Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Tak doszło do potrącenia pieszego. Zobacz nagranie (wideo)

Wczoraj w miejscowości Jabłoń w powiecie parczewskim doszło do potrącenia na przejściu 17-latka. Na szczęście chłopak nie odniósł poważnych obrażeń. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę w samochodzie, a nagranie policjanci publikują ku przestrodze.

Do zdarzenia doszło we wtorek po godzinie 7.00 na ul. T. Kościuszki w Jabłoniu w powiecie parczewskim. Służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że na przejściu dla pieszych pojazd osobowy wjechał w nastolatka.

– Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 17-letek przekraczał jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. Tam został potrącony przez volkswagena passata jadącego w kierunku ul. Zamoyskiego. Na szczęście chłopak nie odniósł poważnych obrażeń. Kierowca był trzeźwy. Zdarzenie miało miejsce na wyraźnie oznakowanym i przejściu dla pieszych – czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny – informuje sierżant sztabowy Anna Borowik z parczewskiej Policji.

Nagranie opublikowane przez policjantów pokazuje również, że pieszy wychodząc zza busa, który bezpośrednio zaparkował za przejściem dla pieszych, nie rozejrzał się będąc już na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dużej mierze zależy od tego, czy sami stosujemy się do podstawowych zasad poruszania się po drodze.

– Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez drogę, na którą wjeżdża. Kierujący samochodami powinni także zwiększyć swoją uwagę zbliżając się m. in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie należy spodziewać się osób korzystających z jednośladów – dodaje sierżant sztabowy Anna Borowik.

85 komentarzy

 1. Bardziej myślący Kierowca

  Nie bronię kierowcy, ale zastanowiliście się, czy będąc w takiej sytuacji nigdy nie zwalniam, tylko jadę dalej. NIeraz już widziałem, jak samochody w podobnej sytuacji grzeją przez przejście.
  Zastanówcie się również nad swoim zachowaniem w takiej sytuacji.

 2. Tylko co tam robił ten bus. Czy tam jest przystanek?

 3. Hamowanie dopiero dobre 3 sekundy po tym jak widać pieszego – bardzo słaby refleks.
  Osobiście ww takiej sytuacji zwalniam do 5km/h i wychylam się do przodu żeby zobaczyć czy nikogo nie ma za busem.

  Sędzią nie jestem, ale mój wyrok byłby następujący:

  – mandat dla kierowcu busa za zatrzymanie w niedozwolnym mijescu
  – mandat dla pieszego za przechodzenie w nieoznaczonym miejscu
  – mandat dla kierowcy osobówki za niezachowanie ostrożności i spowodowanie wypadku

 4. Bardzo kiepska sprawa dla kierowcy , widzi pieszego parę metrów od przejścia , jadąc ok 50 km/h droga hamowania jest jakieś 28 metrów , przy prędkości 60 km/h to już 36 metrów a zobaczył pieszego jakieś 10 -15 metrów – na nagraniu widać prędkość 27 km/h – droga hamowania ok 14 – 15 metrów + opóźnienie w reakcji – dlatego WINA całkowita PIESZEGO . Koniec kropka .

  • Błąd na samym wstępie – jazda 50km/h przed przejściem gdzie nie masz widoczności?
   Sprawa przegrana w trybie zaocznym.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo