Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Terroryści zaatakowali przed koncertem na Arenie Lublin. Duże ćwiczenia służb ratunkowych

Na Arenie Lublin trwają duże ćwiczenia lubelskich służb ratunkowych. Scenariuszem jest atak terrorystyczny dokonany podczas imprezy masowej. Jest to też jedna z form sprawdzenia współdziałania służb przez zbliżającymi się ŚDM i szczytem NATO.

Podczas rozpoczynającego się na Arenie Lublin koncertu dochodzi do ataku terrorystycznego. Kilku zamaskowanych mężczyzn detonuje ładunek wybuchowy w miejscu, gdzie do wejścia na stadion oczekuje spora grupa osób. W kierunku zgromadzonych ludzi oddane zostają także strzały z broni palnej, kilka osób staje się zakładnikami. Do tego znaleziony zostaje podejrzany środek chemiczny, mogący stanowić olbrzymie zagrożenie. Na miejsce natychmiast skierowane zostają służby ratunkowe…

Tak w skrócie wygląda scenariusz trwających na lubelskim stadionie ćwiczeń dowódczo- sztabowych pod kryptonimem „Lublin 2016”. Są to już kolejne tego typu ćwiczenia, wcześniej podobne odbywały się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Celem jest sprawdzenie oraz przeszkolenie we współdziałaniu organów administracji publicznej, służb ratunkowych, inspekcji i straży pożarnej oraz podmiotów będących właścicielami lub posiadaczami urządzeń infrastruktury w zakresie prowadzenia działań porządkowo -ratowniczych podczas zdarzenia terrorystycznego.

Ćwiczenia prowadzone są w czasie rzeczywistym, kolejno powiadamiane są poszczególne służby. Ratownicy rozpoczęli od ewakuacji osób rannych w bezpieczne miejsce, w międzyczasie utworzony został sztab, będący miejscem dowodzenia wszystkich służb. Na miejscu odbywa się także wstępna segregacja osób rannych i udzielanie im pomocy lekarskiej. Jednocześnie antyterroryści sprawdzają obiekt zaś policyjni negocjatorzy starają się nawiązać kontakt z terrorystami. Na parkingu odnaleziono też samochód, a w nim niebezpieczne materiały.

(fot. lublin112)
2016-06-16 13:01:04

9 komentarzy

 1. Jak się nie ma doświadczenia to takie ćwiczenia można sobie wsadzić w 4 litery.

  • Scenariuszem jest atak terrorystyczny dokonany podczas imprezy masowej.
   Tam u was w NY to co i rusz terroryści atakują lotnisko czy inne jakieś „szklane pułapki”…
   A u nas najbardziej terrorystyczny wyczyn ostatnimi czasy to podpalony śmietnik areny.

   O jakim doświadczeniu piszesz Johny?

 2. Ładne pozorantki…

 3. przecież stadion nie rentowny to trzeba coś wymyśleć

 4. tu nie trzeba terrorystów wystarczy ten korek w szczycie komunikacyjnym

 5. Ta, taa na pewno by tak to wyglądało, jak już ktoś wyżej napisał te ćwiczenia to naprawdę gówno dadzą strata czasu …

 6. kto by na tej wsi chciał cokolwiek zaatakować

Z kraju