690 680 960

Ten film pokazuje skutki bezmyślności. „Nie mogę przeboleć tego, co robią niemyślący ludzie” (wideo)

W ubiegłym miesiącu pożarów lasów w naszym regionie było ponad 30 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Dodatkowo spłonęło cztery razy więcej terenów leśnych, niż w 2019 roku. Nagranie prezentuje skutki działania ognia w lasach.

Jeden z naszych czytelników, pan Rafał, nakręcił film prezentujący, jak duże spustoszenie wywołuje w lesie ogień. Jak tłumaczy, w ten sposób chciał pokazać, jaka jest różnica przed i po pożarze lasu. Kolejnym jego celem jest uzmysłowienie co niektórym osobom, jak cennym naszym bogactwem są lasy.

– Bardzo często spędzam czas w lesie z rodziną, podziwiając przyrodę lub ją fotografując. Nie mogę przeboleć tego, co robią niektórzy niemyślący ludzie. Chodzi mi o tych, którzy bezmyślnie podpalają łąki, albo co gorsza lasy – wyjaśnia pan Rafał.

W Polsce lasy zajmują 9,2 mln ha co daje blisko 30 proc. terytorium kraju. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie znajduje się 426 tys. ha. Czwartek był jednym z nielicznych dni w kwietniu, kiedy to strażacy nie zanotowali żadnego pożaru lasu. Wcześniej praktycznie każdego dnia interweniowali po kilka razy walcząc z ogniem pustoszącym tereny leśne. Co najgorsze, praktycznie za każdym razem przyczyną pożarów lasów było podpalenie.

Wiadomo już, że w tym roku skala tego zjawiska jest bardzo duża. W ubiegłym miesiącu pożarów lasów było ponad 30 proc. więcej, niż w roku ubiegłym. Dodatkowo spłonęło cztery razy więcej terenów leśnych, niż w 2019 roku. Wpływ na to miała też panująca susza. Przez większość kwietnia obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Często wystarczała iskra, aby w lesie błyskawicznie pojawiły się płomienie.

(wideo – nadesłane – Rafał)

5 komentarzy

 1. Zaostrzyć kary, koszty rewitalizacji przerzucić na podpalacza i problem sam się rozwiąże. Jak jeden czy drugi straci majątek. Oczywiście zaostrzenie kar wpłynie również na wykrywalność – bo będzie się opłacać łapać tych idiotów.

 2. Piękne ujęcia lasu, gratuluję autorowi.

 3. Szkoda,że taki dureń jeden z drugim nie rozumie tak podstawowych spraw.
  Karać,karać i jeszcze raz karać.
  Mnie osobiście najbardziej żal zwierzaków

Kursy walut

 • USD 4.4827zł -0.63%
 • GBP 5.4185zł -0.57%
 • EUR 4.6835zł -0.1%
 • CHF 4.7555zł -0.36%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi