Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Teatr Muzyczny u progu wakacji pracuje pełną parą. Co zobaczymy w czerwcowe weekendowe wieczory?

Pomimo że sezon ogórkowy rozpoczyna się już za 30 dni, w bieżącym miesiącu Teatr Muzyczny w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5) proponuje swym widzom kilka interesujących spektakli. Najmłodsi widzowie w jego repertuarze także znajdą coś dla siebie. A dla starszych na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni tytuł…

Jednakże szybkimi krokami zbliża się najbardziej urocze w kalendarzu święto – ustanowiony jeszcze w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji artyści Teatru Muzycznego zapraszają świętujących na nietuzinkowy spektakl pod tytułem „Pinokio”.

Walory edukacyjne ego widowiska doceniają nauczyciele lubelskich szkół, którzy każdego roku powracają na nie do Teatru Muzycznego z kolejnymi rocznikami uczniów. Muzyczna wersja przedstawienia opartego na motywach powieści włoskiego pisarza i dziennikarza Carla Collodiego (Lorenziniego) – to magiczne widowisko, które zaprezentowane zostanie dwukrotnie 01 czerwca (czwartek) o godz. 09.00 i 12.00

– Drewniany pajac podczas wędrówki po ucieczce od swojego kreatora – cieśli Dżepetta – spotyka parę zachłannych cwaniaków – lisa i kota – przypomina dyrektor placówki Kamila Lendzion. – Następnie zostaje on pochwycony i wzięty na smycz przez krewkiego chłopa, a później zatrudniony w teatrze mistrza Ogniojada i ląduje w przepastnym brzuchu ogromnego wieloryba, by w końcu wrócić do domu i zmienić się w prawdziwego chłopca. Barwność i różnorodność scenografii, dynamika, piękne melodie i wymyślne kostiumy sprawiają, że każdorazowo młodzi widzowie zachwycają się bajką i żywiołowo reagują na kolejne przygody małego Pinokia.

W pierwszy czerwcowy weekend, lubelscy miłośnicy opery będą mogli podziwiać wiekopomne dzieło Giuseppe Verdiego „La Traviata”, które w 2008 roku zaprezentowane zostało w Hali Globus kilku tysiącom przybyłej publiczności. Obecnie zaś z racji Jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego w Lublinie nastąpi wznowienie tej produkcji, a widzowie będą mieli okazję do obejrzenia wspaniałego spektaklu, trwającego 2 godziny i 40 minut –  03 (godz. 18.00) i 04 (godz. 17.00) czerwca.

Libretto opery „La Traviata”, którego autorem jest Francesco Maria Piave, oparte zostało na powieści Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa”. Stanowi ono jedną z najciekawszych i najbardziej mądrych historii w dziejach opery światowej. Powszechnie uznaje się „Traviatę” za najdoskonalsze dzieło mistrza Verdiego, w którym muzyka idealnie konweniuje z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów.

– Akcja utworu rozgrywa się w Paryżu i w niedalekiej odległości od stolicy Francji w 2. połowie XIX wieku – tłumaczy Kamila Lendzion. – Opowiada ona historię kurtyzany Violetty Valery, w której zakochuje się młody poeta Alfred Germont. Violetta skuszona wizją życia u boku przystojnego Alfreda porzuca swojego protektora Barona Douphola i z wielkiego balu trafia do wiejskiej posiadłości, gdzie zaczyna sielskie życie. Jednak cieniem na tej sytuacji kładzie się choroba Violetty oraz uszczuplające się oszczędności. Uświadomiony przez siostrę Violetty Anninę Alfred wyjeżdża do Paryża, by zdobyć pieniądze, a w tym czasie jego ojciec składa byłej kurtyzanie wizytę w celu przekonania jej do porzucenia Alfreda, gdyż mezalians jest szkodliwy dla małżeńskich planów jego siostry. Violetta ulega wreszcie namowom Giorgia i wyjeżdża do stolicy Francji, aby wrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza Alfred, który na balu doprowadza do konfrontacji między nim a Baronem Douphol oraz samą kochanką. Skandaliczne zachowanie w efekcie kończy się wyzwaniem na pojedynek. Violetta umęczona i schorowana zmaga się z cierpieniem w samotności i tak zastaję ją Alfred, który po pewnym czasie wraca z dalekiej podróży. W końcu dowiaduje się o chorobie i poświęceniu kochanki, i błaganiami uzyskuje u ojca zgodę na ślub z Violettą. Na szczęśliwe zakończenie jest już za późno, Violetta umiera w ramionach ukochanego – dodaje dyrektor Teatru Muzycznego.

W kolejnym tygodniu – dwa razy w środę (07 czerwca, godz. 09.00 i 12.00) – najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przedstawieniu przygotowanym na podstawie bajki Jana Brzechwy „Kot w butach”. W akcję sceniczną widowiska może włączać się publiczność, dla której realizatorzy przewidzieli nagrody za odpowiedzi na zagadki różnych bajkowych postaci.

– Autor scenariusza i jednocześnie reżyser, Jerzy Turowicz, wprowadził do spektaklu również nowe postaci – wyjaśnia dyrektor Teatru Muzycznego. – Młodziutka publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze przemądrzałe kuropatwy, dzielne zające, a także czarownicę i czarnoksiężnika, który zmienia się w groźnego lwa, sprytną żmiję, a nawet w mysz. Jak w każdej z bajek – wszystko dobrze się kończy, Janek żeni się z królewną, a Kot… łapie myszy w królestwie.

