Sytuacja w Wiśle niedawno się unormowała. Teraz znów nadchodzi zagrożenie

Zaledwie przed tygodniem stan wody w Wiśle powrócił do stałego poziomu, dzisiaj podniósł się o metr. Hydrolodzy wydali ostrzeżenie dla części naszego regionu.

W ciągu ostatniej doby znacznie przybyło wody w Wiśle. O ile w ostatnich dniach rzeka płynęła spokojnie utrzymując na wodowskazie w Annopolu poziom 244 cm, tak przez sobotę lustro wody podniosło się o ponad metr. Co więcej z każdą godziną notowane są wyższe wartości.

Związane jest to z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie 2 stopnia wskazując, iż od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej, wystąpi dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich. Prognozowane jest nawet przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Jeżeli chodzi o pozostałe rzeki na terenie województwa lubelskiego, to Wieprz w Krasnymstawie w ciągu 72 godzin podniósł się o 31 cm, a w Lubartowie w 48 godzin o 13 cm. Na wodowskazach na Krznie zanotowano kilkucentymetrowy wzrost, Bug od kilku dni płynie spokojnie utrzymując swój poziom, w Bystrzycy w piątek i sobotę przybyło pół metra wody, dzisiaj ubyło już ponad 20 cm.

(fot. lublin112)

Zobacz również

3 komentarze

  1. a niby kleska suszy mamy

  2. Czy ta rzeka kiedykolwiek widziała pogłębiarki wydobywające piach z dna? Mogą sobie budować wały bez udrażniania koryta i wszystko i tak popłynie do morza razem z wałami

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie