690 680 960

Obchody 10-lecia powstania Placówki Straży Granicznej w Lublinie. Uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową (zdjęcia)

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili 10-lecie powstania Placówki SG w Lublinie. W trakcie uroczystości rocznicowych obecny był wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Piątkowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. odprawiona w kościele św. Wojciecha w Lublinie. Kolejnym punktem uroczystości był uroczysty apel na terenie Placówki SG w Lublinie. W uroczystości uczestniczył gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG oraz towarzysząca mu kadra kierownicza. Na miejscu byli obecni: wojewoda lubelski – Lech Sprawka, przedstawiciele Urzędu Miasta w Lublinie, służby mundurowe oraz inni zaproszeni goście.

Podczas uroczystości miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej 10-letni jubileusz Placówki SG. Apel był również okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe wyróżnionym funkcjonariuszom NOSG.

Tablica upamiętniająca jubileusz powstania Placówki Straży Granicznej w Lublinie powstała z inicjatywy funkcjonariuszy placówki. Została sfinansowana przez pomysłodawców uroczystości oraz związki zawodowe działające przy PSG w Lublinie. Tablica została wykonana z płyty marmurowej, na której umieszczony został charakterystyczny symbol związany z działalnością placówki i miejscem jej funkcjonowania, tj. samolot na płycie startowej w kształcie słupa granicznego wraz z herbem Lublina.

Placówka Straży Granicznej im. płk. Kazimierza Bąbińskiego w Lublinie powstała 1 września 2012 r. Jednostka realizuje zadania w głębi kraju i swoim zasięgiem obejmuje 14 całych powiatów województwa lubelskiego oraz 4 powiaty w części. W strukturze PSG Lublin znajduje się również Grupa Zamiejscowa w Zamościu. Placówce podlega lotnicze przejście graniczne w Świdniku, obsługiwane przez Port Lotniczy Lublin S.A. Na lotnisku obsługiwany jest ruch pasażerski cywilnych statków powietrznych na wszystkich kierunkach wewnątrz i poza strefą Schengen.

(fot. NOSG\źródło NOSG)

5 komentarzy

 1. Straży postawili kamyczek, a Kaczorowi wywalą pomnik na 12 metrów. Ma być obok CSK w Lublinie..
  Już Cugowskiemu by lepiej postawili, więcej się zasłużył dla Lublina niż kaczor 😅😅

 2. Od zawsze byłem zdania, że nam Polakom, świętowanie wychodzi znacznie lepiej jak praca.

 3. nie było miesięcznic ?

 4. To chyba dobrze, że nie wywalali pieniędzy na jakiś bzdurny pomnik – postawili tablicę na kamieniu i jest ok.
  Odbyła się uroczystość, poświętowali – fakt dziesięciolecia był uczczony, spotkali się, pogadali.
  Moim zdaniem – forma jak najbardziej OK.

  „Tablica została wykonana z płyty marmurowej, na której umieszczony został charakterystyczny symbol związany z działalnością placówki i miejscem jej funkcjonowania, tj. samolot na płycie startowej w kształcie słupa granicznego wraz z herbem Lublina.” – Chyba coś źle zrozumiałem z tym samolotem i słupem na tablicy – nic takiego tam nie widać.

 5. Wyczarował coś z tego kamienia ??

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas