Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Terytorialsi przeprowadzili dekontaminację szkoły w powiecie lubartowskim

Wczoraj żołnierze 2 LBOT przeprowadzili dekontaminację pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Dębicy w gminie Ostrówek w powiecie lubartowskim.

W operacji wzięli udział odpowiednio przeszkoleni żołnierze 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina. Działania zostały podjęte na wniosek dyrekcji szkoły. Placówka przygotowuje pomieszczenia po tym, jak wcześniej wykryto w szkole ognisko koronawirusa. Aktualnie placówka prowadzi zajęcia w systemie zdalnym.

– Mamy własny sprzęt, który pozwala nam samodzielnie przeprowadzać tego typu działania. Żołnierze są dobrze przygotowani, brali udział w różnych kursach, m.in. szkolili się pod okiem chemików z 5 Pułku z Tarnowskich Gór. Są odpowiednio zabezpieczeni w kombinezony, maski, przyłbice i rękawice tak, aby bezpiecznie wykonać to zadanie – mówi kpt. Grzegorz Żak, dowódca 215 kompanii lekkiej piechoty.

Dekontaminacja została przeprowadzona na obiekcie szkolnym, który liczy około 1000 metrów kwadratowych. Oczyszczonych zostało w sumie 10 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna, pomieszczenia administracyjno-biurowe, biblioteka, kuchnia, stołówka oraz szatnia.

Zaangażowanie żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w działania związane z pandemią stale rośnie. Żołnierze wspierają już ponad 40 placówek medycznych oraz prowadzą 32 punkty wymazowe w naszym województwie. Dodatkowo w terenie cały czas pracują mobilne zespoły wymazowe. Lubelscy Terytorialsi pobierają dziennie ponad 2 200 próbek na obecność koronawirusa. Brygada jest w gotowości, aby wspierać seniorów, kombatantów oraz podopiecznych domów pomocy społecznej w naszym regionie.

W całym kraju w ramach operacji „Trwała Odporność” zaangażowanych jest obecnie 2 220 żołnierzy WOT. Tylko ostatniej doby pobrali 15 743 wymazów. Wsparciem objęte są 262 szpitale i inne placówki medyczne, działa 225 punktów pobierania wymazów.

Terytorialsi przeprowadzili dekontaminację szkoły w powiecie lubartowskim

Terytorialsi przeprowadzili dekontaminację szkoły w powiecie lubartowskim

(fot. WOT)

17 komentarzy

  1. Piękna propaganda. Ciekawe czy ma świadomość że fartuszek malarski nie chroni przed wirusem. Ciekawe jakim szkodliwym syfem spryskali szkołę i na co teraz zostaną narażone dzieci po powrocie do niej.

  2. Takim samym jak dezynfekujesz ręce, być może bardziej stężonym. A te fartuszki mają chronić odzież żeby nie pochlapać jej preparatem do dezynfekcji, a nie przed wirusem.

  3. Tak tak przeszkoleni hahaha maseczka chirurgiczna i kombinezon malarski buuuu.

  4. co to da? jak rzyjdzie chore dziecko

  5. Zapewne do dezynfekcji użyto specjalnej mieszanki wody święconej oraz wody z Lourdes wzmocnionej dodatkiem relikwii świętych.

  6. Kazik....Bo twoja prędkość jest lepsza niż moja........

    To już nie ma normalnego prostego języka Polskiego dezynfekcji tylko dekontominacja czy coś takiego? Po jakiemu to jest???????????

  7. Kazik....Bo twoja prędkość jest lepsza niż moja........

    My nie gęsi swój język mamy ale redakcja woli z łacińskiego nas raczyć opisując dezynfekcje, dezaktywacje.

  8. Kazik....Bo twoja prędkość jest lepsza niż moja........

    Redachtorku, dekontaminacja dla wielu osób nie tylko starszych nic nie mówi bo to jest z łaciny. Nawet kościół odszedł od łaciny na nasz Polski język.A można to napisać po Polsku dezynfekcja czy dezaktywacja w zależności od czynności to jest bardziej po Polsku.

  9. Kazik....Bo twoja prędkość jest lepsza niż moja........

    Widzę że redachtorek woli pisać językiem bardziej zawiłym, powiedział bym takim urzędowym bo chyba to podnosi ego. Nie każdy ma słownik pod ręką żeby sobie przetłumaczać z Polskiego na nasze. W telewizji, tabloidach wszyscy piszą, mówią odkażanie, dezynfekcja.

  10. Kazik....Bo twoja prędkość jest lepsza niż moja........

    Nie zgłębiając języka polskiego bardziej znane dla większości ludzi jest słowo sterylizacja a nie jakieś zawiłe defakiu coś tam. Proszę zajrzeć do encyklopedi.

Z kraju