„Skrzypek na dachu” zaprezentowany zostanie publiczności 10 i 11 czerwca (sobota, godz. 18.00, niedziela, godz. 17.00). Ten spektakl w reżyserii Zbigniewa Czeskiego już od ponad 15 lat gości w naszym mieście. Premiera lubelskiego przedstawienia „Skrzypka…” miała miejsce na scenie legendarnego Domu Kultury Kolejarza zimą 2008 roku. Wciąż cieszący się wielką popularnością wśród widzów musical znów powraca.

– To jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema – konstatuje dyrektor placówki. – Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu. Nie mniej piękne i wzruszające są „To świt, to noc”, „Kwiatku mój”, czy też finałowa „Anatewka”.

W kolejnym tygodniu, w środę, również dwukrotnie (14 czerwca, godz. 09.00 i 12.00) – nasi milusińscy po raz drugi w tym miesiącu będą mieli możliwość obejrzenia „Kota w butach” – spektaklu przygotowanego na podstawie bajki Jana Brzechwy.

Prawdziwą wisienką na czerwcowym torcie repertuarowym TM będzie „Galowy koncert jubileuszowy” wieńczący świętowanie 75-lecia Teatru Muzycznego w Lublinie. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 czerwca (piątek) oraz nazajutrz, 24 czerwca (sobota) o godz. 18:00

– Świętowanie tego zacnego jubileuszu przebiega niemal jak u Alfreda Hitchcocka – zauważa wybitna sopranistka i mecenas kultury, leader Teatru Muzycznego Kamila Lendzion – najpierw trzęsienie ziemi, a później napięcie narasta… Wyjątkowe koncerty: „Operetka na poważnie, opera na wesoło” na inaugurację sezonu; akcja charytatywna „Słyszę Cię – Teatr Muzyczny w Lublinie dla psychiatrii dzieci i młodzieży” z udziałem gwiazd: Kayah i Viki Gabor; wznowienie musicalu „Phantom” M. Yestona; koncerty sylwestrowe, które grane były nawet jeszcze w kwietniu; a później wielki powrót opery na scenę Teatru Muzycznego w Lublinie, czyli „La Traviata” Giuseppe Verdiego. A do tego brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany placówce przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz honorowy tytuł „Ambasadora Województwa Lubelskiego”.

Tak niezwykły sezon trzeba zakończyć z fajerwerkami!

– I dlatego będzie nam bardzo miło gościć naszych drogich widzów na „Gali Jubileuszowej”, podczas której usłyszą oni wszystkich solistów TM – zaprasza dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie – Kamilę Lendzion, Dorotę Laskowiecką-Urban, Dorotę Szostak-Gąskę, Paulinę Janczaruk, Annę Barską, Agnieszkę Piekaroś-Padzińską, Agnieszkę Kurkównę, Mariolę Zagojską, Agnieszkę Tyrawską-Kopeć, Jakuba Gąskę, Patryka Pawlaka, Patrycjusza Sokołowskiego, Jarosława Cisowskiego i Pawła Stanisława Wronę. Wystąpią także dwa teatralne chóry: profesjonalny i nowo powstały dziecięco-młodzieżowy. Nasz balet zaprezentuje się w najbardziej efektownych choreografiach, a utalentowaną orkiestrę Teatru Muzycznego w Lublinie poprowadzi maestro Vincent Kozlovsky.

Gala Jubileuszowa będzie dowodem na wszechstronność Teatru Muzycznego w Lublinie. Zabrzmi oczywiście klasyczna operetka, której lubelski Teatr Muzyczny jest ostatnim bastionem; musical – tradycyjny i współczesny; a także opera – takich kompozytorów jak: Wolfgang Amadeus Mozart, Gaetano Donizetti, Giacomo Puccini, Georges Bizet i Giuseppe Verdi. Widzowie usłyszą utwory ze spektakli, które od lat są w repertuarze lubelskiej placówki i nadal cieszą się ogromną popularnością; fragmenty przedstawień, które już wprawdzie nie są wystawiane, ale które nadal widzowie świetnie pamiętają, jak również muzykę z oper i musicali planowanych na najbliższe sezony.

– Gwarantujemy jak zawsze najwyższy poziom, 200% oddania i zaangażowania naszych artystów na scenie oraz mnóstwo dobrej energii wysyłanej do publiczności w podziękowaniu za 75 wspólnych lat! – dodaje Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego.

Aktualności Teatru Muzycznego w Lublinie można na bieżąco śledzić na stronie internetowej teatru. Bilety mogą zostać zakupione zarówno w kasie, jak i przez Internet. Na wszystkie wydarzenia możliwa jest również telefoniczna, wstępna rezerwacja biletów.

(fot. G. Winnicki\tekst Leszek Mikrut)

3 komentarze

  1. No cóż, żeby mieć za co kupić papu, trzeba coś robić.
    Ciężko jest lekko żyć. Także w teatrach.

  2. Już myślałemże nic nie będzie o nich,ale jest.Skrzypek.

  3. „Pinokio” to tym oszuście Modraradzieckim?

Dodaj komentarz

Z kraju