Święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

21 maja br. na placu przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, lubelscy terytorialsi po raz piąty obchodzili swoje święto. Z tej okazji odbyła się przysięga nowych żołnierzy oraz piknik wojskowy. W uroczystości uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak oraz dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła.

Data największej bitwy partyzanckiej na Lubelszczyźnie, jaką stoczyły oddziały „Zapory” z okupantem niemieckim pod Krężnica Okrągłą, została decyzją ministra obrony narodowej wyznaczona, jako oficjalne święto 2 Lubelskiej Brygady OT. W tym roku uroczystość odbyła się w Kraśniku i towarzyszyła jej przysięga wojskowa, piknik oraz wiele atrakcji dla całych rodzin. Wyjątkowość uroczystości podkreśla fakt, że dokładnie pięć lat temu, w dniu 21 maja 2017 r. pierwsi ochotnicy z Lubelszczyzny złożyli przysięgę i rozpoczęli służbę w szeregach 2 LBOT. Obecnie lubelska brygada liczy ok. 3500 żołnierzy.

Przysięgę wojskową na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT złożyło tym razem 43 ochotników z województwa lubelskiego. Słowa roty przysięgi nowi żołnierze wypowiedzieli w obecności swoich dowódców, rodzin i najbliższych oraz licznie przybyłych gości. Wśród nich obecni byli, mi.in.: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, dowódca WOT gen. broni Wiesław Kukuła, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką.

Minister Mariusz Błaszczak zwracając się do zgromadzonych żołnierzy podziękował im za decyzję wstąpienia do WOT i podkreślił, jak ważne jest to dla bezpieczeństwa Lubelszczyzny oraz całego kraju. Przypomniał również o zadaniach jakie realizują żołnierze obrony terytorialnej

– Żołnierze WOT pokazali swoją sprawność, determinację, zaangażowane podczas skutecznych akcji, kiedy usuwali skutki klęsk żywiołowych, gdy przeżywaliśmy czas pandemii, kiedy to w każdym szpitalu byli obecni żołnierze w oliwkowych beretach wspierając cywilną służbę zdrowia i dziś pomagają na granicy wspierając Straż Graniczną, aby uszczelnić granicę polsko-białoruska, odpierać ataki hybrydowe na naszą granicę. Są zawsze gotowi, są zawsze blisko, jesteśmy z nich dumni – powiedział szef resortu obrony narodowej.

Do żołnierzy i zebranych gości zwrócił się również dowódca WOT, gen. broni Wiesław Kukuła. Szczególne podziękowania skierował do rodziców, wychowawców i nauczycieli za wychowanie w duchu patriotycznym i wkład w późniejsze decyzje Polaków o wstępowaniu do służby wojskowej. Generał Kukuła wspomniał również o formowaniu nowego batalionu WOT w Kraśniku.

– Jestem tutaj również dlatego by w sposób symboliczny rozpocząć dzisiaj realizację decyzji pana ministra Błaszczaka, związanej z powołaniem tutaj, w Kraśniku 24 batalionu lekkiej piechoty. Miałem okazję porozmawiać dzisiaj z mieszkańcami i jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat zakończymy formowanie tego batalionu i będzie on ważną częścią systemu bezpieczeństwa, nie tylko województwa ale i całego regionu.

W trakcie uroczystości dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz odebrał odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Zostały również wręczone odznaczenia resortowe dla żołnierzy 2 LBOT za długoletnią i wzorową służbę oraz zasługi dla obronności kraju.

W ramach pikniku Terytorialsi przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokazy uzbrojenia, sprzętu specjalistycznego, w tym sprzętu wykorzystywanego do ochrony polsko-białoruskiej granicy. Jedną z atrakcji był dynamiczny pokaz przeprowadzenia zasadzki z użyciem środków pozoracji pola walki. Zainteresowani służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej mieli okazję porozmawiać z żołnierzami – rekruterami 2 LBOT.

2 Lubelska Brygada OT jest jedną z trzech brygad WOT, które zorganizowano jako pierwsze w Polsce. Plany formowania powstały już na przełomie lat 2016 i 2017. Zadania obrony terytorialnej skoncentrowane są na wykonywaniu lokalnych zadań obronnych. Terytorialsi z lubelskiego uczestniczą w najważniejszych przedsięwzięciach szkoleniowych WOT, również z innymi rodzajami Sił Zbrojnych, partnerami z NATO, szkolą się w swoim SRO i współpracują z innymi służbami w regionie. WOT rozbudowuje swoje struktury na Lubelszczyźnie – trwa obecnie formowanie 19. Nadburzańskiej Brygady OT z siedzibą w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku w ramach struktur 2 LBOT.

(fot. LBOT)

10 komentarzy

  1. Kurde, pan minister Mariusz Błaszczak, na pół roku przed Wigilią ludzkim głosem przemówił !!!
    To już nie święto, to cud (tyle, że w Kraśniku).

  2. Żołnierze ….. hehehe , ostania fota nawet cziapke mo krzywo

    • Nooo, żeby nie odstające uszy to daszek miałby na wysokości czubka nosa

  3. Lewackie pomioty w wojsku nie były a się udzielają.

  4. Lgbt możecie im buty czyścić, brawo mundurowi na pohybel kolorowym

  5. Oczywiście hejterzy szczekają! A przypomnijcie sobie jak kiedyś ludzie hejtowali ZOMO a potem jak rozwiązali to się okazało, że nie ma kto rozganiać demonstracji.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!