Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów (zdjęcia)

Terytorialsi z dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty 2 LBOT zakończyli właśnie dwutygodniowe szkolenie poligonowe. Oprócz zajęć strzeleckich na poligonie i obiektach garnizonowych ćwiczyli, m.in. rozpoznanie i ochronę infrastruktury krytycznej w swoim stałym rejonie odpowiedzialności.

W dniach 11-24 marca br. żołnierze z 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty przeszli szkolenie zintegrowane. Zajęcia były realizowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie na Podkarpaciu, na obiektach garnizonowych i szkoleniowych w Dęblinie i Janowcu oraz w stałym rejonie odpowiedzialności.

Na poligonie Nowa Dęba żołnierze doskonalili swoje umiejętności strzeleckie, pracując na broni etatowej, zgodnie z funkcją pełnioną w pododdziale. Przeszli zajęcia ze strzelań indywidualnych, strzelań zgrywających w składzie pododdziału, a także strzelań nocnych. Tematyka ćwiczeń obejmowała taktykę, marsze kondycyjne oraz bytowanie w terenie leśnym. Praktyczne umiejętności ćwiczyli również saperzy oraz ratownicy pola walki.

Głównym tematem ćwiczeń realizowanych w stałym rejonie odpowiedzialności był, m.in. rekonesans terenu, rozpoznanie oraz planowanie ochrony i zabezpieczenia infrastruktury krytycznej. Ćwiczono również zagadnienia związane z czarną taktyką, czyli umiejętnością działania w terenie zurbanizowanym, m.in. z wykorzystaniem sprzętu optoelektronicznego. Znajomość swojego stałego rejonu odpowiedzialności oraz obiektów istotnych dla bezpieczeństwa społeczeństwa i regionu, jest dla terytorialsów kluczowa w przypadku działań kryzysowych, jak i militarnych. Bardzo dobra znajomość terenu, z którego pochodzą terytorialsi, a który mają wspierać, ochraniać i bronić w czasie „w” jest siłą i atutem żołnierzy WOT.

Ćwiczenia zintegrowane na poligonach i szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności to kluczowe etapy nauki wojskowego rzemiosła dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki takim zgrupowaniom żołnierze sprawdzają i nieustannie podnoszą swoje umiejętności praktyczne, wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty. Zajęcia na poligonie umożliwiają przeprowadzenie ćwiczeń w warunkach, które na co dzień są niedostępne w garnizonach. Użycie środków pozoracji pola walki, zajęcia saperskie, czy strzelania na dalekie dystanse, pozwalają urealnić te szkolenia i wpływają pozytywnie na zgranie pododdziałów.

Kolejny poligon w Lubelskiej Brygadzie OT rozpocznie się już 15 kwietnia br. Tym razem swoje umiejętności bojowe będą doskonalić żołnierze z 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty. W tym roku dowództwo brygady zaplanowało jeszcze 5 terminów szkoleń zintegrowanych na poligonach i w stałych rejonach odpowiedzialności poszczególnych batalionów.

Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów (zdjęcia)

Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów (zdjęcia)

Szkolenie poligonowe dęblińskich terytorialsów (zdjęcia)

(fot. źródło WOT)

10 komentarzy

  1. Wielkie brawa i szacunek dla tych ludzi.

  2. Fajnie to wygląda, aż się chce spróbować. Dobrze, że młodzi a zwłaszcza studenci tak się garną do szkolenia. Wiedzieć jak się bronić jest niesamowicie ważne, zwłaszcza widząc to co się dzieje na wschodzie. Dobrze zdawać sobie sprawę, że nie każdego będzie stać żeby przekupić pogranicznika i uciec na zachód.

  3. Ostatnio widziałem cztery dziewczyny w mundurach szacun.

  4. Po co ten samolot lata nad Lublinem i rozsypuje biały proszek ??

  5. Fajnie to wygląda na pozoracji oraz w mediach bo gdyby im przyszło realnie gdzie kule świstają ludzie padają zabici pewnie tacy wojacy by na pampersy nie wyrobili

  6. Pięknie to opisują i foty idealne wstawiają.
    Wiem bo widziałem to od zaplecza jak to wygląda.
    Kwitując w paru słowach mięso armatnie i brak poszanowania pieniędzy podatnika.

Z kraju