Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sygnał od Czytelnika. Tajemnicza dziura na polu (zdjęcia)

Na jednym z pól w gminie Zakrzew pojawiło się sporych rozmiarów zapadlisko. O sprawie tajemniczej dziury poinformował nas Czytelnik.

W miniony wtorek nasz Czytelnik na jednym z pól w gminie Zakrzew zauważył ogromną dziurę. Jak relacjonuje, zapadlisko pojawiło się w poniedziałek i ziemia cały czas się zapadała powiększając otwór. Dziura pojawiła się w pobliży jednej z polnych dróg.

Co ciekawe, podobne zjawiska można zaobserwować na cały świecie i mają one różne rozmiary, od takich w które wpadają pojazdy, po takie, które pochłaniają domy. Zapadliska mierzą często po kilkadziesiąt metrów szerokości i tyle samo głębokości.

Pojawienie się dziury ma zapewne związek z oddziaływaniem wody na grunt. Często takie zjawiska mają miejsce na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Zapadliska powstają tam, gdzie pod ziemią zachodzą oddziaływania wód podziemnych, a także w przypadku zapadnięcia się jaskiń.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest to lej krasowy, czyli okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, o głębokości zazwyczaj mniejszej niż średnica, często z podziemnym odwodnieniem. Jego średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Leje krasowe mogą się formować stopniowo bądź pojawiać się nagle i występują na całym świecie.

Leje krasowe powstają na skutek stopniowego usuwania słabo związanego podłoża skalnego (takiego jak wapień) przez płynącą wodę, zapadnięcie się stropu jaskiń czy też obniżenie się lustra wody. Czasem lejem krasowym może być także wejście do położonej głębiej jaskini. Są one powszechne wszędzie tam, gdzie dominującymi skałami są wapień, halit albo inne skały, które stosunkowo łatwo ulegają rozpuszczeniu przez wodę. Kiedy skały zostają rozpuszczone, w ich miejscu powstają puste przestrzenie oraz groty. W wyniku takiego procesu mogą wystąpić nagłe zapadnięcia się gruntu.

Sygnał od Czytelnika. Tajemnicza dziura na polu (zdjęcia)

Sygnał od Czytelnika. Tajemnicza dziura na polu (zdjęcia)

Sygnał od Czytelnika. Tajemnicza dziura na polu (zdjęcia)

(fot. nadesłane Robert)

23 komentarze

  1. Polska zaczyna się walić, nic dziwnego że od siedliska pisu się zaczyna

Z kraju