To już pewne. Zniszczona wystawa zostanie odtworzona i będzie prezentowana również w innych miejscowościach

Wystawa umieszczona na ogrodzeniu kościoła w Rejowcu eksponowana była zaledwie przez dwie doby. Po jej zniszczeniu organizatorzy podjęli decyzję o jej odtworzeniu i ponownym wyeksponowaniu. Wiadomo już, że trafi również do innych miejsc w województwie lubelskim.

Wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, która była prezentowana w Rejowcu ponownie pojawi się na ogrodzeniu kościoła. Jej organizatorzy, czyli lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddział Okręgowy w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podjęli decyzję o jej odtworzeniu i ponownym wyeksponowaniu. Jak podkreślono, żadne akty wandalizmu nie powstrzymają popularyzowania wiedzy o tych dwóch wielkich postaciach. Dlatego wystawa w najbliższych dniach ponownie pojawi się przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu, jak również będzie prezentowana w innych miejscowościach Lubelszczyzny.

– Bezmyślne zniszczenie ekspozycji o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świata wywołuje uzasadnione oburzenie. Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński, to osoby, które umacniały Polaków w niezwykle trudnych czasach. Nie ulega wątpliwości, że były to postacie, które nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również swoimi postawami odegrały kluczową rolę w walce z bezbożnym komunizmem. IPN w ramach swojej działalności zobowiązany jest do prezentowania w przestrzeni publicznej wystaw poświęconych tak wybitnym jednostkom – wyjaśniają przedstawiciele IPN-u.

Jak już informowaliśmy, wystawa została zniszczona w nocy z soboty na niedzielę, z 21 na 22 listopada. Zamontowane na ogrodzeniu plansze z archiwalnymi zdjęciami oraz cytatami porozrywano, wokół rozrzucając ich elementy. O wszystkim powiadomiono policję. Funkcjonariusze przeprowadzili na miejscu czynności zabezpieczając ślady i wszczęli czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy lub też sprawców.

(fot. E-Civitas/nadesłane)

11 komentarzy

 1. „…o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świat” – takich niepodważalnych prawd nigdy nie można być pewnym. Zwłaszcza gdy mowa o wysokich przedstawicielach instytucyjnych, którzy odpowiadali za działania Kościoła przez dziesięciolecia. Oczywiście niszczenie jakichkolwiek wystaw, prezentacji i obiektów – także religijnych, o ile nie nawołują do przemocy – kategorycznie powinno być potępiane. Jednak nachalne lukrowanie katolickich możnowładców bez słowa wątpliwości i krytyki spotyka się ze zrozumiałą niechęcią części społeczeństwa. A owa niechęć – choćby niegroźna – to już w rozumieniu katolików skrajny atak barbarzyństwa, bo przecież JP2 „wielkim Polakiem był”. Koniec, kropka. Ludzie, trochę mniej emocji, mniej egzaltowania swoich przeżyć. Nie każda krytyka Kościoła to haniebny zamach na polskość, a krzywe spojrzenie na kogoś, kto ma różowe skarpetki, nie musi oznaczać, że to już homofobia.

 2. Paw .Bardzo mądrze powiedziane ,ale co niektórym nie przetłumaczysz .Takie wystawy powinny być na terenie kosciołów ,a nie na płotach i ogrodzeniach ,gdzie nie kazdy musi miec ochotę je widzieć

  • Ok dobrze powiedziane. Ale niech lewacka część społeczeństwa też kisi się we własnym klimacie. Niech urządzają manifestacje LGBT i inne na własnych podwórkach a nie wychodzą na miasto żeby małe dzieci widziały bandę innych orientacji. To będzie po równo i nikogo nie będzie w oczy kuło.

 3. nie było rządu który tak podzielił Polaków , powoli kończą się rządy nieudaczników , miało nie być kolesiostwa a dbają tylko o swoich , coraz bliżej Polakom do Moskwy jak krajom zachodu , jaka to prawica ? zwykły socjalizm powraca a nawet sposób prowadzenia polityki do złudzenia faszyzm a dokładnie Narodowo- Socjalistyczne ideały jak w 1939 r. dla niewtajemniczonych odsyłam do literatury historycznej ….

  • @wsedr
   „zwykły socjalizm powraca a nawet sposób prowadzenia polityki do złudzenia faszyzm a dokładnie Narodowo- Socjalistyczne ideały jak w 1939 r.”

   Grubo 😉 to jeszcze wrzuć linki do tej literatury i będzie git. Chętnie poczytam. Widocznie przeoczyłem tę istotną część naszej polskiej historii…

 4. Wiecej takich wystaw !!!! Na mostach wiaduktach ,płotach ….gdzie się da ,niech wszyscy się napatrzą!!!

 5. jak to pan Chrystus ojciec rydzyk powiedział, winnymi za nadużycia seksualne w kościele nie są winni księża, a zbyt wczesne wychowanie seksualne dzieci, czego wy nie potraficie zrozumieć? nie wina księży pedofili że dziecko ich sprowokowało, bo powiedziało np. siusiak. to nie wina księży więc dlaczego za wszystko karacie ich straszna karą przeniesienia do innej parafii?? xD
  kościół tzw katolicki w polsce nie ma nic wspólnego z wiarą, no chyba że wierzycie że wirus was nie zakazi w kościele bo bóg moc ducha zsyła na księdza i ksiądz nie zakazi bóg na to nie pozwoli. mówią że Jezus jeździł osiołkiem nie bentleyem, a skąd wiecie jak wtedy bentleye wyglądały, może akurat osiołek miał podgrzewane fotele. przecież jezus tak jak współczesny kościół ciągnął kasę z biednych ludzi często chorych, tak samo jezus mówił miłujcie się nawzajem chyba że ktoś nie jest katolikiem to jemu nie trzeba pomagać bo do kościoła nie chodzi, kończąć kiedyś wymuszeniami zajmowała się mafia, teraz państwo i kościół.

 6. To na to idą nasze (podatników) dotacje dla kościoła. Nie bardzo rozumiem, z jednej strony proszą o wsparcie finansowe, a z drugiej lekką ręką beztrosko wydają pieniądze w tak trudnych czasach.

 7. NIech Wielki Burmistrz Rejowca wcześniej gasi światło uliczne. To chyba jedyne miasteczko w Polsce które nie jest oświetlone w nocy. Głupia decyzja kontynuowana od bardzo wielu lat.

 8. Sześć plakatów NA PŁOCIE ! i oni to nazywają wystawą ? Żałośni ludzie i bez szacunku do osób na plakatach .

 9. W śród krajów, które twierdzą, że JP2 to pozytywna postać pozostała już tylko Polska, jakieś republiki bananowe w Ameryce Południowej i może jeszcze jakieś państwa w Afryce. Nawet Franciszek unika tematu JP2 jak ognia albo robi dobrą minę do złej gry.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą