Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Z Bugu wyłowiono żelazny topór bojowy z okresu wczesnego średniowiecza (zdjęcia)

Członkowie Stowarzyszenia „GROSSUS” z Hrubieszowa przekazali do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu żelazny topór bojowy z okresu wczesnego średniowiecza, datowany na X – XIII wiek. Zabytek został wyłowiony z dna Bugu.

Jak poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski, znalezisko zostało wyłowione za pomocą magnesu neodymowego z koryta rzeki Bug na odcinku Gminy Horodło w powiecie hrubieszowskim. Stowarzyszenie od kilku lat uzyskuje pozwolenia konserwatorskie na prowadzenie tego typu poszukiwań.

– W marcu 2023 roku, korzystając z niskiego jeszcze stanu wody w rzece i sprzyjających warunków atmosferycznych, członkowie Stowarzyszenia postanowili przeszukać dno rzeki Bug. Działania te prowadzone były poza obszarami zarejestrowanych i znanych stanowisk archeologicznych oraz poza strefą ochrony obiektów wpisanych do rejestru zabytków woj. lubelskiego – relacjonuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W trakcie poszukiwań obecni byli funkcjonariusze Straży Granicznej z Horodła. Podczas przeczesywania dna Bugu wyłowiony został wyżej wspomniany zabytek.

– Topór jest duży i masywny. Stan jego zachowania jest bardzo dobry. Całkowita jego długość wynosi 26,5 cm, średnica otworu na stylisko wynosi 3,5 cm, a lekko łukowate ostrze posiada długość 10 cm. Topór trafi niebawem do jednego z Muzeów – wyjaśnia Dariusz Kopciowski.

Z Bugu wyłowiono żelazny topór bojowy z okresu wczesnego średniowiecza (zdjęcia)

(fot. LWKZ)

15 komentarzy

  1. Proszę o precyzyjny zwymiarowany rysunek. Idę do kowala ?

  2. Po czym poznali że ma 1000 lat?

    • Po podobnych znaleziskach datowanych już np. metodą węglową.
      Pozdrawiamy

      • Metodą radiowęglową datuje się tylko organikę. Datowanie tego typu znalezisk bez kontekstu, odbywa się na podstawie podobieństwa formy do innych znalezisk z tego okresu.

        • Jeżeli ma Pan topór odnaleziony z rękojeścią, można również datować tą metodą.

  3. X-XIII to nie jest wczesne średniowiecze.

    • Wczesne średniowiecze to okres w historii Europy, który rozpoczyna się po upadku cesarstwa rzymskiego w V wieku i trwa do XI wieku. Datowanie jest przybliżone, czyli zawiera się w przedziale czasowym wczesnego średniowiecza. Początek tego okresu na ziemiach polskich datuje się na VII wiek. Pełne lub dojrzałe średniowiecze to XII i XIII w.

  4. Piękny kształt krzywych! Wygląda, jakby wyszedł prosto z programu cad.

  5. Przyda się na Ukrainie

  6. Takie toporki robiło się w latach 60tych.

  7. … teraz ciekawsze okazy łatwiej złowić na magnes niż na haczyk

  8. Chomik europejsko Czechowski.

    To stara siekiera, jaki topór!

  9. Dodali film na YouTube jak wykopali ten toporek w lesie… tam jakoś Bugu nie widać. Trochę słabo jak wprowadza się w błąd WUOZ i opinię publiczną…

  10. Topór to z języka prototureckiego, po naszemu może być siekiera. Z tyłu obuch, z przodu okrza. Bo ostrza to z innych przedmiotów.

Z kraju