Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Obchody 10-lecia powstania Placówki Straży Granicznej w Lublinie. Uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową (zdjęcia)

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczcili 10-lecie powstania Placówki SG w Lublinie. W trakcie uroczystości rocznicowych obecny był wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Piątkowe obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. odprawiona w kościele św. Wojciecha w Lublinie. Kolejnym punktem uroczystości był uroczysty apel na terenie Placówki SG w Lublinie. W uroczystości uczestniczył gen. bryg. SG Jacek Szcząchor – Komendant Nadbużańskiego Oddziału SG oraz towarzysząca mu kadra kierownicza. Na miejscu byli obecni: wojewoda lubelski – Lech Sprawka, przedstawiciele Urzędu Miasta w Lublinie, służby mundurowe oraz inni zaproszeni goście.

Podczas uroczystości miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej 10-letni jubileusz Placówki SG. Apel był również okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe wyróżnionym funkcjonariuszom NOSG.

Tablica upamiętniająca jubileusz powstania Placówki Straży Granicznej w Lublinie powstała z inicjatywy funkcjonariuszy placówki. Została sfinansowana przez pomysłodawców uroczystości oraz związki zawodowe działające przy PSG w Lublinie. Tablica została wykonana z płyty marmurowej, na której umieszczony został charakterystyczny symbol związany z działalnością placówki i miejscem jej funkcjonowania, tj. samolot na płycie startowej w kształcie słupa granicznego wraz z herbem Lublina.

Placówka Straży Granicznej im. płk. Kazimierza Bąbińskiego w Lublinie powstała 1 września 2012 r. Jednostka realizuje zadania w głębi kraju i swoim zasięgiem obejmuje 14 całych powiatów województwa lubelskiego oraz 4 powiaty w części. W strukturze PSG Lublin znajduje się również Grupa Zamiejscowa w Zamościu. Placówce podlega lotnicze przejście graniczne w Świdniku, obsługiwane przez Port Lotniczy Lublin S.A. Na lotnisku obsługiwany jest ruch pasażerski cywilnych statków powietrznych na wszystkich kierunkach wewnątrz i poza strefą Schengen.

(fot. NOSG\źródło NOSG)

5 komentarzy

 1. Straży postawili kamyczek, a Kaczorowi wywalą pomnik na 12 metrów. Ma być obok CSK w Lublinie..
  Już Cugowskiemu by lepiej postawili, więcej się zasłużył dla Lublina niż kaczor ??

 2. Od zawsze byłem zdania, że nam Polakom, świętowanie wychodzi znacznie lepiej jak praca.

 3. nie było miesięcznic ?

 4. To chyba dobrze, że nie wywalali pieniędzy na jakiś bzdurny pomnik – postawili tablicę na kamieniu i jest ok.
  Odbyła się uroczystość, poświętowali – fakt dziesięciolecia był uczczony, spotkali się, pogadali.
  Moim zdaniem – forma jak najbardziej OK.

  „Tablica została wykonana z płyty marmurowej, na której umieszczony został charakterystyczny symbol związany z działalnością placówki i miejscem jej funkcjonowania, tj. samolot na płycie startowej w kształcie słupa granicznego wraz z herbem Lublina.” – Chyba coś źle zrozumiałem z tym samolotem i słupem na tablicy – nic takiego tam nie widać.

 5. Wyczarował coś z tego kamienia ??

Z kraju

Polityka i społeczeństwo