Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Szalejące ceny paliw przed długim weekendem. O ile więcej zapłacimy za wyjazd autem?

Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce w maju tego roku osiągnęła rekordowy poziom 13,9 proc. w skali roku. To z kolei przekłada się na wzrost cen wielu produktów oraz usług. Windujące ceny widać w szczególności na stacjach paliw.

O ile droższa będzie podróż samochodem na długi weekend czerwcowy w stosunku do tegorocznej majówki? Odpowiedź na to pytanie znają eksperci z aplikacji PanParagon. Wyniki szokują!

– PanParagon to aplikacja do przechowywania paragonów w formie elektronicznej. Dzięki anonimowym danym wczytanym do systemu za pomocą technologii OCR możemy dokonywać wielu analiz. Tuż przed długim weekendem i wzmożonymi wyjazdami postanowiliśmy sprawdzić jaka jest różnica w cenie paliw pomiędzy tegoroczną majówką a Bożym Ciałem – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji do przechowywania paragonów PanParagon. – Aby wyniki były miarodajne porównaliśmy dwa analogiczne okresy poprzedzające ujęte w badaniu długie weekendy: 16-22 kwietnia oraz 3-9 czerwca. Analiza obejmowała pulę kilkudziesięciu tysięcy paragonów – dodaje. Jakie są zatem różnice w cenach?

Różnica niemal 1,50 zł na litrze!

Zaledwie 6 tygodni dzieli tegoroczną majówkę z długim weekendem czerwcowym. W dobie szalejącej inflacji w tak krótkim czasie cenowo wiele się zmieniło – niestety na niekorzyść kierowców. Największą cenową różnicę widać w przypadku PB95. Ten rodzaj benzyny od weekendu majowego podrożał o 1,48 zł na jednym litrze!

Wybierając się zatem w miejsce oddalone o 300 km od miejsca zamieszkania, przy założeniu, że samochód napędzany silnikiem benzynowym spalał średnio 9l na 100 km, to w długi weekend czerwcowy zapłacimy o 39,96 zł więcej niż w podczas tegorocznej majówki. Licząc wyjazd z trasą powrotną sam przejazd wychodzi drożej o niemal 80 zł w porównaniu do poprzedniego długiego weekendu.

Mniejszy szok cenowy przeżyją właściciele samochodów z silnikiem Diesla. Olej napędowy podrożał o 40 groszy na jednym litrze w stosunku do majówki sprzed kilku tygodni. W tym przypadku przy założeniu 300-tu kilometrowej podróży, ze średnim spalaniem 7l na 100 m zapłacimy więcej 8,40 zł.

Szalejące ceny paliw przed długim weekendem. O ile więcej zapłacimy za wyjazd autem?

Niespodzianką jest natomiast koszt LPG. Tutaj różnica w ciągu ostatnich 6 tygodni wynosi zaledwie 3 grosze na korzyść kupujących. Turyści podróżujący zatem autem na gaz zapłacą za wyjazd czerwcowy minimalnie mniej niż w czasie tegorocznej majówki.

– Należy jednak przypomnieć, że jeszcze rok temu podczas majówki 1 litr gazu kosztował zaledwie 2,60 zł. Dziś za ten sam surowiec zapłacimy 3,62 zł. Oznacza to, że w ciągu roku LPG podrożało niemalże 40 proc. na jednym litrze – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.

Sytuacja na rynku paliw w Polsce jest bardzo dynamiczna. Jak widać w ciągu zaledwie kilku tygodni ceny na jednym litrze paliwa mogą stanowić różnicę liczoną nie w groszach, a złotówkach. Wyjeżdżając w dłuższe trasy warto zaplanować finanse podróżnicze tak, by mieć fundusz rezerwowy na ewentualne podwyżki kosztów paliwa.

(fot. lublin112.pl\grafika nadesłana)

32 komentarze

 1. Różnice na stacjach to nawet 40 gr na litrze więc nie wciskaj kitu że prowizja stacji to tylko 5 gr….i mówię tu o stacjach pod szyldem Orlenu …

  • Nie myl stacji Orlenu jako własnościowa a Orlen franczyzową. Franczyzowe płacą normalnie w hurcie jak każdy inny odbiorca to i mają wyższą cenę paliwa. Nikt kitu Ci nie wciska za to ty rozumu za grosz nie masz.

 2. Nic dziwnego w Polsce od 1 lutego 2022 paliwo procentowo zdrożało najwięcej, przebijamy wszystkie kraje, cena wzrosła o 50%

  • Co ty poruwnujesz ceny kiedy wszystko było zamknięte przez covid do obecnych trolu pełowski.

   • W lutym wszystko było zamknięte – już dużo wcześniej wirus był w odwrocie i nie było czego się obawiać, zapomniałeś już ??

 3. tvn podał, że średnia cena litra benzyny w usa to 7zł – tam nie ma pis’u

  • A TVP info 7 czerwca podało że w Norwegii 13zł jest za litr a to nie prawda i co ty na to ??

 4. Ta oficjalna inflacja to taka prawda, jak to że ”tas połknął śliwkę.

Z kraju