Tomaszów Lubelski: Fragment starych hal przypomina o historii miasta

Na rynku w Tomaszowie Lubelskim można oglądać fragment hal, istniejących w tym miejscu do lat 70. Cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Na tomaszowskim rynku odtworzono fragment hal, które stały w tym miejscu do początku lat 70. Budowla spodobała się mieszkańcom, gdyż mogą dzięki niej zobaczyć, jak wyglądało miasto w dawnych latach. Dodatkowo miejsce to cieszy się zainteresowaniem turystów. Całość ma charakter multimedialny, zainstalowano tam dwa monitory wraz z podłączeniem do sieci internetowej, na których można obejrzeć zdjęcia starego Tomaszowa. Z kolei znajdujący się na rynku mogą skorzystać z bezpłatnej sieci dostępnej za pomocą Hot Spotu.

Fragment hali ma nawiązywać do historii miasta, gdyż budowle te, swoim wyglądem przypominające krakowskie Sukiennice, wciąż pozostają w pamięci starszych mieszkańców Tomaszowa. Stare hale targowe, tzw. kramnice żydowskie, istniały tutaj jeszcze przed II wojną światową. Stały one na placu rynkowym aż do 1939 roku, kiedy to zostały zburzone podczas bombardowania miasta przeprowadzonego przez niemieckie samoloty.

W mieście istniały także tzw. nowe hale targowe, które wybudowano w latach 1925–1928. Były to dwie hale mające kształt litery L, z podcieniami arkadowymi i wysokimi dachami krakowskimi oraz nadbudówkami na narożach. Wzniesiono je z piaskowca, przywiezionego z okolic Józefowa, a obie hale były identyczne. Istniały właśnie na rynku do 1971 roku, kiedy to po popadnięciu w ruinę zostały rozebrane.

Kilka lat temu miłośnicy Tomaszowa Lubelskiego wpadli na pomysł, żeby hale odtworzyć. Znany architekt Czesław Kostykiewicz, członek Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego stworzył nawet wizualizację i projekt inwestycji. Wszystko rozrysował z najdrobniejszymi szczegółami. Żeby go stworzyć, zebrał setki dawnych zdjęć, map i dokumentów. Korzystał nawet z przekrojów architektonicznych z czasów, kiedy dawne hale burzono. Jednak jak do tej pory, głównie ze względów finansowych, całość czeka na tzw. lepsze czasy.


TAK WYGLĄDAŁY DAWNIEJ TOMASZOWSKIE HALE TARGOWE – fot Muzeum Regionalne


MIŁOŚNICY TOMASZOWA LUBELSKIEGO PRZYGOTOWALI PROJEKT ODBUDOWY HAL TARGOWYCH

(fot. tytułowe – lublin112)
2014-10-12 08:00:48

Zobacz również

1 komentarz

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9217zł -0.9%
  • GBP 4.9563zł 0.05%
  • EUR 4.4443zł 0.22%
  • CHF 4.0948zł -0.59%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online