Sztuka tajska w Lublinie. Galeria Wydziału Artystycznego UMCS zaprasza na wystawę (zdjęcia)

W Galerii Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (ul. T. Zana 11) można oglądać wystawę, której dominantę stanowi niezwykle ważny element tajskiej kultury – ryż.

– „Kwan Khao” to tajski rytuał ryżowy – którego nazwa oznacza „maskotkę ryżu” – tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni. – Kwan Khao jest zwykle wykonywany przed pojawieniem się ziaren ryżu. To stary tradycyjny rytuał, który rolnicy posiadający pola ryżowe wykonują za każdym razem, gdy rośliny zaczną wydawać ryż z kłosów.

Autorką wystawy „Rytuał tajskiego ryżu” jest artystka pochodząca z Tajlandii – Saitip Majewska.

– Wśród tajskich rolników panuje powszechne przekonanie – wyjaśnia Aneta Adamska – iż odprawianie tej szczególnej ceremonii zapewni łatwą uprawę ryżu i przyniesie jego obfite plony. Ludzie modlą się, prosząc Boginię Ryżu Tajów – Mae Phosop – o dobre i zdrowe produkty. To także wyraz wdzięczności dla Mae Phosop, która pomaga ludziom żyć do dziś. Rytuał jest również świetnym sposobem na budowanie pozytywnego morale rolników i ich rodzin, zachęcając do ciężkiej pracy – dodaje.

Ekspozycja czynna będzie jeszcze do końca bieżącego tygodnia. Zwiedzanie możliwe jest w dniach: wtorek-piątek w godz. 15:00-18:00.

Saitip Majewska – to artystka urodzona w 1985 roku w Nakhon Si Thammarat w Tajlandii. W 2013 roku przeprowadziła się do Polski, a obecnie mieszka w Krakowie. W 2009 roku ukończyła studia z zakresu rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Chiang Mai w Tajlandii. W 2020 roku Saitip ukończyła studia magisterskie z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace są związane z życiem, anatomią, matkami, kobietami, człowiekiem i naturą. W twórczości artystki pojawiają się kwiaty, rośliny czy zwierzęta, których Saitip Majewska używa jako symboli na drodze do symbiozy pomiędzy życiem człowieka a zwierząt. Inspiracje z zakresu tych dziedzin wykorzystywane są przez twórczynię do kreacji dzieł sztuki w różnych formach, takich jak: ceramika, rysunek, malarstwo, grafika, rzeźby i instalacje.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

6 komentarzy

  1. Czy będą też piękne Tajki ***?😁

  2. Imigracji mówimy nie, ryż może zostać.

  3. miałem nie pisać...

    Zwiedzenie, podczas plandemii? Zaraz 4 fala wg „ekspertów”

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności