690 680 960

Sytuacja w Wiśle niedawno się unormowała. Teraz znów nadchodzi zagrożenie

Zaledwie przed tygodniem stan wody w Wiśle powrócił do stałego poziomu, dzisiaj podniósł się o metr. Hydrolodzy wydali ostrzeżenie dla części naszego regionu.

W ciągu ostatniej doby znacznie przybyło wody w Wiśle. O ile w ostatnich dniach rzeka płynęła spokojnie utrzymując na wodowskazie w Annopolu poziom 244 cm, tak przez sobotę lustro wody podniosło się o ponad metr. Co więcej z każdą godziną notowane są wyższe wartości.

Związane jest to z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie 2 stopnia wskazując, iż od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej, wystąpi dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich. Prognozowane jest nawet przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Jeżeli chodzi o pozostałe rzeki na terenie województwa lubelskiego, to Wieprz w Krasnymstawie w ciągu 72 godzin podniósł się o 31 cm, a w Lubartowie w 48 godzin o 13 cm. Na wodowskazach na Krznie zanotowano kilkucentymetrowy wzrost, Bug od kilku dni płynie spokojnie utrzymując swój poziom, w Bystrzycy w piątek i sobotę przybyło pół metra wody, dzisiaj ubyło już ponad 20 cm.

(fot. lublin112)

3 komentarze

  1. a niby kleska suszy mamy

  2. Czy ta rzeka kiedykolwiek widziała pogłębiarki wydobywające piach z dna? Mogą sobie budować wały bez udrażniania koryta i wszystko i tak popłynie do morza razem z wałami

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli