpieczeństwo energetyczne. Rosnące ceny paliw, a także wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 powodują, że musimy zacząć oszczędzać energię i ciepło, zmieniając również swoje dotychczasowe nawyki – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Racjonalne zarządzanie ciepłem w mieszkaniu czy domu pozwoli ograniczyć zużycie ciepła, co wpłynie pozytywnie na domowe rachunki i środowisko. Warto zapamiętać, że obniżenie temperatury o 2°C to oszczędność 5% ciepła, 4°C to oszczędność aż 10%. Opłaca się zmniejszyć temperaturę o 2-3 stopnie w mieszkaniu, nie tylko dla oszczędności, ale także dla zdrowia i troski o planetę.

Pamiętajmy także, że zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła. Ciepło zamiast ogrzewać pokój, krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Również wietrzenie pomieszczeń z jednoczesnym odkręconym termostatem to strata ciepła, które ucieka na zewnątrz, podczas gdy grzejnik próbuje utrzymać ustawioną temperaturę, grzejąc mocniej.

PGE Energia Ciepła produkuje ciepło dla mieszkańców Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Torunia, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Zgierza, Siechnic i Gryfina. Łącznie z ciepła sieciowego, produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, korzysta około 2 milionów odbiorców. Przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy efektywności energetycznej budynków oraz zapobiegania emisji zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych kotłowni.

Trwa sezon grzewczy. Jak oszczędzać ciepło i domowe rachunki

(fot. pixabay.com\mat. prasowe)

12 komentarzy

  1. To zdjęcie chyba z programu „Usterka”?

  2. w budżetówce słabo płacą to nikt w odwecie nie będzie nic oszczędzał , nie moje . kaloryfery na full , jak za goraco to okno się uchyli bo nikt zaworem kręcił nie będzie , jeszcze się zapowietrzą . światło w kiblu i korytarzach non stop , bo cieć nie będzie latał po piętrach i codzień gasił . xero też nie warto bo jutro trzeba włączać na nowo . a i kompa też nie bo długo się potem loguje. ręczniki papierowe do rąk też jakieś za małe i trzeba zużyć 10 na raz . itd .. itp .

  3. … pani Klaudio , czego pani nie wyłącza kserokopiarki na weekend ? … po co , ten guzik taki mały , już raz tipsa złamałam , niech chodzi

  4. Jak oszczędzać ciepło i domowe rachunki ? Zamiast korzystać z ciepełka dostarczanego przez elektrociepłownię na Wrotkowie, posłuchać pana premiera, nazbierać chrustu, wstawić „kozę” i palić chrustem (i czym popadnie jak pozwolil pan Jarosław Mały).

  5. Ja tam jak wynajmuję mieszkanie zazwyczaj płacę za misiąc z góry. Następnie wykręcam grzejniki i właściciel ma duże oszczędności. Grzejniki sprzedaje i czynsz mi się zwraca.

  6. Pierwsze co trzeba zamknąć to kościoły. Po co tam grzać i marnować prąd. To nie jest instytucja pierwszej potrzeby.

  7. Najlepsza rada na zimę

    Nie zdejmować z siebie ubrania po przyjęciu do domu.

  8. Zdjąć podzielniki ciepla

Z kraju