690 680 960

Stworzyli listę najniebezpieczniejszych dróg w Polsce. W naszym regionie nie jest najgorzej

Pomimo licznych wypadków, do których dochodzi każdego dnia w naszym regionie, mamy w miarę bezpieczne drogi, przynajmniej patrząc na inne odcinki w pozostałych województwach. Tak przynajmniej zapewniają specjaliści związani z aplikacją Yanosik, która ostrzega kierowców o m.in. zdarzeniach drogowych.

Mapa najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce powstała na podstawie zgłoszeń o zdarzeniach drogowych, jakie pochodziły od użytkowników aplikacji Yanosik. Pod uwagę brano zgłoszenia od początku roku do połowy grudnia, potwierdzone przez kolejnych użytkowników aplikacji. Następnie dokonano podziału na konkretne typy dróg. Jak się okazało, najwięcej zdarzeń zgłoszono na drogach krajowych, następnie na autostradach, najmniej zaś na drogach ekspresowych.

Jednak aby wyniki były jak najbardziej miarodajne, dane te przeliczono na liczbę kilometrów poszczególnych tras. W tym przypadku miano najbardziej niebezpiecznych dróg zyskały autostrady. Na każdy kilometr przypadło po 15 zgłoszeń. Na drogach ekspresowych zanotowano 12 zdarzeń w przeliczeniu na każdy kilometr, zaś na drogach krajowych przypadały średnio 4 zgłoszenia o zdarzeniach na kilometr trasy.

– Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wypadków na drogach, stworzyliśmy mapy najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu. W ten sposób jesteśmy w stanie określić lokalizacje, w jakich najczęściej dochodzi do wypadków – wyjaśnia Julia Rachwalska z Yanosika.

Jeżeli chodzi o liczbę zdarzeń na poszczególnych drogach, to najwięcej było ich na autostradzie A8, średnio 31 zdarzeń w przeliczeniu na 1 km. Na drugim miejscu uplasowała się autostrada A1 z 19 zdarzeniami na 1 km, na trzecim miejscu autostrada A2 z 18 zdarzeniami na 1 km. Wśród trzech najniebezpieczniejszych dróg ekspresowych znalazły się trasy: S6, S79 i S7. Wiadomo jednak, że niektóre z dróg potrafią biec przez kilka województw, a nawet z jednego końca kraju, na drugi. Dlatego też wytypowano konkretne odcinki tras, które są najbardziej niebezpieczne. W naszym regionie zaliczono do nich odcinek rasy S12/17 w okolicach Garbowa.

70

71

72

(fot. Yanosik)
2017-12-28 19:27:35

22 komentarze

  1. te mape to chyba głuchy rysował słuchając ślepego

  2. Najgorsi kierowcy z Wrocławia Warszawy i Hanysi

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas