Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

21 maja br. na placu przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, lubelscy terytorialsi po raz piąty obchodzili swoje święto. Z tej okazji odbyła się przysięga nowych żołnierzy oraz piknik wojskowy. W uroczystości uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak oraz dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła.

Data największej bitwy partyzanckiej na Lubelszczyźnie, jaką stoczyły oddziały „Zapory” z okupantem niemieckim pod Krężnica Okrągłą, została decyzją ministra obrony narodowej wyznaczona, jako oficjalne święto 2 Lubelskiej Brygady OT. W tym roku uroczystość odbyła się w Kraśniku i towarzyszyła jej przysięga wojskowa, piknik oraz wiele atrakcji dla całych rodzin. Wyjątkowość uroczystości podkreśla fakt, że dokładnie pięć lat temu, w dniu 21 maja 2017 r. pierwsi ochotnicy z Lubelszczyzny złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w szeregach 2 LBOT. Obecnie lubelska brygada liczy ok. 3500 żołnierzy.

Przysięgę wojskową na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT złożyło tym razem 43 ochotników z województwa lubelskiego. Słowa roty przysięgi nowi żołnierze wypowiedzieli w obecności swoich dowódców, rodzin i najbliższych oraz licznie przybyłych gości. Wśród nich obecni byli, mi.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do zgromadzonych żołnierzy podziękował im za decyzję wstąpienia do WOT i podkreślił, jak ważne jest to dla bezpieczeństwa Lubelszczyzny oraz całego kraju. Przypomniał również o zadaniach jakie realizują żołnierze obrony terytorialnej

– Żołnierze WOT pokazali swoją sprawność, determinację, zaangażowane podczas skutecznych akcji, kiedy usuwali skutki klęsk żywiołowych, gdy przeżywaliśmy czas pandemii, kiedy to w każdym szpitalu byli obecni żołnierze w oliwkowych beretach wspierając cywilną służbę zdrowia i dziś pomagają na granicy wspierając Straż Graniczną, aby uszczelnić granicę polsko-białoruska, odpierać ataki hybrydowe na naszą granicę. Są zawsze gotowi, są zawsze blisko, jesteśmy z nich dumni – powiedział szef resortu obrony narodowej.

Do żołnierzy i zebranych gości zwrócił się również dowódca WOT, gen. broni Wiesław Kukuła. Szczególne podziękowania skierował do rodziców, wychowawców i nauczycieli za wychowanie w duchu patriotycznym i wkład w późniejsze decyzje Polaków o wstępowaniu do służby wojskowej. Generał Kukuła wspomniał również o formowaniu nowego batalionu WOT w Kraśniku.

– Jestem tutaj również dlatego by w sposób symboliczny rozpocząć dzisiaj realizację decyzji pana ministra Błaszczaka, związanej z powołaniem tutaj, w Kraśniku 24 batalionu lekkiej piechoty. Miałem okazję porozmawiać dzisiaj z mieszkańcami i jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat zakończymy formowanie tego batalionu i będzie on ważną częścią systemu bezpieczeństwa, nie tylko województwa ale i całego regionu.

W trakcie uroczystości dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz odebrał odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zostały również wręczone odznaczenia resortowe dla żołnierzy 2 LBOT za długoletnią i wzorową służbę oraz zasługi dla obronności kraju.

W ramach pikniku Terytorialsi przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy uzbrojenia, sprzętu specjalistycznego, w tym sprzętu wykorzystywanego do ochrony polsko-białoruskiej granicy. Jedną z atrakcji był dynamiczny pokaz przeprowadzenia zasadzki z użyciem środków pozoracji pola walki. Zainteresowani służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej mieli okazję porozmawiać z żołnierzami – rekruterami 2 LBOT.

2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech brygad WOT, które zorganizowano jako pierwsze w Polsce. Plany formowania powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. Zadania obrony terytorialnej skoncentrowane są na wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Terytorialsi z lubelskiego uczestniczą w najważniejszych przedsięwzięciach szkoleniowych WOT, również z innymi rodzajami Sił Zbrojnych, partnerami z NATO, szkolą się w swoim SRO i współpracują z innymi służbami w regionie. WOT rozbudowuje swoje struktury na Lubelszczyźnie – trwa obecnie formowanie 19. Nadburzańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku w ramach struktur 2 LBOT.

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

(fot. LBOT)

10 komentarzy

  1. Kurde, pan minister Mariusz Błaszczak, na pół roku przed Wigilią ludzkim głosem przemówił !!!
    To już nie święto, to cud (tyle, że w Kraśniku).

  2. Żołnierze ….. hehehe , ostania fota nawet cziapke mo krzywo

    • Nooo, żeby nie odstające uszy to daszek miałby na wysokości czubka nosa

  3. Lewackie pomioty w wojsku nie były a się udzielają.

  4. Lgbt możecie im buty czyścić, brawo mundurowi na pohybel kolorowym

  5. Oczywiście hejterzy szczekają! A przypomnijcie sobie jak kiedyś ludzie hejtowali ZOMO a potem jak rozwiązali to się okazało, że nie ma kto rozganiać demonstracji.