Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Święto i przysięga lubelskich terytorialsów

Już w najbliższą sobotę, 21 maja br. o godz. 12:00 na terenie Centrum Kultury i Promocji przy al. Niepodległości 44 w Kraśniku, odbędzie się przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to wyjątkowa uroczystość, połączona ze świętem lubelskich terytorialsów oraz piknikiem wojskowym.

Będzie to 40. w historii 2 LBOT przysięga wojskowa żołnierzy – ochotników z Lubelszczyzny. Wyjątkowość uroczystości związana jest z podwójną okazją. Dokładnie pięć lat temu, tj. 21 maja 2017 r. na Placu Zamkowym w Lublinie, pierwsi ochotnicy z naszego województwa złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w 2 LBOT. Drugą okazją jest święto 2 Lubelskiej Brygady OT, obchodzone na pamiątkę największej bitwy partyzanckiej, jaką stoczyły oddziały „Zapory” z niemieckim okupantem w dniu 24 maja 1944 r., pod Krężnicą Okrągłą.

W programie uroczystości przewidziana jest defilada pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady OT oraz wiele atrakcji zarówno dla miłośników militariów, jak i całych rodzin. Będzie można, np. obejrzeć sprzęt, jaki terytorialsi na co dzień wykorzystują do ochrony polsko-białoruskiej granicy, m.in.: maszt oświetleniowy, drony FlyEye, czy łódź desantową.

Sprzęt specjalistyczny zaprezentują również logistycy, saperzy, kompania dowodzenia oraz grupa zabezpieczenia medycznego 2 LBOT. Ponadto żołnierze przygotowali różne pokazy, np. wykrywania min czy dynamiczny pokaz przeprowadzania zasadzki. Osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej będą mogły porozmawiać z żołnierzami – rekruterami o służbie i sposobach rekrutacji do 2 LBOT.

To nie wszystkie atrakcje przygotowane tego dnia dla mieszkańców Kraśnika i okolic. W związku z rozpoczęciem 21 maja br. naboru do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, na placu przy Centrum Kultury i Promocji, w godz. 11:00 – 18:00 odbędzie się piknik wojskowy zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji. Podobne pikniki tego dnia odbędą się w 32 miejscowościach w całej Polsce. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/

(fot. LBOT)

4 komentarze

  1. Zobaczcie tylko jaka jest na plenum europejskim pisowska kłótnia.

  2. orku od cienia, daj głos !

Z kraju

Polityka i społeczeństwo