Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

To drewno osiąga rekordowe ceny. Najcenniejsze okazy dębów znów szukają nabywców

Drewno posiadające ponadprzeciętne cechy użytkowe cieszy się dużym zainteresowaniem. Raz w roku trafia ono na sprzedaż. Powstają z niego luksusowe meble, przedmioty użyteczności codziennej oraz okleiny.

Mniej niż w ubiegłym roku drewna oferowane jest na trwającej właśnie Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień 2022”, jaką już po raz 13. zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. Na placu ekspozycyjny Nadleśnictwa Krasnystaw zgromadzono najcenniejsze okazy, jakie w tym roku pozyskano z lasów naszego regionu. Jest to łącznie ponad 570 m3 wyselekcjonowanego drewna dębowego, w tym blisko 30 m3 dębu czerwonego, wykazującego ponadprzeciętne cechy użytkowe, zarówno wymiarowe jak i jakościowe.

Tradycyjnie już, zainteresowanie nabywców jest bardzo duże. Co roku w wydarzeniu bierze bowiem udział wielu odbiorców z Polski jak
i zza granicy. Obecnie oceniają oni jakość poszczególnych sztuk drewna, jak też składają oferty zakupu. Submisja jest bowiem pisemnym nieograniczonym przetargiem ofertowym. Oznacza to, że drewno trafia do osób, które zaoferują najwyższą cenę za m3 każdej ze sztuk. Wyniki zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu.

W ubiegłym roku rekordową cenę wynoszącą 6 016 zł za m3 surowca zaoferowano za drzewo pochodzące z Nadleśnictwa Międzyrzec. Nabywca za całą kłodę zapłacił 25 327 zł. Z kolei średnia cena za metr sześcienny oferowanego surowca wyniosła 4 234 zł i była o 1 176 zł wyższa od najwyższej w historii, którą udało się osiągnąć podczas aukcji w 2019 roku. Z oferowanych do sprzedaży 553 kłód dębowych, mających łącznie ponad 638 m3 surowca, nabywców znalazło całe oferowane drewno. Największą jego ilość zakupiła firma Lubelski Fornir.

(fot. RDLP/zdjęcie ilustracyjne)

7 komentarzy

  1. Piękne kłody!
    Kupiłbym tylko po to, żeby położyć i się na to gapić – piękne!

    • Takie żywe dęby we Wrocławiu to norma(patrz park południowy lub dzielnica Borek przy Sudeckiej). Ale zapraszam też do Szczecina tam rosną całe aleje równie ogromnych platanów.

  2. Szczujcie na Niemców a potem im wszystkie surowce wyprzedajcie pisowcy obłudnicy.

  3. Po to sadzi się drzewa żeby je później ściąć.

  4. A ja kupiłem i dałem robakom na pożarcie

Wiadomości z info112